Chcesz rozwodu? Dlaczego bycie miłą jest najgorszym sposobem na przekazanie tej wiadomości
Pocket

Chcesz rozwodu, ale nie wiesz jak przekazać tę informację małżonkowi? Sądzisz, że bycie miłą będzie najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tą sytuacją? Nic bardziej mylnego. Sprawdź dlaczego bycie miłą jest najgorszym sposobem na przekazanie wiadomości o żądaniu rozwodu

Jak złagodzić ból

Chcesz być miła dla swojego wkrótce byłego męża. Uważaj. Może to dawać mu sprzeczne sygnały. Zazwyczaj kończy się to tak, że najpierw ludzie mówią, że chcą rozwodu, a potem zachowują się tak, jakby byli jeszcze małżeństwem. Wszystko to, dlatego, że ludzie chcą być mili. Co to naprawdę znaczy? Oznacza to, że czują się winni zranienia współmałżonka i chcą ułatwić sobie życie. To, czego ludzie nie biorą pod uwagę w tej sytuacji to to, co ich postawa robi wkrótce byłemu partnerowi.

Z punktu widzenia osoby porzuconej, ta uprzejmość jest w najlepszym razie myląca. Opóźnia też ich zdolność do uzdrowienia swoich emocji.

Najczęściej w momencie jak osoba „porzucona” zaczyna docierać do punktu, gdzie pojawia się akceptacja, że ich małżeństwo się skończyło, ich małżonek powraca do ich życia oferując im seks, prezenty, gotówkę lub jakąś kombinację. Osoba porzucona zaczyna znów mieć nadzieję, że ich małżeństwo może zostać uratowane, a wtedy ich współmałżonek niszczy tę nadzieję i potwierdza, że ​​rzeczywiście chce rozwodu. To straszny emocjonalny rollercoaster, który wyczerpuje osobę porzuconą.

Jak w jasny sposób prosić o rozwód

Aby uniknąć emocjonalnego wyczerpania małżonka przez te bolesne emocje, najpierw musisz bardzo jasno powiedzieć, co chcesz. Zadaj sobie kilka pytań i szczerze na nie odpowiedz:

  • Czy naprawdę chcesz się rozwodzić?
  • Czy chcesz prosić swojego małżonka, aby wziął z Tobą udział w terapii?
  • Czy chcesz, aby Ci powiedział „kocham cię”, poprzez częstsze spędzanie czasu z Tobą?
  • Czy chcesz separacji?

Dla wielu ludzi nie jest jasne, czego tak naprawdę chcą, gdy mówią małżonkowi, że chcą rozwodu.

Jeśli nie jesteś pewna, zadecyduj by porozmawiać z małżonkiem o tym, jak moglibyście razem zmienić Wasze małżeństwo.

Jeżeli na pewno chcesz rozwodu, wówczas najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla współmałżonka, jest absolutnie jasne i szczere poinformowanie go o Twojej decyzji

Miejsce i czas przekazania swojemu małżonkowi informacji, że chcesz rozwodu ma decydujące znaczenie w okazaniu mu prawdziwego szacunku i „miłosierdzia”. Wybierz czas i miejsce, które dadzą wszystkim poczucie prywatności, bezpieczeństwa i czas na dyskusję. Sposób przekazania tej informacji jest najtrudniejszy dla ludzi, którzy chcą być mili, ale prawda jest taka, że ​​najbardziej współczujący sposób to być tak szczerym i jasnym, jak to tylko możliwe. Nie oznacza to bycia niemiłą lub brutalną: to znaczy, że nie owija się wokół bawełny sprawiając, że ​​małżonek musi zgadywać, że ​​chcesz rozwodu.

Wreszcie, będziesz chciała się przygotować na to, że będziesz się czuć nieswojo. Szanse są duże, że Twój współmałżonek nie spodziewa się usłyszeć z Twoich ust tej wiadomości. Ludzie przyjmują wiadomość, że ich małżonek chce rozwodu na różne sposoby – od wstrząsu do gniewu. Jego reakcja, niezależnie od tego, jaka będzie, prawdopodobnie sprawi, że poczujesz się nieswojo.

Przygotowywanie się do tego pomoże Ci uniknąć automatycznego starania, aby współmałżonek czuł się lepiej w sposób, który sprawi, że będzie mógł sobie pomyśleć, że Wasze małżeństwo może być jeszcze uratowane, nawet pomimo tego, że przed chwilą powiedziałaś mu, że nie.

Najmilsza rzecz, jaką możesz zrobić, jeśli wiesz, że nie chcesz pozostawać w małżeństwie, to być tak pewną swojej decyzji, jak to możliwe i przekazać to swojemu małżonkowi, w sposób możliwie jak najbardziej jasny i współczujący. Starając się być miłą poprzez złagodzenie żalu i bólu Twojego małżonka, jest jednocześnie pozbawianiem go zdolności do zapoczątkowania gojenia się ran i kontynuowania swojego życia.

Jak się przygotować do rozmowy

Bądź jasna w wyrażeniu tego, czego chcesz. Spędź dużo jakościowego czasu na bardzo jasnym wyrażaniu tego, czego chcesz w małżeństwie. Im większą masz wiedzę o tym, o czym chcesz rozmawiać z małżonkiem, tym pełniejsza jesteś szacunku i życzliwości w rozmowie.

Wyraź swoje pragnienia ze współczuciem i stawiając jasne granice. Dyskusje na temat rozwodu rzadko są łatwe, ale można sprawić, aby Wasze były bardziej proste. Możesz to uzyskać poprzez:

  • Wybranie czasu i okoliczności, które dadzą każdemu z Was poczucie bezpieczeństwa i czas, na jaki zasługuje ta dyskusja.
  • Ustawienie tonu rozmowy przez mówienie wprost i ze współczuciem. Unikaj owijania w bawełnę.
  • Przygotowanie się do tego, że będziesz się czuć niezręcznie. Powiedzenie małżonkowi, że chcesz rozwodu, będzie niewygodne samo w sobie, ale reakcja małżonka może pogorszyć to uczucie. Spodziewając się tego, że będziesz się czuć nieswojo, będziesz w stanie lepiej prowadzić rozmowę i nie wpaść w pułapkę bycia zbyt miłą.

 

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, sprawdź również poniższe propozycje:

Pięć rzeczy, których nikt nie mówi o rozwodzie

Jak czuć się lepiej po rozwodzie lub rozstaniu?

Krajobraz po burzy: życie po zdradzie

Twoje ciało podczas rozstania: co mówi nauka o złamanym sercu

Nieszczęśliwe małżeństwo: co jest najlepsze dla dzieci – zostać razem czy rozstać się?

Więcej ciekawych artykułów