przekonać partnera do udziału w terapii
Pocket

Ludzie – głównie kobiety – często zastanawiają się jak przekonać partnera do udziału w terapii par.  Najczęściej bowiem partnerzy po prostu nie chcą wziąć w niej udziału. Dziś zatem przedstawiamy Wam 3 kroki, jak przekonać Twojego partnera do terapii par lub terapii małżeńskiej

Krok 1: Uważaj na „Kiedy i jak”

Jeżeli, podobnie jak większość ludzi, którzy próbują przekonać swojego  partnera do rozpoczęcia terapii, jesteś najprawdopodobniej sfrustrowana swoim związkiem i relacjami partnerem. Nie wiesz, co robić. Jesteś, więc zła i mówisz „potrzebujemy poważnej pomocy”.

Niestety jest to zły ruch.

To bardzo ważne, kiedy i jak mówisz o pomyśle podjęcia terapii par.

Bycie złą na swojego partnera nie pomoże Ci w namówieniu go na terapię par. Bardziej prawdopodobnym jest to, że jeszcze bardziej oddali się od.

 

Nawet nie myśl o proponowaniu terapii w środku kłótni, czy też, gdy jesteś zła. Zamiast tego, znajdź ten moment, kiedy dobrze Wam ze sobą. Gdy dobrze się czujecie w swoim towarzystwie i jest miła atmosfera. Wówczas Twój partner nie będzie się czuł zagrożony. Powiedz mu wówczas, jak bardzo cenisz takie momenty, kiedy tak dobrze się dogadujecie. Powiedz mu, że chcesz częściej tego doświadczać. Niech wie, jak bardzo cenisz Wasz związek i chcesz by był jeszcze lepszy. Upewnij się, że czujesz się spokojna, kiedy mu o tym mówisz. Jeśli możesz pozwolić sobie by podzielić się z nim swoimi obawami, że nigdy nie będziecie w stanie siebie zrozumieć i rozwiązać swoje problemy, to zwiększysz swoje szanse, że uważnie Cię wysłucha.

Pamiętaj

Trudno być naprawdę wrażliwą, gdy związek jest pełen napięcia. Nawet, jeśli uważasz, że brzmisz normalnie, pamiętaj, że możesz nadal sprawiać wrażenie sfrustrowanej i trochę wrogiej. Staraj się maksymalnie uspokoić, zanim zaczniesz mówić. Podejmujesz duże ryzyko mówiąc o swoich uczuciach, a Twój partner nadal może odrzucić ten pomysł. Niemniej warto zrobić wszystko, aby ratować swój związek.

Krok 2: Przyznaj, że jesteś częścią problemu

Możesz być przekonana, że problemy w Twoim związku są naprawdę z jego winy, ale mogę Cię zapewnić, że prawdopodobnie tak nie jest.

Spójrzmy prawdzie w oczy – do tanga trzeba dwojga. Ty jesteś połową tego związku. Nawet, jeśli nie chcesz mi wierzyć, że masz coś wspólnego z problemami w swoim związku, działaj tak, jakby to była prawda. Mówię Ci to, dlatego żeby Twój partner nie myślał, że masz nadzieję, że zmieni się on dzięki terapii, a Ty pozostaniesz nadal taka sama.

Czy Ci się to podoba, czy nie, będziesz dużą częścią tego procesu. Twój partner może czuć się nieustannie krytykowany przez Ciebie. Ostatnią rzeczą, którą chce zrobić, to udać się na terapię z Tobą, gdzie będzie krytykowany nie tylko przez Ciebie, ale też dodatkowo przez terapeutę (choć tak naprawdę, terapia tak nie działa).

Chodzi o to, że Twój partner prawdopodobnie boi się Ciebie.

A terapia par może wydawać mu się niczym ring bokserski, gdzie zostanie całkowicie znokautowany.

Więc jeśli pokazujesz mu swoją wrażliwość i opowiadasz mu o swoich obawach i nadziejach związanych z Waszą wspólną przyszłością, on będzie bardziej chętny, aby cię wysłuchać. Jeśli nuczy się, że tak naprawdę cała wewnętrznie drżysz, gdy z nim „walczysz”, wówczas będzie mniej się Ciebie obawiał.

Jeśli przyznasz, że również jesteś częścią problemów w Waszym związku, wówczas najprawdopodobniej, będzie mniej prawdopodobne, że będzie obawiał się, że cała ta terapia będzie tylko o nim. Można dać mu znać, że nie chcesz być cały czas zła i chcesz dzielić z nim więcej radości oraz lepiej go traktować, ale potrzebujesz do tego pomocy.

 

Krok 3: Kształć i Doceniaj

Kiedy Twój partner już wie, że jesteś zainteresowana terapią par, bo cenisz jego i Wasz związek, kolejna rzecz, którą warto zrobić, to opowiedzieć mu trochę o tym, czego może się spodziewać.

Nie martw się, jeśli sama nie wiesz, czego się spodziewać. Dlatego to czytasz! Oto podstawowe informacje, które możesz mu powiedzieć.

 • Powiedz swojemu partnerowi, że terapeutka nie będzie brała żadnej ze stron. Dobrzy terapeuci par zwykle tego nie robią.
 • Powiedz mu, że chcesz iść tam, aby nauczyć się sposobów, w jaki możesz traktować go lepiej.
 • Upewnij się, że wie, że nie sugerujesz spotkania z terapeutką, po to, aby wtedy z nim zerwać.
 • Niech wie, że terapia par nie musi trwać bardzo długo. W zależności od sytuacji i terapeutki, można osiągnąć doskonałe rezultaty w ciągu zaledwie kilku miesięcy.
 • I wreszcie, upewnij się, że wie, że nie „trzeba być wariatem”, żeby wziąć udział w terapii. Ludzie, którzy chodzą na terapię są zwykle silnymi, aktywnymi osobami, które chcą decydować i wpływać na swoje życie. Pary, które idą na terapię par chcą po prostu uzyskać trochę pomocy w stworzeniu bardziej satysfakcjonującego związku.

 

Dodatkowo, upewnij się, że wie, jakich rezultatów może oczekiwać, przechodząc z Toba na terapię. Oto kilka z nich:

 • poprawa komunikacji
 • uczucie zrozumienia
 • poprawa snu
 • poprawa nastroju
 • lepszy i częstszy seks
 • większe zaufanie, zmniejszenie poziomu stresu
 • poprawa wydajności w pracy
 • lepsze zdrowie fizyczne
 • zbliżenie się do siebie

 

Wreszcie, upewnij się, niech wie, jak bardzo go doceniasz, zwłaszcza, jeśli zgodzi się udać z Tobą na terapię.

Zapytaj go, co możesz zrobić dla niego, aby móc wyrazić swoje uznanie. Niezależnie od tego czy będzie to wyjście do kina na ten straszny film, który tak bardzo chciał zobaczyć czy też gotowanie mu obiadu codziennie, przez tydzień, czy coś innego zupełnie innego.

Mam nadzieję, że te podpowiedzi będą pomocne i pomogą Ci przekonać partnera do udziału w terapii par. Co ważniejsze, mam nadzieję, że będą skuteczne.

 

Możesz też uzyskać dodatkową pomoc w „ratowaniu” związku współpracując z psychoterapeutą. Jeśli chcesz sprawdzić, czy praca z naszą specjalistką jest dla Ciebie, zaplanować swoją 20-minutową darmową konsultację w gabinecie w Łodzi lub przez Skype/telefon. Napisz do nas na ministerstworelacji@gmail.com i podaj 3 odpowiadające Ci terminy konsultacji. Wybierzemy odpowiedni i skontaktujemy się z Tobą.

 

Czytaj również:

5 języków miłości. Którym z nich mówisz?

Kłócisz się ze swoim partnerem? Nie rób wówczas tych 4 rzeczy

Prawdy o związkach, o których najczęściej zapominamy

Twój związek zmierza w złym kierunku? Zapytaj siebie o…

Więcej ciekawych artykułów