dziecko o zdrowym poczuciu własnej wartości
Pocket

Oto jak możesz pomóc dziecku w rozwoju poczucia pewności siebie i bycia odpowiedzialnym

Pomyśl o tym. Co możesz zrobić, jako rodzic, aby zapewnić swojemu dziecku odpowiedni rozwój i odnoszenie sukcesów w swoim życiu. Coraz więcej badań pokazuje realne sugestie dotyczące tego, jak możesz dać swoim dzieciom życiową „przewagę”.

Niewątpliwie należy zwracać uwagę na ryzykowne zachowania dzieci, rodzice jednak powinni bardziej skupić się na pobudzaniu pozytywnych zachowań dzieci i wspierać je w rozwoju.

Badania wskazują na cztery elementy, obejmujące postawy, wartości i cechy. Jeśli jesteś w stanie pielęgnować te elementy w swoim dziecku, badania pokazują, że mają one większą szansę na stanie się ludźmi kompetentnymi, pewnymi siebie, zdolnymi mieć pozytywne relacje z innymi ludźmi, mającymi poczucie dobra i zła, a także troszczącymi się o innych ludzi.

Poniżej przedstawiam cztery obszary oraz sposób ich rozwijania u dzieci, które możesz wykorzystać w wychowywaniu swojego dziecka:

Samokontrola

Znasz na pewno ten stan, kiedy Twoje dziecko jest niespokojne, nagle uderza drugie dziecko, gniewa się bez powodu lub wybucha w najbardziej nieodpowiednim czasie. Takie zachowanie pokazuje brak samokontroli.

Zatem im wcześniej nasze dzieci nauczą się kontrolować swoje myśli i emocje, tym lepiej.

Jak rodzice mogą pomóc:

 • Pozwól dzieciom nieco zmagać się z trudnymi rzeczami, aby mogły się nauczyć rozwiązywania problemów i radzenia sobie z frustracją.
 • Daj dzieciom możliwości pomocy innym (w rodzinie i poza rodziną), aby nauczyły się odkładać czasem swoje potrzeby, po to bym móc zrealizować potrzeby innych.
 • Chłopcy często zmagają się z samokontrolą bardziej niż dziewczęta (choć różnica ta maleje w latach nastoletnich). Dzieje się tak, dlatego, że uczymy chłopców, że gniew jest jedynym odpowiednim sposobem, w jaki mogą wyrazić siebie. Więc może być szczególnie ważne, aby pomóc młodym chłopcom nauczyć się samokontroli bez stosowania gwałtownych, agresywnych sposobów ekspresji gniewu. Lepiej wykorzystać takie metody jak odliczanie do 10 lub głębsze oddechy.

Samoocena

Poczucie własnej wartości jest czymś więcej niż tylko zwykłą pewnością siebie. Chodzi q nim o zdrowe poczucie własnej wartości i o to, jak człowiek rzeczywiście uważa siebie za godnego. Bowiem dziecko lub nastolatek, który czuje się pewny siebie, pewny tego, kim jest, nie martwi się tym, co sobie inni o nim pomyślą.

Nastolatek ze zdrowym poczuciem własnej wartości jest ogólnie szczęśliwy, dobrze radzi sobie w szkole i koncentruje się na potrzebach przyjaciół, rodziny, a nawet obcych. Pomaga ono również chronić go przed presją rówieśników.

Jak rodzice mogą pomóc:

Aby budować poczucie własnej wartości w swoim dziecku, musisz pozwolić mu samodzielnie podejmować decyzje. Możesz się obawiać, że popełni błędy, ale tylko w ten sposób może się ono nauczyć podejmowania trafnych wyborów.

 • Unikaj nadmiernej krytyki. Mamy tendencję do krytykowania, gdy mamy wysokie oczekiwania, które są w porządku, tak długo jak nie są one nierealistyczne. Zrozum, do czego Twoje dziecko jest zdolne i pielęgnuj jego mocne strony, aby budować pewność siebie.
 • Udzielaj dziecku pochwał, które koncentruje się na wysiłku, a nie na samym dziecku. Jeśli dostanie wysoką ocenę, nie mów: „Jesteś taki inteligentny!” Lepiej chwalić je za pracę, którą wykonał, aby podejść do testu. Więc kiedy dostaje niskie oceny z klasówki, to mów mu, że musi lepiej nauczyć się na następny test, a nie, że jest nieinteligentny.
 • Zastanów się, czy traktujesz swoich synów i córki inaczej, jeśli chodzi o budowanie ich poczucia pewności siebie. Chłopcy zazwyczaj mają wyższy poczucie własnej wartości niż dziewczęta, częściowo ze względu na presję na atrakcyjność fizyczną, jaką odczuwają dziewczęta.
 • Spróbuj podejścia opartego na mocnych stronach. Dowiedz się, co najbardziej podoba się Twojemu dziecku. Czy lubi naukę, lekkoatletykę czy relacje międzyludzkie? Możesz mieć znaczący wpływ na jego poczucie własnej wartości, jeśli wspierasz jego mocne strony i uczysz je wartości ciężkiej pracy, ponieważ prowadzi do osiągania lepszych wyników.

Pozytywne wartości

Staraj się wychować dziecko, które wie, co jest dobre, a co złe. Zaszczep w nim wartości, takie jak uczciwość, życzliwość i odporność. Najlepsze bowiem wartości to takie, które pochodzą od dziecka i są częścią tego, jak samo siebie widzi. Takie wartości, zaszczepione w dzieciństwie, mogą prowadzić do pozytywnych zachowań, w momencie gdy dziecko dorasta. Jest to proces, który musi rozpocząć się w dzieciństwie, tak by dziecko miało czas na internalizację tych wartości, by stały się się jego przewodnikiem, gdy dorasta.

Jak rodzice mogą pomóc:

 • Bądź spójny. Nie rób jednego dnia afery, że dziecko nie dokończyło pracy domowej, po to by następnego dnia stwierdzić, że nieodrobienie pracy domowej jest w porządku.
 • W miarę możliwości staraj się udzielać wyjaśnień i odpowiedzi na wszystkie „dlaczego?”, o które pyta dziecko. Zrozumienie w jaki sposób działa świat, pomaga im samodzielnie wybierać i akceptować wartości.
 • Dzieci będą prawdopodobnie przyjmować wartości, jeśli poczują, że mają swój głos w tym, w co wierzą i robią.

Empatia

Empatia, to zdolność osoby do rozumienia tego, co czuje druga osoba. Jest kluczowa cecha, która sprawia, że dziecko chce być miłe i pomagać innym osobom.

Jak rodzice mogą pomóc:

 • Wyjaśnij i pomóż dziecku zrozumieć emocje i odczucia bliskich mu osób, takich jak rodzeństwo lub przyjaciel. Zwłaszcza podczas kłótni. Jak czułoby się gdyby jego przyjaciel go przezywał lub nie chciał się bawić?
 • Niech ogląda telewizję lub filmy, czyta książki, w których postacie angażują się w dobre lub złe zachowania, a potem rozmawiają o tym.
 • Innym sposobem jest zapewnienie dzieciom możliwości pomagania osobom mniej szczęśliwym. Zauważanie potrzebujących i dawanie dzieciom możliwość pomagania im, jest kluczem do rozwoju empatii u dziecka.

 

Wychowywanie ludzi, którzy są troskliwi, uczuciowi, pewni siebie, i którzy czują się związani z ludźmi dookoła siebie, jest trudnym zadaniem. Jest to jednak możliwe, choć wymaga nieco wysiłku i dużo cierpliwości.

 

Czytaj również:

Jak Twoje doświadczenia z okresu dorastania mogą pomóc Twojemu nastolatkowi

Być ojcem – jak zdobyć uczucia i zaufanie swojego dziecka

Szczęście rodzinne – 5 sposobów jak je zwiększyć

Więcej ciekawych artykułów

2 Thoughts on “Jak wychować dziecko o zdrowym poczuciu własnej wartości”

Comments are closed.