Umiejętności niezbędne do stworzenia udanego związku
Pocket

Poniżej znajdziesz mini test, w którym możesz sprawdzić czy posiadasz umiejętności niezbędne do stworzenia udanego związku. Oczywiście nie są to wszystkie umiejętności, a tylko te, które wydają się tymi najistotniejszymi

Jeżeli chodzi o sam test to możesz go wykonać na kilka sposobów. Po pierwsze możesz “zbadać” samą siebie, po czym zastanowić się jak wzmocnić te umiejętności, które wypadły słabo. Po drugie, jeżeli jesteś w związku możesz poprosić swojego partnera/męża by ocenił ciebie. W ten sposób zyskasz dodatkową wiedzę i będziesz mogła zauważyć wszystkie dysproporcje w twojej samoocenie i tym jak cię widzi twój partner. Po trzecie, jeżeli nie jesteś obecnie w związku, możesz zrobić test sama, a potem poprosić zaufaną przyjaciółkę, która miała okazję obserwować twoje “funkcjonowanie” w związku, bo dokonała oceny ciebie, tak jak ona to widzi.

Przejdźmy do instrukcji: Oceń siebie w każdym pytaniu używając skali: od 1 do 7, gdzie 1 oznacza zupełnie nie mam takiej umiejętności, a 7 oznacza doskonale to potrafię.

Jak umiejętnie potrafisz:

#1 Przyjmować perspektywę drugiej osoby?

(tzn. potrafisz spojrzeć na różne rzeczy, sytuacje z punktu widzenia twojego partnera)

#2 Wyrażać miłość i pozytywne emocje poprzez dotyk?

(tzn. potrafisz inicjować sytuacje związane z różnego rodzaju dotykiem)

#3 Wyrażać zainteresowanie sprawami ważnymi dla twojego partnera?

(chodzi tu o zainteresowanie nie tylko tym, co twój partner robił w ciągu dnia, ale też, czym się ekscytuje lub denerwuje)

#4 Łagodzić sytuację po kłótni, wymianie zdań?

(nawet z największej kłótni można wyjść w łagodny sposób)

#5 Uważnie słuchać?

(słuchanie partnera bez poczucia konieczności odpowiedzi, czy też przejścia w defensywę)

#6 Ciepło witać i żegnać swojego partnera?

(potrafisz powiedzieć dzień dobry i do widzenia z ciepłymi emocjami)

#7 Pomagać partnerowi w uzyskaniu jasnej perspektywy?

( np. jeżeli twój partner ma tendencję do ignorowania pewnych faktów, możesz pomóc mu przypominając o nich by uzyskał pełną perspektywę i nie podejmował nieracjonalnej decyzji)

#8 Iść na kompromis?

(czasami warto się lekko nagiąć i chcieć tego samego, co partner, lub znaleźć porozumienie I wybrać środkową opcję)

#9 Werbalnie wyrażać miłość i emocje?

(jesteś w stanie powiedzieć “Kocham cię”, obdarzać partnera komplementami, wyrażać wdzięczność i uznanie)

#10 Dzielić się obowiązkami?

(nie ma konieczności równego dzielenia się wszystkimi obowiązkami, ale ogólnie potraficie tak się podzielić, by było mniej więcej równo)

#11 Być wrażliwa?

(chodzi tutaj o twoją umiejętność wpuszczenia partnera do swojego wewnętrznego świata, rozmowy o swoich emocjach I uczuciach)

#12 Dobrze bawić się w związku?

(potraficie razem się śmiać i dobrze bawić, wkładacie też wysiłek w to by znaleźć i robić rzeczy, które was cieszą)

#13 Wychwycić sygnały, kiedy twój partner potrzebuje wsparcia?

(potrafisz umiejętnie zauważyć, kiedy twój partner potrzebuje wsparcia i okazać mu je w taki sposób, który mu odpowiada, naprawdę przejmujesz się, gdy twój partner cierpi)

#14 Budzić zaufanie?

(jesteś godna zaufania, dotrzymujesz słowa – gdy mówisz, że coś zrobisz to to robisz, nie wyjawiasz innym ludziom sekretów partnera dodatkowo twój partner wie, że zawsze może na ciebie liczyć, niezależnie od okoliczności)

#15 Pokazywać partnerowi nowe, pozytywne doświadczenia?

(mówisz swojemu partnerowi o nowej, ciekawej książce czy filmie, zachęcasz go do próbowania nowych rzeczy, poznawania nowych ludzi)

#16 Podnosić samoocenę partnera w obszarach, gdzie jest ona zbyt niska?

(potrafisz pomóc swojemu partnerowi odnaleźć w nim pozytywne cechy i mocne strony, z których wcześniej nie zdawał sobie sprawy).

#17 Zrozumieć swojego partnera?

(znasz i rozumiesz swojego partnera – wiesz, jakie ma cele, co lubi, czego się obawia, co go napędza).

#18 Zmniejszyć swoją drażliwość?

(masz umiejętności i sposoby radzenia sobie z własnym stresem i negatywnymi emocjami, potrafisz sama siebie uspokoić, na tyle, że nie odczuwasz potrzeby wylania swoich frustracji na partnera)

Uwagi:

  • Jeżeli oceniasz się w parze to pamiętaj, że perspektywa twojego partnera, przyjaciółki jest jego perspektywą. Zaakceptuj ten fakt i nie dyskutuj z nim. Jeżeli nie spodoba ci się to jak zostałaś oceniona, niech da ci to do myślenia. Weź to doświadczenie i postaraj się popracować nad swoimi „słabymi” puntami. Pamiętaj też, że niektórzy ludzie mają naturalną tendencję do wybierania wyższych bądź niższych ocen. Jeżeli więc zostaniesz niżej oceniona, niż oczekiwałaś, to może też być przyczyna stylu oceniania Twojego partnera/przyjaciółki.
  • Spójrz na swoje oceny i zastanów się, co możesz zrobić, żeby przećwiczyć te umiejętności. Wypisz sobie jedną z nich oraz sposoby pracy nad nią. Gdy już osiągniesz zakładany przez siebie rezultat – przejdź do kolejnej. Powodzenia!

 

Jeżeli widzisz, że brak Ci tych Umiejętności niezbędne do stworzenia udanego związku, możesz uzyskać pomoc w ich wypracowaniu i przygotowaniu się do budowania pozytywnych relacji i związków, współpracując z psychoterapeutą. Jeśli chcesz sprawdzić, czy praca z naszą specjalistką jest dla Ciebie, zaplanować swoją 20-minutową darmową konsultację w gabinecie w Łodzi lub przez Skype/telefon. Napisz do nas na ministerstworelacji@gmail.com i podaj 3 odpowiadające Ci terminy konsultacji. Wybierzemy odpowiedni i skontaktujemy się z Tobą.

 

Czytaj również:

Rzeczy, które rozwalają Twój związek

7 głównych grzechów w związkach

6 sygnałów, że znalazłaś już odpowiedniego dla siebie partnera

Tak zabijasz intymność, czyli zwroty, których używasz nierozważnie

 

 

Więcej ciekawych artykułów

2 Thoughts on “Umiejętności niezbędne do stworzenia udanego związku”

Comments are closed.