możesz być z narcyzmem
Pocket

Jest pewien wzór relacji, który niektórzy rozpoznają: spotkasz nową osobę, która jest tak bardzo czarująca. Każdy wydaje się ją lubić, co ma sens, ponieważ jest ona zabawna, uważna i interesująca. Ale w pewnym momencie sprawy się zmieniają. To, co czuło się tak, jak przyjemne i zabawne dokuczanie, teraz staje się coraz ostrzejsze. Jej komentarze wydają się podważać Twoją osobę, a pewność siebie, która kiedyś była tak atrakcyjna, zaczyna się wydawać trochę bardziej podobna do arogancji. To punkt, po przekroczeniu, którego wiesz, że możesz być z narcyzmem.

Jeśli to brzmi znajomo, jest duża szansa, że wpadłaś w sidła na pewnego rodzaju narcyzów. Zgodnie z nowymi badaniami prowadzonymi przez psychologów w Niemczech, wykazują oni szereg zachowań, które sprawiają, że ten rodzaj narcyzów jest naprawdę dobry we wchodzeniu w związki, a następnie równie dobra w ich niszczeniu.

Poprzednie badania wykazały już, że osoby, które wykazują wysoki stopień narcyzmu, mają większe sukcesy w krótkotrwałych związkach, niż osoby bez tych cech, ale mniej sukcesów w związkach długoterminowych. Ustalenia psychologów sugerują, że związku z tego rodzaju narcyzem jest punkt, w którym jeden wzór zachowań zamienia się w inny, „gorszy” rodzaj.

Badacze sugerują, że mogą istnieć dwie odrębne, różne cechy narcyzów: jedna, która czyni ich świetnymi w kontaktach i rozpoczynaniu związków romantycznych, i drugą, która sprawia, że ich związki nie są trwałe

Pierwsza cecha, zwany „podziwem”, jest pragnieniem osoby by się podobała innym ludziom. Ta cecha jest najważniejsza we wczesnym etapie związku. Ukazuje się, jako zdolność narcyza do bycia uroczym, pewnym siebie i pragnieniem zapewniania rozrywki innym, co może zachęcić ich do zaakceptowania narcyza.

Potem jednak zaczynają się problemy.

Druga cecha określana jest, jako „rywalizacja”. Jest ona również powszechna wśród osób uznanych za narcystyczne. Ta cecha może prowadzić narcyzów do wykorzystywania ludzi, poniżania ich. Może też sprawiać, że są oni niewrażliwi na potrzeby partnera, takie jak poczucie bezpieczeństwa i bycia docenianym. W trakcie badań naukowcy stwierdzili, że to właśnie rywalizacja jest najczęściej siłą napędową strategii, które stwarzają zagrożenie dla sukcesu w romantycznego relacjach – zwłaszcza w perspektywie długoterminowej. Strategie te obejmują m.in. wysoki poziom konfliktów, niską opinię o partnerze. Punkt, w którym pojawiają się te zachowania, wskazuje na zmianę relacji wiedzionej „podziwem”, w taką, w której rywalizacja jest dominującą jej dynamiką.

Badanie, opublikowane w lutym w „Journal of Personality and Social Psychology”, nie stwierdziło, że wszyscy narcyzy mają obydwie te cechy. Dla tych, którzy mają jednak doświadczenie z umawianiem się z osobami, które mają obydwie te cechy, ten artykuł może pomóc wyjaśnić tę trudną do zidentyfikowania chwilę, gdy ekscytujący romans przestaje taki być, a zamiast tego zamienia się w „koszmar” pełen poczucia niepewności i niejasności.

 

Czytaj również:

Rzeczy, które rozwalają Twój związek

Manipulacja w związku – jak sobie z nią poradzić

4 rzeczy, które dobrze jest przemyśleć zanim razem zamieszkacie

Twój związek zmierza w złym kierunku? Zapytaj siebie o...

13 rzeczy, na które zasługujesz w związku

Więcej ciekawych artykułów