Błogosławieństwa przytulania
Pocket

Jest wiele błogosławieństw przytulania. Oto kilka z dowodów na to, że przytulanie jest dobre dla zdrowia. Tego fizycznego i psychicznego

1. Stymuluje wyrzut oksytocyny

Oksytocyna daje m.in. poczucie zadowolenia, zmniejsza odczuwany stres i lęk. Obniża również ciśnienie krwi, obniża rytm serca i poziom kortyzolu (hormon stresu). Ogólnie dzięki niej mamy większe poczucie szczęścia. Jako bonus przytulanie może też uwolnić endorfiny (tak jak zjedzenie czekolady czy wysiłek fizyczny.

2. Obniża rytm serca

Mamy wrażenie, że „robi nam się ciepło na sercu”. Przeciętnie nasze serce bije z prędkością 60–70 uderzeń na minutę. Uczeni obliczyli, że nasze serce jest zaprogramowane mniej więcej na 3 miliardy uderzeń. Im wolniej będzie biło twoje serce, tym więcej lat będziesz żyć. U osób zdrowych spowolnienie pracy serca z 70 do 60 uderzeń na minutę może przedłużyć życie nawet o kilka lat. Na co więc czekasz – przytulaj się!

Virginia Satir - o mocy przytulania..png
3. Stymuluje produkcję serotoniny

Serotonina to jedna z tych substancji, która wywołuje w nas uczucie przyjemności. Nie wiem jak u was, ale u mnie serotonina wraz z oksytocyną to moje ulubione związki chemiczne. Serotonina wraz z endorfiną „uśmierza” ból, smutek. Podobno też pomaga utrzymać wagę i wydłuża życie. Same korzyści!

4. Zmniejsza lęk przed śmiercią

Badania naukowe wykazały, że nawet przytulanie się do przedmiotu zmniejsza lęki egzystencjalne człowieka. Jeżeli więc nie masz przy sobie ukochanej osoby wybierz zwierzaka. Psy czy koty to bardzo wdzięczne obiekty przytulasów. Jeżeli i ich brak wówczas nawet poducha się nada. Byleby tylko się poprzytulać!

5. Stymuluje wyrzut dopaminy

Przytulanie stymuluje mózg do wydzielania hormonu dopaminy. Również dzięki dopaminie jest nam miło. Ponadto dzięki niej unikamy poważnych problemów zdrowotnych (depresja) i powątpiewania w swoje umiejętności. Odpowiednia dawka dopaminy zapewnia nam też entuzjazm i energię do działania.

6. Obniża poziom stresu

Badania prowadzone przez naukowców wykazały związek pomiędzy dotykiem, a obniżeniem poczucia stresu. Jest on bardzo znaczący zwłaszcza w pierwszych latach życia. Zatem przytulajcie swoje dzieci a będą lepiej radzić sobie ze stresem jako dorośli. Nie zapominaj jednak, że również później ma on duże znaczenie dla dobrostanu dorosłego człowieka. Chcesz więc szybko zredukować swój stres? Przytul się do kogoś lub czegoś!

Chcesz szybko zredukować swój stres - przytul się do kogoś lub czegoś

7. Wzmacnia układ immunologiczny

Wszystkie wymienione wyżej hormony regulują również układ immunologiczny. Wzmacniają go, a przez to pomagają walczyć z infekcjami i stresem. A wiadomo w zdrowym ciele (dzięki silnej odporności) zdrowy duch!

8. Wzmacnia więzi społeczne

Co tu dużo mówić, przytulanie drugiego człowieka ułatwia nawiązywanie relacji i komunikację. Oczywiście nie radzę ci przytulać każdą nowo poznaną osobę. Chyba, że lubisz ryzykować. Jednakże wraz z rozwojem znajomości i wzrostem zaufania możesz wprowadzić zwyczaj obdarzania się przytulasami na dzień dobry i na do widzenia. Czemu nie?  W końcu płyną z tego same korzyści. A jeżeli masz problem z wytłumaczeniem komuś dlaczego to takie dobre również dla niego, podeślij mu ten artykuł!

Zatem do dzieła! Nie marnuj dnia – Przytulaj!
Czytaj również:

Więcej ciekawych artykułów

3 Thoughts on “Błogosławieństwa przytulania”

Comments are closed.