Czy Twoje dziecko jest zbyt zajęte?
Pocket

Dlaczego dzieci są zbyt zajęte? Niektórzy rodzice uważają, że bardziej produktywne jest utrzymywanie dzieci ciągle zajętymi, zamiast pozostawić im wolny czas na gry, zabawy, odkrywanie świata i naukę na własną rękę. Mogą też czuć, że ich dzieci przegapią kluczowe doświadczenia, jeśli nie będą robić tego, co inne dzieci

Jednakże większość rodziców zwykle chce tego, co wydaje się im najlepsze dla ich dzieci. Nawet, jeśli ich intencje są dobre, dzieci mogą z łatwością zostać przeciążone. Presja, aby cały czas uczestniczyć w rozmaitych zajęciach przez cały czas i być „na bieżąco”, może być fizycznie i emocjonalnie wyczerpująca zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci.

Oczywiście organizowane zajęcia i sport są korzystne. Wspierają umiejętności społeczne i są sposobami na zabawę i ćwiczenie. Uczą wytrwałości, samodyscypliny i rozwiązywania konfliktów. Przede wszystkim są zabawne! Kluczem jest jednak traktowanie ich w ten sposób i zapewnienie, że dzieci i rodzice nie czują się przytłoczeni.

Sygnały, że dziecko jest zbyt zajęte

Wcześniej czy później dzieci, które są zbyt zajęte, zaczną się pokazywać pewne sygnały nadmiaru zajęć. Każde dziecko jest inne, ale dzieci nadmiernie przeciążone mogą:

 • czuć się zmęczone, zmartwione lub przygnębione
 • narzekać na bóle głowy i bóle brzucha, które mogą być spowodowane stresem, pominięciem posiłków lub brakiem snu
 • pozostawać w tyle ze swoją pracą w szkole, co powoduje spadek ocen

Zbyt napięty grafik dziecka może również spowodować osłabienie jego przyjaźni i życia towarzyskiego. Życie rodzinne również może ucierpieć – gdy jedno z rodziców odwozi dziecko na koszykówkę, a drugie na lekcje tańca, wówczas często pomijane są wspólne posiłki. W rezultacie niektóre rodziny rzadko jedzą razem i nie mogą poświęcić więcej czasu, aby pozostać w kontakcie i budować relacje rodzinne.

Porady dla zajętych rodzin

Nawet ci rodzice, którzy starają się pomóc swoim dzieciom zrezygnować z niektórych działań, mogą spotkać się z trenerami, którzy nie tolerują nieobecności i dziećmi, które chcą nadążyć za swoimi przyjaciółmi. Jednak ważne jest, aby rodzice zatrzymali się na chwilę w swoim biegu i upewnili się, że ich dzieci nie są przeciążone.

Kluczem jest zaplanowanie różnych aktywności w umiarkowanej ilości i wybranie zajęć odpowiednich do wieku, temperamentu, zainteresowaniami i umiejętnościami dziecka. Jeśli coś jest zbyt zaawansowane, doświadczenie może być dla dziecka frustrujące. Jeśli nie jest angażujące, dziecko będzie się nudzić. A gdy dzieci zrobią coś tylko dla zadowolenia swoich rodziców, to odnoszą porażkę.

W zależności od wieku i zainteresowań dziecka, możliwe jest ustalenie rozsądnych ograniczeń w zajęciach pozalekcyjnych i uczynienie ich bardziej przyjemnymi dla wszystkich.

Oto kilka prostych wskazówek:

 • Uzgodnij reguły z wyprzedzeniem: na przykład zaplanuj uprawianie jednej dyscypliny sportu w sezonie lub ogranicza zajęcia sportowe w tygodniu szkolnym, do dwóch po południ lub wieczorów.
 • Wiedz, ile czasu jest wymagane: Na przykład, czy dziecko będzie miało czas na ćwiczenie pomiędzy lekcjami? Czy Twoje dziecko zdaje sobie sprawę, że trening piłki nożnej jest dwa razy w tygodniu, tuż po szkole aż do wieczora? Czy ucierpi na tym praca domowa?
 • Utrzymuj kalendarz w porządku: umieść go na lodówce lub w innym widocznym miejscu, aby wszyscy mogli być na bieżąco. Jeśli w kalendarzu znajdziesz pustą przestrzeń, zostaw ją!
 • Nawet, jeśli dzieci zapiszą się na cały sezon, pozwól im pominąć jeden lub dwa treningi: czasami wykorzystanie z okazji do relaksu w pięknym dniu jest ważniejsze niż pójście na kolejne zajęcia, nawet, jeśli już za nie zapłacono.
 • Spróbuj zachować równowagę między wszystkimi swoimi dziećmi – i samą sobą: nie wydaje się uczciwe spędzanie całego czasu i energii na aktywności jednego dzieciaka, pozostawiając niewiele czasu dla drugiego. Poświęć również trochę czasu dla siebie, by robić to, co lubisz, i spędzać czas razem, jako rodzina.
 • Zaplanuj czas dla rodzinny: zaplanuj kilka kolacji, kiedy wszyscy mogą być w domu w tym samym czasie – nawet, jeśli oznacza to późniejszy posiłek. Zaplanuj również czas rodzinnej zabawy.
 • Ustal priorytety: Szkoła powinna być pierwsza. Jeśli dzieci mają trudności z utrzymaniem tempa szkolnego, mogą potrzebować zrezygnować z zaplanowanych zajęć dodatkowych.
 • Wiedz, kiedy powiedzieć NIE:, Jeśli Twoje dziecko już robi wiele, ale chce podjąć nową aktywność, przedyskutuj z nim, jaką inną aktywność lub zajęcia trzeba usunąć, aby zrobić miejsce na nowe.
 • Pamiętaj o znaczeniu przerw pomiędzy zajęciami: każdy potrzebuje okazji na relaks, refleksję w ciągu dnia lub po prostu nic nie robienie.

Zwolnij

Poświęć chwilę i zastanów się nad swoim dzieckiem. Jeśli jest zbyt przeciążone, usiądźcie razem i postarajcie się uzgodnić, z czego można zrezygnować. Jeśli grafik jest przeładowany, znajdźcie w nim czas na relaks.

Jazda na rowerze, spacery, granie, słuchanie muzyki lub po prostu nie robienie niczego przez jakiś czas może dać dzieciom bardzo potrzebne chwile wytchnienia. Nigdy nie zapominaj, jak ważne jest, aby dziecko po prostu się bawiło. Dzieci potrzebują czasu, aby być tylko dziećmi.

 

Czytaj również:

Jak wychować dziecko o zdrowym poczuciu własnej wartości

Szczęście rodzinne – 5 sposobów jak je zwiększyć

Być ojcem – jak zdobyć uczucia i zaufanie swojego dziecka

5 sposobów, w jaki inteligentni emocjonalnie rodzice budują lepsze relacje ze swoim dzieckiem

Więcej ciekawych artykułów

3 Thoughts on “Czy Twoje dziecko jest zbyt zajęte?”

 • Dowiedziałam się gdzieś, na jakimś mądrym szkoleniu, że dzieci potrzebuje tego czasu „wolnego”, czasu dla siebie, żeby się wtedy rozwijać. Nadmiar zajęć przynosi natomiast odwrotny skutek – dziecko nie ma szans na samoistny rozwój, tylko straszeni dużo jest od niego wymagane i nie wyrabia. Chwała rodzicom którzy umieją znaleźć równowagę 🙂

 • Rodzice za dużo narzucają swoim dzieciom. Znam taki przypadek, ze po lekcjach dzieci mają kolejne zajęcia i tak od 8 do 17. Nie wchodzę w kompetencje innych rodziców, ale dla mnie to zdecydowanie za dużo. W tym roku moja córka ma jedynie akrobatyke jako zajęcia dodatkowe. Natomiast od przyszłego roku chce dołożyć sobie karate. To wyłącznie jej decyzja na jakie zajęcia chce chodzić, ja staram sie ją w tym wspierać

Comments are closed.