rzeczy w związku
Pocket

Jest kilka rzeczy, których nauczyłam się na temat związków w mojej pracy, jako terapeutka par, którymi zawsze chętnie dzielę się z ludźmi. Dzisiaj chcę podzielić się siedmioma ważnymi rzeczami w związku z Tobą, mając nadzieję, że mogą okazać się pomocne i wspierające Ciebie i Twoje relacje

#1 Związki są często ciężką pracą

Współczesna kultura i edytowane media społecznościowe spowodowały, że wielu z nas uwierzyło w przekaz, że „kiedy jesteś z tym jedynym, to wszystko jest wówczas łatwe i piękne”. Całkowicie się z tym nie zgadzam.
Długotrwały, zaangażowany, romantyczny związek jest często trudny. I jest to normalne i naturalne. Przecież w związku są dwie osoby wraz ze wszystkimi ich ranami, lękami, dziwactwami, preferencjami i nerwicami. I od tych właśnie osób oczekuje się, że będą razem zarządzać domem i budować wspólne życie przezwyciężając choroby, stres finansowy, zmieniające się ciała, zmieniające się libido, opinie teściów, wychowanie dzieci, przyjaciół i środowisko… i więcej. Jak to może być zawsze łatwe, nawet, jeśli jesteś z tym „jednym”?!
Relacje są często ciężką pracą. Niektóre relacje mogą być trudniejsze lub łatwiejsze niż inne w zależności od konkretnego kontekstu, zgodności i gotowości danej pary do uzdrowienia i wzrastania razem.

#2 Nie ma czegoś takiego, jak idealny partner

Szczerze mówiąc, nie wierzę w pojęcie „jedynego i idealnego” i nie wierzę, że gdzieś tam jest jeden idealny partner dla każdego z nas. Nie sądzę, by było to pomocne lub realistyczne, aby tworzyć listy „100 rzeczy, które musi posiadać mój partner”. 100 rzeczy to bardzo dużo i wątpliwe jest, że jedna osoba może spełnić taką listę bez względu na to, co na niej się znajduje.
Niemniej oczywistym jest, że masz jakieś preferencje, co do tego, kogo i czego szukasz w partnerze. Często zalecam klientom zastanowienie się nad listą „10 cech charakteru partnera” (pomyśl o cechach charakteru, o tym, jak chcesz się czuć przy nim i co jest dla Ciebie najważniejsze w zakresie wartości i celów życia), aby pomóc im odnaleźć to, co jest najbardziej potrzebne/ważne w partnerze.

#3 Związki są miejscem gdzie rozwój osobisty natrafia na „wyboje”

Myślę, że spostrzeżenia z książek, artykułów, seminariów z zakresu rozwoju osobistego i innych są często świetne. Myślę, że trudna i rzeczywista scena związków to miejsce gdzie przesłania rodem z książek rozwoju osobistego mają często problem.
Związki są dla nas największym lustrem, w którym odbijają się wszystkie nasze dobre i złe cechy. Czasami jest to bolesne i ciężkie. Ale dobrą wiadomością jest to, pewien rodzaj relacji może również zapewnić nam wiele możliwości, które są nam niezbędne by leczyć, rozwijać i przekształcać stare rany dziecięce. I to bardziej niż jakakolwiek książka czy seminarium.
Jakiego rodzaju relacje pomogą nam to umożliwić? Związki, w których istnieje zdecydowane zobowiązanie wobec siebie nawzajem i chęć wspólnego wzrastania i nie poddawania się, gdy sytuacja stanie się trudna (jak to zazwyczaj jest nieuchronne). To rodzaj relacji, które według mnie mają szansę być głęboko uzdrawiającym doświadczeniem dla ludzi.

#4 Większość problemów nie zostanie rozwiązanych

Według amerykańskiego terapeuty par J.Gottmana, pary nie będą w stanie rozwiązać 69% problemów. Mogą nimi tylko dobrze zarządzać.
Innymi słowy, te problemy, które zwykle pojawiają się w waszych kłótniach (np.: Ona jest schludna, on jest bałaganiarzem; on zawsze jest wcześnie, ona zawsze się spóźnia; on lubi oszczędzać, ona lubi wydawać), wynikają najprawdopodobniej z Waszych temperamentów i różnic osobowościowych.
Kwestie te będą prawdopodobnie powtarzać się w czasie związku i nie zostaną nigdy rozwiązane. Mogą być tylko zarządzane (wskazówka: terapia par jest doskonałym źródłem informacji na temat rozwiązywania tych problemów i tworzenia przestrzeni dla różnic osobowościowych w relacjach).

#5 Zaangażowanie i chęć wzrastania są niezbędne

Powinny znajdować się na Twojej liście cech charakteru niezbędnych u Twojego partnera. Na koniec dnia te dwie cechy – zaangażowanie w Waszą relację i chęć wzrastania w kontekście związku – mają tak naprawdę największe znaczenie dla przyszłości Waszego związku.
#6 Każda para ma swoje własne uniwersum
Świat, którą para tworzą między sobą to coś zupełnie niepowtarzalnego i całkowicie odmiennego od świata relacji, którą może stworzyć inna para. Mam na myśli to, że nikt inny nie jest ekspertem od Waszych doświadczeń i nie może powiedzieć, jak powinien wyglądać Wasz związek. Ty i Twój partner ustalacie własne zasady dotyczące tego, jak często chcecie uprawiać seks, jak dzielić się pracami domowymi czy finansami, jak sobie radzić ze spaniem w jednym łóżku, czy też jak do siebie mówić.
To – struktura i krajobraz Twojego związku – jest całkowicie Wasze i będzie odmienne od innych. Tylko Wy możecie naprawdę poznać, nawigować i tworzyć to tereny razem (ale dobry terapeuta par może z pewnością być Waszym przewodnikiem po drodze).

#7 Możesz mieć wiele różnych relacji z tą samą osobą

W trakcie życia osób będących parą, możliwe jest, aby dynamika i wzorce między nimi zmieniały się, uzdrawiały i przekształcały się w sposób, który może wydawać się niewyobrażalny.
Osoba, z którą teraz walczysz z zajadłością, za chwilę może być osobą, w którą znów jesteś szaleńczo zakochany. Lub odwrotnie. Jako ludzie jesteśmy zmienni i nieskończeni, z potencjałem do transformacji. Podobne są nasze związki.
Dlatego też można czuć się jakbyśmy mieli wiele różnych relacji z tą samą osobą w trakcie zaangażowanej i długotrwałej relacji.

Podsumowując

Oto siedem kluczowych rzeczy w relacji, których nauczyłam się, jako terapeutka par i jako człowiek sam będący w relacjach. Mam nadzieję, że ta lista spostrzeżeń będzie dla Ciebie pomocna, bez względu na to, gdzie jesteś w swojej podróży. Teraz chciałbym usłyszeć od Ciebie: zgadzasz się z tą listą spostrzeżeń? Jakie są inne rzeczy, jakich nauczyłaś się ze swojego własnego doświadczenia związanego z relacjami, które chciałabyś dodać do tej listy? Zostaw mi wiadomość w komentarzach poniżej, a na pewno odpowiem.
Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł, to być może zainteresuje Cię również:

Więcej ciekawych artykułów

4 Thoughts on “7 kluczowych rzeczy w związku, z punktu widzenia terapeutki par”

Comments are closed.