Intymność w związku
Pocket

Chcesz miłości i uczucia, który sprawi, że Wasz związek będzie trwały? Doskonałym sposobem na to jest zwiększenie intymności w Waszej relacji. Oto kilka porad, jak to zrobić

Większość z nas doświadczyła sytuacyjnej intymności. Czując ją patrząc w oczy naszego partnera podczas seksu lub w trakcie kolacji przy świecach. Jeśli doświadczyłaś tych słodkich chwil, wiesz, jak są ulotne i chcesz ich doświadczać więcej. Jednak sytuacyjna intymności, choć pożądana i miła, nie jest wystarczająca do utrzymania związku.

Dlaczego intymność jest niezbędna?

Kiedy życie staje się zajęte, codzienne obowiązki stają na drodze intymności. Gdy praca, obowiązki i wychowywanie dzieci są priorytetem, pielęgnowanie bliskości jest prawdopodobnie ostatnią rzeczą, o jakiej pamiętamy. A jeśli próbujesz połączyć się ze swoim partnerem i nie uzyskujesz takiej reakcji, na jaką masz nadzieję, prawdopodobnie będziesz się wahać, nim ponownie spróbujesz.

W rzeczywistości, kultywowanie codziennych, intymnych chwil wzmocni Wasze małżeństwo. Stanie się tak poprzez:

  • podtrzymanie romansu
  • pomaganie czuć się rozumianą, związaną, cenioną i kochaną
  • poczucie wzajemnego wsparcia
  • ograniczenie konfliktów i nieporozumień
  • zwiększenie satysfakcji seksualnej
  • tworzenie całościowego dobrego samopoczucia
  • zwiększenie samooceny i poczucia własnej wartości

Kultywowanie intymności zmniejsza również szanse na niewierność i rozwód. Intymność jest, zatem niezbędny do szczęśliwego i zdrowego małżeństwa.

Intymność to coś więcej niż udany seks. Jak zatem ją pielęgnować?

Jeśli brakuje w Waszym związku prawdziwej intymności, to nie jest to Twoja wina. Intymność nie była przedmiotem nauczania w szkole. Oto główna lekcja, którą powinnaś przerobić: prawdziwa intymność to bardziej to, kim i jaka jesteś, a mniej, co robisz (tj. sytuacyjna intymność).

Jeśli pragniesz szczęśliwego, zdrowego i satysfakcjonującego małżeństwa, oto sześć sposobów, aby pielęgnować głębsze poczucie intymności:

Powiedz, co myślisz

Cenzurowanie swoich słów lub wątpliwości, bo martwisz tym, jak zareaguje Twój małżonek, nie pozwala Ci czuć się wysłuchaną i powoduje nieporozumienia. Ponieważ prawdziwa i trwała zażyłość i intymność to min. Pozwalanie mężowi na poznanie i doświadczenie prawdziwej Ciebie – powiedz to, co myślisz.  Dodatkowo pomoże to Twojemu partnerowi czuć się komfortowo by mówić szczerze o swoich uczuciach, co może zwiększyć Wasze poczucie bliskości.

Bądź wrażliwa

Prawdziwa intymność nie zawsze sprawia, że czujesz się dobrze. Obejmuje ona pozwalanie tym, których kochasz, na dzielenie się z Tobą swoimi uczuciami. Nawet, jeżeli nie zawsze czujesz się z tym dobrze.  Jeśli czujesz ból, zamiast zamykać się lub być bierno-agresywną, odkrywaj swoje emocje i w kochający sposób dziel się nimi ze współmałżonkiem.

Okaż współczucie

Prawdziwa intymność może być czasami „brudna”, ponieważ surowe, „nieoszlifowane” aspekty Ciebie i Twojego partnera zaczynają zazwyczaj wypływać na powierzchnię. Kiedy to nastąpi okaż sobie i swemu mężowi współczucie. Obydwoje robicie to, co możecie, będąc w tym miejscu i czasie gdzie jesteście, przerabiacie lekcje, z których macie się czegoś nauczyć by dalej się rozwijać.

Słuchaj otwarcie

Jeśli nie zgadzasz się z tym, co Twój partner mówi lub robi, nie oceniaj go i nie staraj się udowodnić, że mówi/robi coś źle. Zamiast tego, słuchaj otwarcie i uważnie. Staraj się odkryć prawdę i pozwól na to by istniały różne perspektywy (o ile nie są one naprawdę niemoralne lub nieetyczne).

Bądź w pełni obecna

Jeśli zorientujesz się, że jesteś zbyt zajęta innymi rzeczami, gdy jesteś ze swoim współmałżonkiem, skupiaj swoją uwagę na chwili obecnej. Doświadczamy intymności w chwili obecnej, i bycie jak najczęściej obecną pogłębia poczucie intymności pomiędzy Tobą i Twoim partnerem.

Skup się na najlepszych cechach swojego partnera

Po latach bycia razem, ekscentryczne nawyki i cechy swojego partnera mogą doprowadzać Cię do „szaleństwa”. Zamiast pozwolić te dziwactwa zaszkodziły Waszemu związkowi, spójrz na nie, jako na unikalne cechy Twojego partnera.

 

Nie musisz czekać na swojego współmałżonka, aby wprowadzić w Wasz związek więcej intymności i mieć szczęśliwe, zdrowe i udane małżeństwo. Zacznij kultywowanie intymności i wpłyniesz na swojego współmałżonka w pozytywny sposób. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że odwzajemni intymność w swój własny sposób.

Jak zaczniesz wprowadzać więcej intymności w małżeństwie?

 

Czytaj również:

Tak zabijasz intymność, czyli zwroty, których używasz nierozważnie

5 języków miłości. Którym z nich mówisz?

Zazdrość w związku – jak sobie z nią radzić

Rzeczy, które rozwalają Twój związek

Rzeczy, które możecie zrobić razem (i nie jest to oglądanie filmów)

Więcej ciekawych artykułów

2 Thoughts on “Intymność z partnerem – sposoby na jej zwiększenie”

Comments are closed.