zdobyć uczucia i zaufanie
Pocket

Wskazówki, które pomogą Ci zdobyć uczucia i zaufanie swojego dziecka oraz uniknąć wyobcowania

Rola ojca jest bardzo istotna w dobrze zrównoważonym rozwoju dziecka. Poniższe wskazówki mogą pomóc Ci zdobyć uczucia Twojego dziecka i jego zaufanie oraz uniknąć wyobcowania.

Nie oczekuj niemożliwego

Wielu ojców oczekuje od swoich dzieci odpowiedniego zachowania. Praktycznie od momentu ich narodzin. W wieku dwóch lat dziecko nie ma jeszcze umiejętności by robić to wszystko, co mu powiesz. Na przykład, koncentracja uwagi takiego malucha jest naturalnie krótsza niż ich rodzeństwa w szkole podstawowej, więc nie wymagaj, że przez godzinę będzie spokojnie bawić się jedną zabawką.

Bądź autorytatywny, nie autorytarny

Dzieci uwielbiają biegać i zrobić zamieszanie. Nie zastanawiają się czy to dobry, czy zły czas na zabawę. Rodzice często czują się całkowicie zagubieni w takich sytuacjach, w wielu przypadkach starają się je uspokoić krzycząc na nie. Unikaj tej metody jak ognia. W dłuższej perspektywie przeraża ona dziecko i niszczy jego samoocenę. Dodatkowo będą mieć negatywny obraz Ciebie, jako ojca. Ponadto, mogą one starać się robić wszystko sprzecznie z Twoją wolą, co sprawi, że Ty będziesz starał się je opanować, krzycząc jeszcze bardziej. Dziecko będzie słuchać Twoich słów, gdy zachowanie będzie im pokazywać, że je szanujesz i kochasz bez względu na wszystko. Tylko wtedy zaczynają Cię słuchać i Ci ufać. Te uczucia są niezbędne dla skutecznego dalszego wychowania.

Nie mów do nich, a rozmawiaj z nimi

Czy martwisz się, że tym, że Twoje dziecko jest pogrążone w grze na tablecie lub konsoli i zupełnie nie zwraca uwagi na to, co do niego mówisz? Przyczyną tego może być to, że nie udało Ci się pokazać mu, że potrafisz go naprawdę słuchać. Taka sytuacja może pogorszyć i doprowadzić do nieomal całkowitego wyobcowania. Rozwiązanie jest oczywiste (chociaż, niestety, nie na tyle często wdrażane): spędzanie jakościowego czasu z dziećmi. Co to znaczy? Granie z nimi w gry, wspólne uprawianie sportu, wykonywanie razem drobnych prac domowych, wspólne zabawy i spędzanie wolnego czasu. To sprawi, że dzieci poczują się ważne, akceptowane i zdolne do robienia różnych rzeczy. To uczyni wiele dobrego dla dzieci w każdym wieku, od niemowląt po nastolatki.

Bądź obecny dla swojego nastolatka

Kiedy myślisz, że Ty i Twoje dzieci przerobiliście już wszystkie etapy dorastania, nagle następuje bolesny dla wszystkich etap dojrzewania. Radzenie sobie z nastolatkiem, może być trudniejsze niż wszystkie napady złości małego dziecka. Z jednej strony, dlatego, że decyzje dziecka, zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla jego dobrego samopoczucia i zdrowia. Nastolatkowie natomiast mogą czuć się tak zrozpaczeni, że mogą zacząć się ranić lub wpakować się w inne realne zagrożenie. Podczas tego burzliwego okresu, masz być przykładem dla nich. Żyć zgodnie ze swoimi wartościami i być spójnym. Nastolatek świadomie może tego nie zauważać i nie uznać, ale na pewno na poziomie podświadomym skorzysta z tego. Twoja postawa sprawi, że będzie czuł się bezpieczniej i wzmocni więzi między wami. Ponadto, nie krytykuj ich wyboru ubrań i fryzury, muzycznego i filmowego gustu. W przeciwnym razie odepchniesz je od siebie i będą się stale buntować, również przeciwko Tobie.

 

Wychowanie to trudny proces. Niemniej, tak naprawdę dość łatwo jest zdobyć uczucia i zaufanie swojego dziecka. Użyj całego zdrowego rozsądku, bądź cierpliwym i uczciwym wobec siebie, swojej żony i dzieci – wszystko wówczas powinno być w porządku.

 

Czytaj również:

Rzeczy, które Twoja żona chciałaby od Ciebie usłyszeć

Szczęście rodzinne – 5 sposobów jak je zwiększyć

Więcej ciekawych artykułów

One Thought on “Być ojcem – jak zdobyć uczucia i zaufanie swojego dziecka”

Comments are closed.