Prawdy o związkach,
Pocket

Czy miewasz czasem wrażenie, że zbytnio czy też niepotrzebnie komplikujesz swój związek? A może, że odbierasz go jako bardziej skomplikowany niż w rzeczywistości jest? Nie znasz jednak odpowiedzi jak sobie odpuścić. Nie wiesz jak zmienić swoje podejście. A może tak w ogóle, najbardziej nurtuje Cię pytanie „Jakie są prawdy o związkach?”

Oto przykład kilku „prawd” o związkach, o których najczęściej zapominamy:

Wszystkie udane związki wymagają pracy

Wierz bądź nie, ale udane związki nie przydarzają się ot tak po prostu. Wymagają one większego bądź mniejszego nakładu pracy. Pracy ze strony obydwojga partnerów. Udane związki nie są wieczne. By  trwały trzeba nad nimi pracować. Gdy w pewnym momencie poczujesz, ze związek w którym jesteś jest „prawie idealny” (prawie, bo nie jestem przekonana czy istnieje idealny związek)  pamiętaj by nie spocząć na laurach. Inaczej może on szybko ponownie ewoluować w gorszą stronę i znów będzie wymagał rozpoczęcia całej pracy od początku. Udane i szczęśliwe związki naprawdę istnieją i rozkwitają jednakże pod warunkiem, że obydwie strony w nie zaangażowane są gotowe by podjąć ryzyko i dzielić się ze sobą swoimi myślami i emocjami. Otwarta komunikacja może być tutaj kluczem.

Nie powinnaś walczyć o miejsce w czyimś życiu

Stara prawda mówi, że należy odpuścić sobie walkę i zmuszanie kogoś by uwzględnił Cię w swoim planie na życie. Jeżeli osobnik ów zna twoją wartość, wówczas znajdą dla ciebie czas i miejsce swoim, nawet najbardziej zajętym, życiu. Słyszałam kiedyś, że nie warto robić z kogoś priorytetu, jeżeli jest się dla niego tylko jedną z opcji. Zapewne bolesna prawda, ale prawdziwa.

Zazwyczaj otrzymujesz dokładnie to co dałeś

Pragniesz miłości – obdarz nią swojego partnera. Chcesz przyjaciół – bądź przyjacielska i otwarta wobec innych. Jeżeli chcesz być zrozumiana -staraj się zrozumieć innych ludzi. Jeśli chcesz być wysłuchana – słuchaj… I tak dalej. Zasada jest jedna – dajesz = otrzymujesz. To prosta zasada, ale działa.

Wszyscy się zmieniamy w trakcie naszego życia. Nikt nie pozostaje określony na zawsze

Nasze życie obfituje w ciągłe i nieuchronne  zmiany, nic więc dziwnego, że również i my się zmieniamy. Zmieniają się też nasze potrzeby, upodobania, gusta i sposób życia. Człowiek na zawsze pozostanie w pewien sposób niedookreślony. Człowiek cały czas się tworzy i staje. Jeżeli przyznajesz sobie prawo do zmiany, nie oczekuj od innej partnera, że ma pozostać na zawsze taki sam jak teraz. Nikt, również ty, nie musi się tłumaczyć ze swojej zmiany.

Gorące dyskusje i kłótnie są stratą czasu

Im mniej czasu spędzisz na kłótniach z ludźmi, którzy cię skrzywdzili, tym więcej czasu będziesz mieć by kochać tych, którzy kochają ciebie. Jeżeli zdarzy ci się, że będziesz się kłócić z osobą, którą kochasz to pamiętaj – nie pozwól by Twój gniew wziął górę nad twoją miłością. By przyćmił to co w tobie jest najlepsze. Daj sobie nieco czasu by ochłonąć i się uspokoić. Dopiero potem delikatnie wróć do dyskusji staraj się poprowadzić ją nieco mniej „emocjonalnie”.

Małe gesty dobroci znaczą bardzo wiele

Doceniaj i celebruj swój związek jak tylko masz okazję. Bez okazji zresztą też. Nawet w jakiś drobny sposób. Każdego dnia, poprzez wykonywanie drobnych gestów, masz okazję by uczynić swój związek „słodszym” i głębszym. Gesty te niech okazują docenienie i twoje uczucie wobec drugiej osoby. Pamiętaj, że wywołanie uśmiechu u jednej osoby może zmienić świat (jakkolwiek górnolotnie to brzmi). Może nie cały świat, ale przynajmniej świat tej osoby. Twoja dobroć i okazywane docenienie wiele znaczy.

Nie możesz zmienić ludzi, ludzie zmieniają się tylko jeżeli tego chcą

I tylko jeżeli na to pracują. Porzuć więc próby zmieniana innych, a zamiast tego postaraj się być im wsparciem i pokazuj im dobry przykład godny naśladowania. Czy ktoś kogo kochasz ma jakieś charakterystyczne zachowanie, które chciałabyś by zniknęło z czasem? Nie chcę cię martwić, ale spójrz prawdzie w oczy – najprawdopodobniej to się nigdy nie stanie. Jeżeli naprawdę potrzebujesz by druga osoba zmieniła coś w sobie bądź z nią szczera i mów wprost, tak aby wiedziała ona dokładnie o co ci chodzi.

Jesteś całkowicie odpowiedzialna za własne szczęście

Jeżeli twój związek z samą sobą nie działa, nie oczekuj, że twój związek z drugą osobą będzie wyglądał inaczej. Nikt nie może uczynić cię szczęśliwą. Tylko ty sama. To coś co musisz zrobić samodzielnie, nie oglądając się na innych. Zanim zaczniesz dzielić szczęście z kimś innym najpierw sama musisz je stworzyć dla samej siebie.

Jeżeli sądzisz, że cała wina leży po stronie twojego partnera, pomyśl uważnie jeszcze raz i to w sobie samej znajdź to czego ci brakuje. Twój partner nigdy nie „uzupełni cię”, ponieważ już jesteś „pełnią”. Porzuć mity o szukaniu drugiej połówki bowiem tkwi ona głeboko w tobie. Ta pustka, którą odczuwasz w środku i którą oczekujesz, że zapełni twój partner, pochodzi tak naprawdę z twojego braku kontaktu z samą sobą.

 

Teraz scena należy do Ciebie! Masz jakieś własne „prawdy” o związkach? chcesz by twój głos wybrzmiał w eterze? Śmiało podziel się nimi w komentarzu.

Jeżeli sądzisz, że ktoś inny może skorzystać na przeczytaniu tego posta – puść go w świat!

 

Czytaj również:

Rzeczy, które rozwalają Twój związek

Zasady życia wg Dalajlamy przeniesione na związki

Tak zabijasz intymność, czyli zwroty, których używasz nierozważnie

Umiejętności niezbędne do stworzenia udanego związku

Więcej ciekawych artykułów

4 Thoughts on “Prawdy o związkach, o których najczęściej zapominamy”

Comments are closed.