Chiche dni
Pocket

Ach, „ciche dni” i to puste poczucie uwięzienia, jakie odczuwamy, gdy nasz partner zdecyduje się nas ignorować. Może nie wiesz, co zrobiłaś, a może i wiesz, ale sądziłaś, że to nieporozumienie, które można przegadać

Może Twój parter jest po prostu zły i będziesz mogła porozmawiać o sytuacji za godzinę lub dwie. Być może Wasze plany są odwołane i musisz poinformować swoich znajomych. Może Twój związek się skończył. Może.

Czy ta celowa kara? Nadużycie? Bierna agresja? Manipulacja? Emocjonalne przeciążenie? Wyuczona bezradność? Odpowiedź jest skomplikowana – może to być wszystko.

Jedyną rzeczą, z którą wszyscy możemy się zgodzić, jest to, że jest to frustrujące i niszczące zachowanie.

Wycofanie

Niektóre (ale nie wszystkie), ciche dni należą do późniejszego etapu rozwoju komunikacji pomiędzy dwiema osobami. Istnieją etapy załamywania się komunikacji, które zaczynają się od trudnych do zauważenia konfliktów i skarg – najczęściej jest to rodzaj niezgody, którego para nie może rozwiązać. Z czasem rozwija się ono aż do momentu, w którym jeden (lub obydwoje) z partnerów, zaczyna odczuwać pogardę do partnera/partnerki i jego postawa wobec partnera/partnerki zmienia się na gorsze. Kiedy podział się rozszerza, jeden (lub obydwoje) z partnerów staje się bardzo defensywny. Z czasem prowadzi to do załamania podstawowego zaufania pomiędzy partnerami, a także zwiększenia rozłąki – to wszystko w imię samoobrony. Ciche dni mogą być częścią tego ostatniego etapu.

W tym kontekście: ciche dni, bierna agresja, emocjonalne przeciążenie, wycofanie się lub wyuczona bezradności – mogą być objawem późnego stadium rozpadu związku. Jeśli chcesz „sprawdzić” czy masz z tym do czynienia, to rozważyć, czy mieliście wcześniej nierozwiązany konflikty, rosnącą niechęć i defensywność w relacji. Jeśli tak było, to jest to duża i skomplikowana przeszkoda, którą trzeba rozwiązać, aby zachować związek.

Najlepsza reakcja? Spójrz na to, jako na to, czym to jest – to wszystko to uczucia Twoje i tej drugiej osoby. Zatem daj sobie i drugiej osobie przestrzeń. Pozwól jej powrócić do Ciebie w odpowiednim dla niej czasie. Kiedy to zrobi, słuchaj i nie przechodź w pozycję obronną. Warto skonsultować się z innymi, jak poradzić sobie w konkretnej sytuacji, ponieważ istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na Twoje podejście lub reakcję.

Siła i władza

Czy ciche dni zawsze są rozgrywką, manipulacją, karą lub nadużyciem? Absolutnie. Czasami ciche dni to taktyka by wygrać. Jednym ze sposobów jak rozpoznać ten typ cichych dni, to podejmowanie przez drugą osobę prób zaangażowania innych w proces izolowania Ciebie. Innym „objawem” jest odnajdywanie w partnerze/partnerce satysfakcji w izolowaniu Ciebie. Jeśli tak jest, masz do czynienia z kimś bardziej skupionym na wygranej lub potwierdzeniu słuszności, niż na rozwiązaniu konfliktu.

Najlepsza reakcja? Zobacz ciche dni takimi, jakimi są – grą, w której chodzi o zwycięstwo i kontrolę. Pozwól parterowi/partnerce na milczenie – nie ogrywaj się (nie „poniżaj” siebie) i nie poddawaj mu się (nie nagradzaj za złe zachowanie). „Idź naprzód” bez nich. Niech dołączą do Ciebie, kiedy będą gotowe. Również w tym przypadku warto skonsultować się z innymi, jak poradzić sobie w określonej sytuacji, ponieważ istnieje wiele czynników, które mają wpływ na Twoje podejście lub reakcję.

Nie jesteś sam/sama. Nie trać perspektywy. Bądź uważny/uważna. Inni również tego doświadczają i mówienie o tym może doprowadzić do skutecznych sposobów radzenia sobie ze swoim partnerem/partnerką.

 

Czytaj również:

Twój związek zmierza w złym kierunku? Zapytaj siebie o...

14 sposobów na ocalenie związku na odległość

Kontrakt, który może uratować Twój związek

Rzeczy, które rozwalają Twój związek

Więcej ciekawych artykułów

3 Thoughts on “Ciche dni: gdy Twój partner zachowuje się tak, jakbyś nie istniała”

Comments are closed.