5 języków miłości
Pocket

Czy słyszeliście o teorii, że miłość mówi różnymi językami? Tych języków miłości podobno jest pięć. Nie, nie chodzi tu języki obce, a takie, które są uniwersalne dla każdego społeczeństwa i człowieka.

Pomysł wyróżnienia różnych sposobów wyrażania miłości, czyli 5 języków miłości powstał w głowie dra Garyego Chapmana

Po ok. 30 lat pracy, jako doradca małżeński i rodzinny, po zgromadzeniu wielu notatek, zauważył on pewien wzór. Powoli zdał sobie sprawę, że to, co naprawdę chciały pary od siebie nawzajem mieści się w pięciu odrębnych kategoriach.

Tymi kategoriami, a zarazem językami miłości są:

  1. Słowa afirmacji, czyli na przykład komplementy, słowa zachęty, wyznania miłości.
  2. Jakościowy czas takie jak poświęcanie swojemu partnerowi/partnerce pełnej, „niepodzielonej” i wyłącznej uwagi.
  3. Prezenty będące symbolami miłości takie jak kwiaty lub czekoladki.
  4. Udzielanie pomocy wyrażające się przez takie gesty jak opieka nad zwierzęciem, pomoc przy domowych obowiązkach, etc.
  5. Dotyk/kontakt fizyczny, czyli trzymanie się za ręce, całowanie, dotykanie ramienia w trakcie rozmowy czy też wreszcie seks.

Chapman stwierdził, że te pięć kategorii wydaje się być fundamentalne w zakresie wyrażania miłości przez i do ludzi. Swoją koncepcję rozbudował i zamienił w książkę „5 języków miłości”. Według autora nauczenie się języka miłości Twojego partnera/partnerki może pomóc parze w wyrażaniu swej miłości w sposób bardziej czytelny dla drugiej strony.

5 języków miłości

Wydaje mi się, że jest w tym logika. Wszyscy, bowiem wyrastamy w różnych rodzinach, w różnych krajach, w różnych kulturach. Jako dziecko uczymy się języka naszych rodziców. To on staje się naszym językiem ojczystym. Wielu z nas z czasem uczy się różnych innych języków. Zazwyczaj przychodzi to jednak z większym lub mniejszym trudem. Być może w dziedzinie miłości jest podobnie. Być może z rodziny wynosimy również obok wielu różnych wzorców, wyuczony wzorzec języka miłości? Nic dziwnego, zatem, że nasz emocjonalny wzorzec miłości może się diametralnie różnić od wzorca naszego partnera/partnerki. Powiedzmy, że różnią się jak polski i chiński. W tym przypadku dwóch tak różnych języków możemy starać się nie wiadomo jak wyrazić naszą miłość po polsku nasz partner mówiący po chińsku nijak nie zrozumie naszych dobrych intencji. I na odwrót Ty mówiąc po polsku nie zrozumiesz intencji wyrażonych w języku chińskim. Jak więc macie zrozumieć jak bardzo kochacie się nawzajem?

Z moich obserwacji wynika, że rzadko zdarza się, że partnerzy mówią tym samym „językiem”. Owszem znam kilka chlubnych wyjątków, ale zdecydowanie więcej znam związków gdzie wciąż dochodzi do nieporozumień. Być może, zatem faktycznie nauka języka miłości partnera może przyczynić się do bardziej harmonijnego, a przez to trwałego związku.

Jak odkryć język miłości, jakim mówisz?

Jeżeli znasz siebie bardzo dobrze, możesz zadać sobie te pytania:

  • Jak wyrażam miłość do innych ludzi?
  • Na co narzekam najczęściej w związku?
  • Czego żądam najczęściej od drugiej osoby?

Ja już wiem, w jakich językach miłości mówię. Wam życzę miłego odkrywania swojego języka miłości.

Czytaj również:

Dlaczego współczesne związki są takie „kruche”?

5 fraz, które są równie ważne jak “Kocham cię”, a może nawet ważniejsze

Szczęście rodzinne – 5 sposobów jak je zwiększyć

Sposoby na powiedzenie “Kocham Cię… niekoniecznie przy użyciu słów

9 sposobów na docenienie ludzi w Twoim życiu

Więcej ciekawych artykułów

One Thought on “5 języków miłości. Którym z nich mówisz?”

Comments are closed.