Zazdrość
Pocket

Zazdrość jest trującą mieszanką strachu, smutku, gniewu i desperacji. Jeżeli pojawia się w Twoim związku może doprowadzić do jego zakończenia. Zazwyczaj w bardzo bolesny dla obydwojga sposób. W miłości chodzi o dawanie, w zazdrości o branie. Zatem jak poradzić sobie z zazdrością, jeżeli pojawi się w Twoim związku?

Dlaczego ludzie są zazdrośni?

Często doświadczenia z przeszłości wpływają na to czy jesteśmy o kogoś zazdrośni czy też nie. Być może ktoś Cię zdradził, porzucił bądź odtrącił i to sprawiło, że stałaś się zazdrosna. Nasze emocje uczą się oczekiwać, że nasza przyszłość będzie podobna do przeszłości. Nawet, jeżeli nie ma powodu by tak właśnie było.

Możliwe też, że masz tak niskie poczucie pewności siebie i bezpieczeństwa, że nie możesz uwierzyć, że Twój partner wybrał właśnie Ciebie. I z Tobą chce budować wspólną przyszłość. Nienawidzisz, więc kobiet, które mogą być Twoimi potencjalnymi rywalkami. Gniewasz się i złościsz na partnera. Jesteś zniesmaczona swoim zachowaniem. Te wszystkie emocje mieszają się w Tobie i wybuchają.

Jak możesz zatrzymać cykl zazdrości?

  1. Ufaj swojemu partnerowi

Wiem, że wydaje Ci się to zbyt łatwe i trywialne, a jednocześnie zbyt trudne. Będziesz musiała jednak popracować nad zaufaniem do swojego partnera.  To, że wciąż w niego wątpisz może sprawić, że w końcu zacznie się czuć obrażany. Pamiętaj, że jeżeli ufasz partnerowi, a on mimo wszystko zacznie Cię oszukiwać czy też zdradzać, to pokazuje to, jakim człowiekiem tak naprawdę jest.

Zaufanie wymaga byś dała przestrzeń drugiej osobie. Ciągłe pilnowanie i sprawdzanie, co robi Twój partner to prosta droga do uśmiercenia intymności w waszym związku. Dojdzie do tego, że czas spędzony bez Ciebie, twój partner zacznie odczuwać, jako ulgę, a nie powód do tęsknoty.

Przestań, więc go kontrolować. Sprawdzać jego telefon, email, konto na Facebooku czy też innych mediach społecznościowych. Twój związek, by mógł się rozwijać, wymaga przestrzeni.

  1. Przygotuj się na możliwość utraty

Życie w przekonaniu, że stracisz wszystko, jeżeli rozpadnie się Twój związek, sprawia, że jesteś przewrażliwiona i podatna na zranienie.

Każda relacja, a jest nią również związek, ma wpisaną w siebie możliwość jej przerwania. Twoje przekonanie i ciągłe powtarzanie – „nie wyobrażam siebie życia bez ciebie” wpływa na ciebie bardzo destrukcyjnie. Osłabia Cię.

To, co możesz zrobić, to zacząć wyobrażać sobie od czasu do czasu, że Twój związek faktycznie się zakończył, a mimo wszystko żyjesz i masz się świetnie. Co więcej, w rzeczywistości nawet rozkwitasz i zaczynasz nowe, cudowne życie. To może sprawić, że poczujesz się bardziej bezpieczna.

Dodatkowo możesz wypisać sobie 10 pozytywnych rzeczy, jakie masz w życiu, a które nie są związane z Twoim związkiem, a które będziesz miała szanse wzmacniać i rozwijać w przypadku ewentualnego zakończenia związku. Tylko schowaj tą listę tak, by Twój partner jej nie znalazł, bo może pomyśleć, że planujesz zakończyć związek.

  1. Poskrom swoją wyobraźnię

Zazdrość może robić różne rzeczy z Twoją wyobraźnią – możesz wciąż zastanawiać się gdzie jest Twój partner, wyobrażać sobie, co teraz robi, z kim jest i jak może cię zdradzać.

Naucz się poskramiać swoją wyobraźnię a przyniesie Ci to sporo dobrego. Zamknij oczy, zrelaksuj się i zacznij myśleć nad tymi wszystkimi sytuacjami, które wywołują w Tobie zazdrość – jednocześnie staraj się obserwować z boku te sytuacje i uczucia, jakie w Tobie wzbudza. Stopniowo, przy częstej praktyce, nauczysz się nie przywiązywać tak wielkiej uwagi do tych straszących cię wizji. Wtedy one same zaczną znikać.

 

Pamiętaj, że Twój partner kocha Cię, bo masz w sobie coś, z czym czuje on wyjątkowe połączenie i co jest dla niego niezwykle atrakcyjne. Przestań wciąż rozważać „Dlaczego ja?” I zacznij się cieszyć tym, że to właśnie Ty! Może być tak, że nigdy nie zrozumiesz, dlaczego Twój partner wybrał właśnie Ciebie. To właśnie jest piękne w miłości.

Wyzbycie się uczucia zazdrości da Ci możliwość bycia wolnym i kochania. Z wzajemnością!

 

Czytaj również:

Jak poradzić sobie z seksualną przeszłością partnera

Tak zabijasz intymność, czyli zwroty, których używasz nierozważnie

Toksyczne zachowania, które odpychają od Ciebie ludzi

14 sposobów na ocalenie związku na odległość

Więcej ciekawych artykułów