odbudowa małżeństwa po zdradzie
Pocket

Zdrada nie musi oznaczać końca małżeństwa. Niewierność może stanowić największy problem w sprawach dotyczących związków i nie ma znaczenia, czy macie dzieci, czy nie. Kiedy oszustwo ma miejsce w jakiejkolwiek formie – i jest odkryte przez współmałżonka – nie ma sposobu na złagodzenie bólu. Jest to tak silny ból, że dla wielu przekłada się na fizyczny ból i wstrząsa światem pary tak bardzo, że nigdy nie będzie on już taki sam. Czy jest zatem szansa na odbudowanie małżeństwa po zdradzie?

Zaufanie, które jest jednym z głównych podstaw relacji, zostało zniszczone i niezależnie od tego, jak dobrze je odbudujecie, jeśli spojrzysz uważnie, zawsze będzie widoczne coś, co przypomni o tych kawałkach, które uległy zniszczeniu. Jeśli jesteś stroną, która została zdradzona: Twoja pewność i zaufanie zostało nadszarpnięte – to jest ten moment, w którym próbujesz tak rozpaczliwie zrozumieć, dlaczego tak się stało i co mogłaś zrobić inaczej.

Dla współmałżonka, który oszukał, to zamieszanie emocjonalne, które może obejmować pytanie: czy jest jakaś nadzieja na uratowanie związku lub małżeństwa?

  1. Akceptacja

Po pierwsze to akceptacja. Zaakceptuj, że to się zdarzyło, że obydwoje jesteście ludźmi zdolnymi popełnić błędy. Wiem, jak się czujesz. Jest tak wiele pytań i być może nigdy nie uzyskasz na nie odpowiedzi – lub takiej odpowiedzi, którą masz nadzieję uzyskać. Pamiętaj też, że nie ma sensu ukrywać swojego bólu czy złości. Ten, kto oszukał, potrzebuje zaś odwagi, aby przyznać się, że to zrobił i zaakceptować, że to się stało. Obydwoje musicie odczuwać wzajemny ból czy wyrzuty sumienia i przedyskutować zaistniałą sytuację, tak obiektywnie, jak to tylko możliwe – i to naprawdę wymaga czasu. Więc ważne jest to, co Ty i Twój małżonek uczynicie ze zdrady.

2. Przebaczenie

Drugim krokiem jest przebaczenie. Łatwo powiedzieć, że zdrada jest niewybaczalna, dopóki w grę nie wchodzą inne czynniki, takie jak dzieci. Wybaczenie komuś, kto Cię zranił, nie przychodzi łatwo. Zapominanie o zdradzie jest jeszcze trudniejsze. Dla niektórych jest to niewykonalne. Możesz wybaczyć, ale nie możesz zapomnieć, jednak pamięć o zdradzie nie musi oznaczać ciągłe przeżywanie negatywnych emocji, a raczej zamianę sytuacji w przypomnienie, aby wybrać właściwą drogę w przyszłości.

3. Uczciwość i szczerość

Wzajemna szczerość jest kluczowa. Możesz myśleć o dzieciach i finansach, ale pod koniec dnia to Ty musisz żyć z konsekwencjami, niezależnie od tego, czy chcesz zostać, czy odejść. Wasz związek nigdy już nie będzie taki sam, dlatego też szczera komunikacja jest kluczowa. Po starannym rozważeniu tego, co się stało, powodów i skutków, obie strony decydują się na pozostanie w małżeństwie, a następnie przygotuj się do pracy. Jeśli osobie zdradzającej jest przykro i chciałaby odbudować związek, powinna być uczciwi w słowach i w działaniach i dołożyć wszelkich starań, aby odbudować zaufanie w relacji. Będzie to oczywiście bardzo trudne. Zdradzający może nie być w stanie nadążyć za tym, co się dzieje w odbudowywanym związku – lub gorzej, zbłądzić ponownie – jeśli jego serce jest gdzieś indziej.

4. Praca zespołowa

To, co zniszczone, można odbudować, chociaż nie będzie to takie samo, jak przedtem. Obie strony będą musiały nad tym pracować, rozwiązywać zarówno swoje problemy, jak i problemy w związku. Nie może to być tylko jedna z osób inaczej się nie uda uratować małżeństwa. Strona pokrzywdzona powinna starać się, aby dać jej partnerowi jakiś kredyt zaufania, pomniejszając obawy wynikające z nadwyrężonego zaufania. Nielojalny małżonek, powinien zapewniać żonę, że się zmienił. Wysiłek musi być ciągły, tylko stały świadomy wysiłek, mówiący osobom w związku, że są w nim razem, że chcą pracować nad małżeństwem, że doceniają się wzajemnie.

Jeśli jesteście gotowi przejść te wszystkie etapy, wówczas możecie przekierować swoje skupienie i wysiłki na naukę oraz na ponowne poznanie samych siebie i swojego małżonka. Kto wie, może znów się w sobie rozkochacie.

 

Czytaj również:

7 głównych grzechów w związkach

Kontrakt, który może uratować Twój związek

Twój związek zmierza w złym kierunku? Zapytaj siebie o…

3 kroki, aby przekonać partnera do udziału w terapii par 

Więcej ciekawych artykułów

One Thought on “4 rzeczy, które są niezbędne do odbudowania małżeństwa po zdradzie”

Comments are closed.