poważnie zaangażujesz w relację
Pocket

Byliście na wielu randkach. Śmiejecie się ze swoich żartów. Uważacie, że Wasze dziwactwa są urocze. I obydwoje jesteście podekscytowani, aby zobaczyć, gdzie Wasz związek może Was zaprowadzić. Zanim jednak podejmiecie ten krok i zdecydujecie się wejść w fazę „poważnego związku”, zadaj sobie kilka pytań

#1 Czy podzielamy te same poglądy na temat monogamii, małżeństwa i dzieci?

Takie wielkie pytania jak rodzina, małżeństwo i poglądy na temat monogamii to coś, o czym powinniście rozmawiać, zanim zdecydujecie się zaangażować. Różnice w wartościach w tych obszarach są często czymś, co nie podlega negocjacjom. Lepiej wiedzieć, że druga strona nie chce dzieci, lub że nie jest teraz zainteresowana małżeństwem, niż dalej inwestować w związek, który ostatecznie nie może mieć przyszłości.

#2 Czy jesteśmy duchowo zgodni?

Być może już rozmawialiście o pewnych sprawach dotyczących duchowości, ale jasne wyrażenie jak wygląda Twoje życie duchowe, na co dzień – i jakie chcesz, aby się stało – jest ważnym krokiem w określaniu, kiedy sprawy wydają się Wam poważne. Jeśli jedno z Was unika tradycyjnej religii, a druga strona chce, abyście razem często mogli uczestniczyć w mszach, to później najprawdopodobniej traficie na spore przeszkody na drodze do sukcesu w związku. Porozmawiajcie o tych różnicach i sprawdźcie, czy Wasze różne systemy wiary są ze sobą zgodne.

#3 Czy rodzina i przyjaciele wspierają Wasz związek?

Czy Twoja mama go lubi? Czy Twój współlokator myśli, że jest niesamowita? Pozytywne opinie na temat Waszej relacji otrzymywane od rodziny i przyjaciół pomogą dać Ci zielone światło w dążeniu do większego zaangażowania. Jeśli bliscy dają Ci do zrozumienia, że osoba, z którą się spotykasz, jest dla Ciebie odpowiednią osobą, wówczas angażujesz się w związek z zapewnionym systemem wsparcia.

Jeżeli natomiast wyczuwasz u swoich bliskich niepewność lub ostrożność, spróbuj określić, dlaczego nie są tak entuzjastycznie nastawieni do tego związku jak Ty. Może po prostu dbają o Ciebie pamiętając Twoje poprzednio złamane serce. Może mają jakieś poważne zastrzeżenia. Przed podjęciem poważnego zaangażowania potraktuj serio wszystkie żółte i czerwone flagi.

#4 Jak radzimy sobie z konfliktem?

Kłóciliście się już? Widziałaś go zdenerwowanego? Ustalenie zdrowych wzorów rozwiązywania konfliktów jest niezbędne w budowaniu i utrzymaniu mocnego związku.

Rozmawiajcie o konflikcie, gdy nie jesteś w jego środku. Co często wyzwala w każdym z Was reakcję obronną?  Co Was złości? Kiedy czujecie się źle? Czy macie tendencję do kłótni w kółko o te same rzeczy? Ustalcie zasady „kłótni fair”.

Przed podjęciem decyzji o poważniejszym zaangażowaniu się w związek upewnij się, że oboje jesteście zdecydowani zawsze postępować dobrze z drugą osobę – i potraficie iść na kompromis, przepraszać i uspokoić siebie nawzajem, kiedy sprawy stają się trudne.

#5 Czy możemy szczerze mówić o niewygodnych tematach, takich jak pieniądze i seks?

Dwie największe przyczyny konfliktów w romantycznych relacjach to pieniądze i seks. Wasz związek będzie bardziej udany, jeśli zaczniecie mówić o tych rzeczach wcześniej. Jeśli inaczej obchodzisz się z pieniędzmi, odczuwasz niechęć do ujawnienia swojej „filozofii” wydawania pieniędzy, macie różne oczekiwania, jeśli chodzi o dzielenie wydatków lub dzielenie się łóżkiem, nadszedł czas na rozmowę.

Praktykowanie otwartości i uczciwości w sprawach prywatnych może budować zaufanie i zapobiegać konfliktom wynikającym z nieporozumień i błędnych założeń. Jeśli uważasz, że nie jesteście zgodni w tych obszarach, bądź ostrożna, jeśli chodzi o głębsze angażowanie się w związek. Wielu uważa te różnice za nie do pogodzenia i przepracowania.

#6 Czy obydwoje przepracowaliśmy swój „bagaż”?

Upewnij się, że wchodzisz w ten związek z właściwych powodów – bez wpływu przeszłości. Nie angażuj się w relację tylko, dlatego, że Twój ex znalazł miłość gdzie indziej, lub tylko, dlatego, że nienawidzisz samotności.

Czy obydwoje poradziliście sobie wystarczająco dużo ze swoim „bagażem” związanym z przeszłymi związkami? Tak, że żadne z Was nie będzie porównywać drugiej osoby do poprzedniego związku? Jeśli w Twoim życiu nadal będzie „ten, który był Ci pisany, a odszedł”, nie będziesz dawać wszystkiego nowej relacji.

Jeżeli chcesz, aby związek rozkwitał, musisz być w pełni obecna. Zanim zdecydujesz się na poważne zaangażowanie, upewnij się, że ta konkretna osoba jest tą, z którą chcesz być, a Twoja przeszłość, ważna z punktu widzenia lekcji życia i budowania charakteru, nie przeszkadza Ci w budowaniu bliskości z kimś innym.

#7 Czy wę swoją przyszłość w związku z tą osobą?

Jeśli nie widzisz się z tą osobą za kilka miesięcy, a co dopiero kilka lat, nie jesteś gotowy do poważnego zaangażowania się. A jeśli już teraz możesz zidentyfikować rzeczy, które mogą zniszczyć Wasz związek, musicie o tym porozmawiać. Nie musisz mieć absolutnej pewności, że ta osoba jest „tą jedyną”, ale jeśli już wiesz, że nie, to, dlaczego inwestujesz swój czas, energię i serce na kogoś, z kim nie chcesz być w przyszłości? To nie jest sprawiedliwe wobec żadnego z Was.

#8 Czy udało nam się zbudować wspólne zaufanie i szacunek?

Czy dobrze siebie traktujecie? Czy czujesz, że osoba, z którą jesteś, chce dla Ciebie jak najlepiej? Czy jesteś podekscytowana marzeniami partnera/partnerki? Czy opisujesz osobę, z którą jesteś, jako godną zaufania, szacunku i uważności?

Relacja, w której brak tych podstawowych składników, jest już pełna czerwonych flag. Chcesz przecież być z kimś, kto Cię dobrze traktuje. Z kimś, kogo głęboko szanujesz.

#9 Czy naprawdę lubię tę osobę?

Brzmi to dziwnie, ale jest to naprawdę ważne, żeby lubić spędzać dużą ilość czasu z kimś, z kim zamierzasz się poważnie zaangażować. Naprawdę go lubisz? Czy dbasz o szczegóły życia osoby, z którą jesteś? Czy zajmuje ona Twoje myśli? Czy jesteś po prostu zainteresowany byciem w związku, czy też pragniesz relacji z tą konkretną osobą? Jeśli lubisz osobę, z którą się spotykasz, taką jak jest, to możecie iść w swoim związku naprzód.

 

Czytaj również:

4 rzeczy, które dobrze jest przemyśleć zanim razem zamieszkacie

6 wskazówek jak znaleźć miłość

Dlaczego boimy się miłości?

Nie myl miłości ze stanem zakochania!

9 złych nawyków, które sprawiają, że nie chodzisz na randki

Więcej ciekawych artykułów

4 Thoughts on “Pytania do zadania sobie zanim się poważnie zaangażujesz w relację”

Comments are closed.