w związku z kimś, kto cierpi z powodu uzależnienia
Pocket

Kochanie i bycie w związku z kimś, kto cierpi z powodu uzależnienia może być bardzo frustrujące.  Czasem wymaga „pokazania światła”, gdy wszystko się wydaje się ciemnością.  Uczucia niemożności i strachu są odczuwalne przez obie strony – i przytłaczająca niepewność, co przyniesie ze sobą przyszłość. Nie każdy uzależniony doświadczy tego samego losu. Podobnie nie każda osoba, która kocha uzależnionego, będzie przechodzić identyczną drogę.

Pamiętajmy jednak, że to, na jaką drogę się zdecydujemy, zależy od nas

Poniżej przedstawiamy 10 rzeczy, o których należy pamiętać, kiedy jesteśmy w związku z kimś, kto cierpi z powodu uzależnienia. Podejście zawiera w sobie zarówno obiektywizm jak i współczucie – mieszankę, która wspiera wyjście z uzależnienia.

10 rzeczy, o których należy pamiętać, kiedy jesteśmy w związku z kimś, kto cierpi z powodu uzależnienia

Uzależnienie „zmienia” osobę

Kiedy osoba wpada w wir uzależnienia, zmienia się i przestaje być sobą. Uzależnienie zmienia mózg, zniekształcając rzeczywistość do momentu, w którym uzależniony nie rozpoznaje sam siebie. W końcu stają się inną osobą.

Im szybciej osoba będąca w związku z uzależnionym uświadomi to sobie i zaakceptuje ten fakt, tym szybciej może zacząć reagować na uzależnienie w sposób, który sprzyja leczeniu.

Nie bój się mówić „nie”

Pokonanie uzależnienia jest możliwe tylko wtedy, gdy uzależniony uświadamia sobie, że pozostanie w tym samym punkcie jest gorsze niż przedstawiana mu alternatywa. Uzależnienie kontroluje osobę, a nie odwrotnie – i bliscy muszą to zrozumieć i zaakceptować. Gdy są na „głodzie”, pójdą po „pomoc” do rodziny i przyjaciół. Może to być pożyczenie pieniędzy, podwiezienie gdzieś, pożyczenie telefonu komórkowego, itp. W rzeczywistości ta „pomoc” jest „przyzwoleniem”. Ważne jest, aby mieć siłę powiedzieć „Nie”, jeśli mamy wrażenie, że tak właśnie jest.

Bądź realistyczna

Kochanie uzależnionego zawsze rodzi pewne poczucie strachu. Najbardziej wygodnym sposobem na pokonanie strachu jest zaprzeczenie jego obecności, co robi wiele osób. Kochanie uzależnionego wymaga tego, by utrzymywać realistyczne spojrzenie. Oznacza to nie zaprzeczanie, kiedy czujemy, że coś „nie gra” i oparcie się chęci patrzenia na uzależnienie, jako coś nieistotnego.

Nie akceptuj ich „zaburzonych” przekonań

Dokładniej mówiąc nie kupuj ich przekonania, że ​​nie mogą żyć bez ich uzależnienia. To nie jest łatwe, ponieważ uzależniony rzeczywiście dotrze do punktu, w którym uważa, że jest to prawda. Nawet, jeśli nie mogą wiedzieć, że zmiana jest możliwa, Ty doskonale zdajesz sobie z tego sprawę. Wychodzenie z uzależnienia wymaga odpowiedzialności zarówno od osoby uzależnionej, jak i jej wewnętrznego kręgu wsparcia, z których ten ostatni odgrywa znaczącą rolę.

Bądź zdecydowana, nawet, jeśli sprawy zdają się pogarszać

Kiedy osoba, będąca w związku z kimś uzależnionym, postanawia zacząć odrzucać wszelkie wymówki lub zniekształcone przekonania, uzależniony stanie się bardzo trudny we współżyciu. Może wówczas zwiększać swoje wysiłki, kłamstwa i manipulacje. Robi to, dlatego, że rozpaczliwie szuka środków do wsparcia swojego nawyku. Zdecydowany, jasny sposób myślenia w tym względzie ma kluczowe znaczenie.

Ustal jasne granice

Ustawienie ścisłych granic z uzależnionym może wydawać się okrutne i niesprawiedliwe, niemniej jest konieczne. Ustanowienie ograniczeń ma zasadnicze znaczenie, podobnie jak trzymanie się wyznaczonych zasad. Granice pozwalają bliskim utrzymać jasny obraz sytuacji – wolny od narzuconej sobie, fałszywej rzeczywistości osoby uzależnionej.

Pamiętaj o sobie

Jak widać, kochanie uzależnionej osoby wymaga dużo wysiłku i dostarcza dużo stresu. Ważne jest, aby osoby w takim związku zdawały sobie sprawę z wagi dbania o samych siebie. Powinni oni pamiętać, że dbanie o siebie pozwoli im lepiej zadbać o uzależnionego partnera/partnerkę.

Rozróżniaj pomoc od „przyzwolenia”

Kiedy nasi bliscy cierpią, naturalne jest oferowanie naszej pomocy. Jednak w przypadku uzależnienia, ważne jest zrozumienie różnicy pomiędzy „pomaganiem” a „przyzwalaniem” może stanowić postawę w wyleczeniu. Krótko mówiąc, pomaganie osobie uzależnionej wspiera tę osobę. „Przyzwalanie” wspiera uzależnienie.

Nie obwiniaj siebie czy uzależnionego

Choć osoba może ponosić odpowiedzialność za swoje uzależnienie, ważne jest, aby powstrzymać się od obwiniania ich. Choć mogą się do tego nie przyznawać, prawdopodobnie wstydzą się swojego uzależnienia. Dodatkowo boli to także tych, którzy ich kochają, wzbudzając emocje gniewu i żalu.

Upewnij się, że wiedzą, że są kochani

To bardzo ważne. Daj osobie do zrozumienia, że ​​bardzo ją kochasz. Powtarzaj to tak często, jak to tylko możliwe.

 

Czytaj również:

Rzeczy, które rozwalają Twój związek

Manipulacja w związku – jak sobie z nią poradzić

Tak zabijasz intymność, czyli zwroty, których używasz nierozważnie

13 rzeczy, na które zasługujesz w związku

3 kroki, aby przekonać partnera do udziału w terapii par

Więcej ciekawych artykułów

One Thought on “10 rzeczy, o których należy pamiętać, kiedy jesteśmy w związku z kimś, kto cierpi z powodu uzależnienia”

Comments are closed.