Otwarta komunikacja w małżeństwie
Pocket

Komunikacja odgrywa istotną rolę we wszystkich naszych relacjach, zarówno profesjonalnych, jak i osobistych. Jest to jednak szczególnie ważny aspekt dobrego małżeństwa. Wielu z nas nie umie komunikować się skutecznie. Możemy nie czuć się komfortowo wyrażając nasze potrzeby, albo po prostu nie wiemy jak to zrobić. Na szczęście, dzięki praktyce, możemy się nauczyć otwartej komunikacji

Jak wygląda otwarta komunikacja w małżeństwie?

W zdrowym i kochającym się małżeństwie pary rozmawiają swobodnie, otwarcie i czują, że są bezpieczne, gdy dzielą się swoimi najbardziej prywatnymi myślami i emocjami. Otwarcie mówią o swoich zmartwieniach i uczuciach, gdy pojawiają się trudności i wyrażają wdzięczność, kiedy wszystko jest dobrze. Obydwoje partnerzy dyskutują z szacunkiem, a nie oskarżają się czy nawet obrażają. Słuchają uważnie, starając się empatycznie zrozumieć, co mówi partner, a nie przerywając małżonkowi i wskazując na to, co mówi on źle. Pod koniec rozmowy para ma pozytywne odczucia na temat rozmowy i uważa, że ​​ich obawy zostały usłyszane i zrozumiane.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci na lepszą, bardziej otwartą komunikację ze swoim partnerem:

#1 Słuchaj i modeluj sposób, w jaki mówią osoby, które dobrze się komunikują

Spędź trochę czasu, słuchając, jak ludzie, których podziwiasz, używają swoich słów. Wiadomości telewizyjne, radio i podcasty są wypełnione dobrze wysławiającymi się ludźmi, którzy wiedzą, jak przekazywać wiadomość w sposób miły i pełen szacunku. Określ, co lubisz w ich stylu komunikacji. Czy mówią kojąco? Czy pytają swoich słuchaczy, pobudzając do myślenia? Czy pokazują, że słuchają, gdy inni mówią do nich? Spróbuj i włącz rzeczy, które Ci się podobają, do swojego stylu komunikacji i sposobu mówienia.

#2 Mów cicho, aby być słyszaną

Dobrzy publiczni mówcy wiedzą, że aby publiczność Cię słuchała, to mówić cicho. To zobowiązuje odbiorców do słuchania i zachowania uważności. Możesz to samo zrobić z mężem. Bądź łagodna w sposobie mówienia do niego. Nie tylko przekażesz w ten sposób ciepło i życzliwość, ale pozwolisz mu usłyszeć, co mówisz. Nic nie zamyka rozmowy szybciej niż podnoszenie głosu i krzyki.

#3 Spraw, aby Twój małżonek czuł się bezpieczny

Dokonanie tego z pewnością pomoże mu otworzyć się na Ciebie. Używaj stylu komunikacji, który wyraża poczucie bezpieczeństwa. Łagodny głos i słowa zachęty mogą pomóc małżonkowi skuteczniej komunikować się z tobą. „Cokolwiek Ci przeszkadza, możesz mi powiedzieć. Obiecuję Cię wysłuchać, nie przerywając”. Umożliwia to drugiej osobie pozbycie się lęku przed krytyką lub negatywnością, i przyczynia się do budowania intymności.

#4 Pokaż, że słuchasz

Kiedy nastąpi naturalna przerwa w rozmowie, powtórzenie niektórych rzeczy w inny sposób niż ten, w jaki partner podzielił z Tobą, pokaże mu, że jesteś zaangażowana, obecna i naprawdę słuchasz. „Wygląda na to, że teraz jesteś sfrustrowany swoją pracą. To, co mówiłeś o szefie, sprawiło, że też się zirytowałem. Co mogę zrobić, żebyś poczuł się teraz lepiej?

Używanie takiego rodzaju języka pokazuje, że:

  • Zrozumiałaś problem partnera,
  • Jesteś gotowa go wspierać

#5 Pozwól na ciszę

Czasami musimy zastanowić się nad tym, co chcemy powiedzieć, zanim to powiemy. (I to dobry sposób, aby zapobiec wypowiadaniu rzeczy, których nie mamy na myśli). Otwarta komunikacja nie oznacza przekazywania wszystkich słów i myśli. Wprowadź dla odmiany trochę przestrzeni na oddech. Czasem wystarczy tylko wstawić: „Hmmmm… niech no się nad tym zastanowię” podczas rozmowy. To pokazuje Twojemu mężowi, że jesteś obecna i potrzebujesz tylko czasu, aby zastanowić się nad tym, co zostało właśnie powiedziane.

#6 Wyczucie czasu jest ważne

Nie chcesz rozpocząć ważnej rozmowy, kiedy wychodzisz z domu, aby zabrać dzieci do szkoły. I chcesz odłożyć trudną rozmowę, jeśli wyczujesz, że Twój małżonek jest wyczerpany po długim dniu w biurze, lub zły na coś, co powiedziała jego matka. Nie zawsze możemy mieć świetną, otwartą komunikację, ale możemy wybrać najlepszą, najwłaściwszą chwilę, aby nasze komunikowanie się odbywało się w optymalnych warunkach.

Bądź wrażliwa na harmonogram, nastrój i inne siły, jeśli chcesz ustanowić warunki dla doskonałej komunikacji między Tobą a małżonkiem. Jednakże, jeżeli przydarzyło się coś, co trzeba szybko rozwiązać, nie czekaj zbyt długo. Rozważanie nad problemem w ciszy jest często bezproduktywne. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednią chwilę, aby otworzyć dyskusję, aby uzyskać pożądany wynik!

#7 Honoruj opinię małżonka, nawet, jeśli jej nie podzielasz

Jedno z najważniejszych narzędzi komunikacyjnych, które możesz wykorzystać, gdy Ty i Twój partner nie zgadzacie się na coś, to wyrażenie: „Rozumiem Twoją opinię, ale czuję inaczej. Czy możemy zgodzić się nie zgodzić?”

Te dwa zdania mówią Twojemu mężowi, że usłyszałaś go i zrozumiałaś. Pozwala również wyrazić własną opinię, która potwierdza Twoje uczucia. Wreszcie, sprawia, że Twój partner zmierza ku decyzji by pogodzić się z tym, że macie różne poglądy. Jest to niezwykle godny szacunku sposób na uniknięcie tego, co mogłoby stać się konfliktem.

Pary muszą pracować nad najlepszymi, wydajnymi sposobami komunikowania się ze sobą. Zdolność do dobrej rozmowy jest jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie emocjonalnego związku z małżonkiem. Upewnij się, że codziennie poświęcasz czas na wprowadzenie w życie niektórych lub wszystkich powyższych wskazówek. Twoje małżeństwo i poczucie szczęścia będą wzrastać.

Czytaj również:

Odkochanie się? Cztery sposoby na odbudowanie relacji z Twoim partnerem

4 rzeczy, które są niezbędne do odbudowania małżeństwa po zdradzie

Ciche dni: gdy Twój partner zachowuje się tak, jakbyś nie istniała

Twój związek zmierza w złym kierunku? Zapytaj siebie o…

Więcej ciekawych artykułów

One Thought on “Otwarta komunikacja w małżeństwie”

Comments are closed.