Odkochanie się? Cztery sposoby na odbudowanie relacji z Twoim partnerem
Pocket

Często pary mówią, że „niespodziewanie się odkochali”. Ale to nie jest tak, że stało się to nagle. Pary nie tracą dzielącej ich miłości znienacka. Odkochanie się jest raczej procesem, który dzieje się stopniowo przez dłuższy okres czasu. Para stopniowo oddala się od siebie. Dzieje się tak wskutek wielu nieudanych możliwości „łączenia się” ze sobą – prowadzenia intymnych rozmów, bliskości emocjonalnej, otwartej komunikacji. Początkowo te nieudane próby nawiązania relacji mogą być okazjonalne, ale powoli stają się zwyczajem, a ostatecznie stają się normą

Kiedy dystans pojawia się w związku, partnerzy mogą czuć się samotni, porzuceni, rozłączeni i zgorzkniali. Trwanie w tym negatywnym nastawieniu, może powodować, że w ogóle zrezygnują z próby rekonstrukcji swoich bliskich relacji. Nie wszystko jest jednak stracone. Możliwe jest ponowne odbudowanie intymności fizycznej i emocjonalnej w związku. Kluczem do tego jest przejęcie kontroli przez obydwoje partnerów i podejmowanie działań, które prowadzą do bliskich relacji. Istotne jest też by nie wycofywać się przy pierwszej nieudanej próbie.

Warto tutaj podjąć cztery konkretne działania, które mogą pomóc parze nawiązać ze sobą intymne relacje i odbudować związek:

#1 Zadawaj pytania, aby dowiedzieć się czegoś, a nie potwierdzić swoje przekonania

Prawdziwe zainteresowanie partnerem jest ważnym krokiem w kierunku odbudowy związku. Pytanie o dzień partnera – o wyzwania, z którymi się zmaga, czy dobre rzeczy, które się przydarzyły – mogą pomóc w odbudowie relacji. Pary, które od dłuższego czasu są razem, często przestają rozmawiać, zakładając, że już wiedzą wszystko, co powinni wiedzieć. Jednak są to niewłaściwe założenia. Zrób świadomy wysiłek, aby znaleźć czas na te pytania (wspólna kawa rano, teksty lub wiadomości e-mail w ciągu dnia, cokolwiek sprawdza się w waszym przypadku) i daj jasno do zrozumienia, że naprawdę chcesz wiedzieć – a nie tylko prosisz o potwierdzenie tego, co myślisz, że już wiesz.

#2 Bądź odważna, ale wrażliwa

Kiedy masz obawy dotyczące relacji, powiedzenie partnerowi otwarcie o tych obawach może być trudne. Co jeśli doprowadzi to do kłótni lub gorzej, do rozpadu związku? Czy nie lepiej, aby uniknąć tego ryzyka? Jednym słowem, nie.

Zatrzymywanie swoich obaw dla siebie jest poważnym błędem, który może zaszkodzić związkowi. Podzielanie się obawami wymaga odwagi, ponieważ stawia relację w trudnej sytuacji, ale otwarcie się jest konieczne, jeśli chcesz nawiązać ponowny kontakt z partnerem.

#3 Doceń partnera

Kiedy regularnie otrzymujemy uznanie ze strony naszego partnera, jesteśmy bardziej skłonni „oddać” to docenienie. Z drugiej strony, gdy czujemy się niedocenieni, mamy tendencję do ograniczania wyrażania naszego uznania wobec partnera.

Jeśli uważasz, że docenianie nie jest wystarczająco obecne w Twoim związku, spróbuj tego: Zamknij oczy i pomyśl o ubiegłym tygodniu z partnerem. Zatrzymaj na chwilę w pamięci te wszystkie momenty, gdy Twój partner był dla Ciebie, zrobił dla Ciebie coś miłego, lub powiedział coś, co sprawiło, że się uśmiechałaś. Zastanów się teraz, czy w tych chwilach wyraziłaś wdzięczność swojemu partnerowi? Jeśli nie, są to momenty, które można łatwo naprawić, świadomie podejmując wysiłek wyrażenia uznania.

Pamiętaj, że im częściej będziesz to robić, tym większa szansa, że Twój partner odwdzięczy Ci się tym samym!

#4 Spędzajcie razem czas

Może Ci się wydawać, że spędzasz dużo czasu ze swoim partnerem tylko, dlatego, że codziennie go widujesz. Ale ile czasu poświęcacie na głębokie emocjonalne relacje? Wiele par ma problemy ze znalezieniem czasu dla siebie, ponieważ zawsze pozwalają na to, aby priorytet miały inne zobowiązania. Spróbuj, zatem przez tydzień śledzić ile czasu spędzasz faktycznie na budowaniu relacji ze swoim partnerem. Może się okazać, że zaczniesz od kilku sekund. Jeżeli tak faktycznie jest, spróbuj popracować by wydłużyć ten czas do kilku minut, a potem w końcu do kilku godzin. Dr Gottman, specjalista od związków, zaleca, aby partnerzy spędzali ze sobą „5 Magicznych Godzin” czasu w ciągu tygodnia. Początkowo może się to wydawać dużo, ale to świetna formuła do odbudowania więzi z partnerem.

 

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł, zapewne zaciekawi Cię również:

7 nawyków, które mogą wzmocnić Twoje małżeństwo

Ciche dni: gdy Twój partner zachowuje się tak, jakbyś nie istniała

Rzeczy, które rozwalają Twój związek

Zasady życia wg Dalajlamy przeniesione na związki

Sposoby na powiedzenie „Kocham Cię” niekoniecznie przy użyciu słów

Intymność z partnerem – sposoby na jej zwiększenie

 

Więcej ciekawych artykułów

2 Thoughts on “Odkochanie się? Cztery sposoby na odbudowanie relacji z Twoim partnerem”

  • Najważniejsza w związku jest moim zdaniem rozmowa… Jak dzieje się coś źle, to trzeba o tym porozmawiać, wytłumaczyć racje obu stron, a nie zamiatać temat pod dywan i liczyć, że to się samo rozwiąże. A wydaje mi się, że część osób o tym zapomina. Słyszę od znajomych, jak koleżanki żalą mi się na mężów, że coś jest nie tak, ale jak się pytam, czy rozmwiały z nim o tym, to odpowiadają, że nie, bo to tylko mogłoby pogorszyć sytuację… Co moim zdaniem jest dużym błędem. Druga sprawa, to wzajemne dopasowanie. Jak chce się stworzyć długoterminowy związek, to powinno się go tworzyć z osobą, z którą mamy wspólne zainteresowania, jesteśmy dopasowani charakterologicznie. Ja przykładam do tego dużą wagę i dlatego właśnie wybrałam mydwoje, jako portal, na którym szukam partnera. Bo ten portal też przykłada do tego dużą wagę, w związku z tym mocno mi ułatwia wyszukanie kandydatów, którzy faktycznie mogą do mnie pasować. A jak dwie osoby pasują do siebie, to na pewno łatwiej przebrnąć przez wszystkie problemy, które naturalnie pojawiają się w każdym związku. Jak dla mnie szczera rozmowa i dopasowanie to są klucze do szczęśliwego związku na dłużej.

Comments are closed.