Wzmocnienie więzi pomiędzy rodzeństwem z ASD
Pocket

Dorastanie z autyzmem może być wyzwaniem dla każdego. Dla dziecka z ASD, którego wizja świata różni się od tych, wokół niego. Również dla rodziców, którzy bardzo się starają, aby dbać o swoje dziecko z autyzmem by było szczęśliwe. Także dla rodzeństwa, które walczy, aby znaleźć wspólny język ze swoim rodzeństwem. Relacja pomiędzy rodzeństwem może stać się bardzo napięta, gdy jedno z dzieci ma autyzm. Niemniej Ty, jako rodzic, możesz wpłynąć na wzmocnienie więzi pomiędzy rodzeństwem z ASD

Oto kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji zdrowych relacji między dzieckiem (dziećmi) i ich autystycznym rodzeństwem. Żadna z tych strategii nie jest 100% pewna. Traktuj je raczej, jako sugestie, które mogą sprawić, że zaczniesz inaczej myśleć o różnych podejściach do promowania „szczęśliwego” dzieciństwa, i w ten sposób wzmocnić więź pomiędzy rodzeństwem z ASD.

 

  1. Wyjaśnij swojemu nieautystycznemu dziecku, czym jest autyzm

Musisz zwiększyć poziom zrozumienia i dojrzałości nieautystycznego rodzeństwa. Wytłumacz mu w prosty sposób, czym jest autyzmem. Zrób to w sposób dostosowany do wieku. Jednak im szybciej, tym lepiej. Zawsze możesz poszerzyć tę wraz z rozwojem dziecka.  Ważne by jak najwcześniej zacząć budować zrozumienie i utrwalić fakt, że ich brat lub siostra ma autyzm. I ten autyzm nie jest czymś przejściowym.

Mów do nich tak by zrozumiały. W razie potrzeby użyj eufemizmów. Najważniejsze by rozmawiać i przedstawiać autyzm w pozytywnym świetle. Ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, to rozmawiać ze swym nieautystycznym dzieckiem tak, jakby ktoś właśnie umarł.

Staraj się by wasza rozmowa jak najbardziej przypominała wymianę zdań, a nie wykład. Nie wystarczy byś mówiła do nich. Zaproś swoje dziecko do zadawania pytań, i pamiętaj, aby zapytać o jego/jej uczucia w związku z autyzmem. Takie podejście sprawi, że ta rozmowa lepiej utkwi mu w pamięci.

Spróbuj tak zorganizować przestrzeń by również ktoś inny porozmawiał o autyzmie z Twoim nieautystycznym dzieckiem. Dal Twojego dziecka rozmowa o autyzmie z kimś spoza rodziny, może być bardzo przydatne. Szczególnie z kimś, kto ma doświadczenie w obszarze autyzmu, jak na przykład terapeuta. To również pomaga dziecku zrozumieć, że nie szukasz wymówki dla, z pozoru, złego zachowania jego autystycznego rodzeństwa.

 

  1. Zachęcaj i organizuj czas spędzany razem i czasu spędzany osobno

Spędzanie czas z bratem lub siostrą z autyzmem może sprawiać, że nieautystyczne dziecko, będzie odbierało je jako obowiązek. Szczególny wpływ na takie odczucia mogą mieć bariery, takie jak brak komunikacji, wyrażanie uczuć i wspólne zainteresowania. To może sprawić nieautystyczne rodzeństwo, może odbierać spędzanie czasu razem, jako żmudną walkę. Pamiętaj, że dzieci nie są wystarczająco przewidujące, i nie potrafią zobaczyć długoterminowych korzyści wynikających z obecnych działań.

Frustracja może się pogłębić, jeśli dziecko będzie czuło się zmuszane do priorytetowego traktowania rodzeństwa z autyzmem. Przedkładania ich ponad swoich przyjaciół. Pamiętaj, że zmuszanie nieautystycznego dziecka do tego nie jest dobrym rozwiązaniem. Dodatkowo zamiast wzmacniać więź, możesz ją znacznie osłabić.

Relacje będą o wiele zdrowsze, jeśli nieautystyczne dziecko będzie spędzać dużo czasu ze swoimi własnymi przyjaciółmi. Dziecko poczuje się bardziej skłonni do interakcji z bratem lub siostrą z autyzmem jeśli ma innych przyjaciół, z którymi się bawić i nawiązywać relacje społeczne. Dzięki swoim kolegom i koleżankom zyska szczęście i zadowolenie. Zatem później, będzie mieć motywację, aby znaleźć przyjemność w inny sposób, i nawiązać innego rodzaju relację i więź ze swoim rodzeństwem z autyzmem.

 

Wkrótce dalsze wskazówki na temat wzmocnienia więzi pomiędzy rodzeństwem z ASD. Subskrybuj naszą stronę, a nie ominą Cię kolejne artykuły dotyczące rodzin z autyzmem.

 

Czytaj więcej:

Twoje uczucia dotyczące diagnozy autyzmu u Twojego dziecka

Rzeczy, które każdy rodzic dziecka z autyzmem powinien usłyszeć

Szczęście rodzinne – 5 sposobów jak je zwiększyć

Więcej ciekawych artykułów