Samotność - 7 zaskakujących faktów o niej
Pocket

Samotność… Uczucie samotności dotyka w jakimś okresie życia ok 40% z nas. Pomimo faktu, że poczucie osamotnienia jest tak częste, niewiele osób wie, jaki jest jej wpływ na nasze życie. Dziś przedstawię Ci 7 faktów o tym jak negatywnie wpływa na nas poczucie osamotnienia

Samotność nie zależy od tego jak wielu mamy przyjaciół, czy jak bliskie związki mamy z rodziną czy też ukochanym

Samotność zależy całkowicie od tego, jaką subiektywną jakość prezentują nasze związki. Od tego czy masz poczucie, że jesteś emocjonalnie czy też społecznie oddzielona od tych dookoła Ciebie

Ponad 60% samotnych osób jest w związkach małżeńskich

Kiedy pary przestają dzielić się swoimi najgłębszymi myślami, uczuciami i doświadczeniami, może to sprawić, że zaczną czuć się samotni i niezłączeni. Tkwiąc w takich związkach mogą mieć głębokie wrażenie, że ich małżonkowie nie mogą im zapewnić głębokiego połączenia, którego pragną i potrzebują.

Samotność może zniekształcić nasze postrzeganie związków, w których jesteśmy

Badania naukowe dowiodły, że już sama prośba ludzi o przypomnienie sobie, kiedy czuli się samotnie, sprawia, że obniżali oni potem stopień zadowolenia ze swoich związków. Takie zniekształcenia powodują dodatkowe wycofanie się samotnych ludzi ze swoich związków. Tym samym jeszcze pogarszają swoja sytuację.

Samotność jest zaraźliwa

Łatwo nam rozpoznać samotnych ludzi dookoła nas. Maja w sobie coś charakterystycznego. To powoduje również, że zaczynamy, często mimowolnie, się od nich izolować. Uczucia są, bowiem zaraźliwe, a my nie chcemy zarazić się negatywnymi emocjami. „Izolowani” samotnicy, tym samym czują się coraz bardziej samotni.

Samotność sprawa, że jest nam zimniej

Badania pokazują, że na samo wspomnienie czasów, kiedy czuliśmy się samotnie, nasza ocena temperatury pokoju jest niższa niż w rzeczywistości. Co więcej, nawet nasza temperatura ciała faktycznie obniża się. Zatem nasze ciało w jasny i zdecydowany sposób reagują na samotność.

Samotność sprawia, że nasze ciało czuje się jakby było „atakowane”

Poczucie osamotnienia wywołuje natychmiastową i ostrą reakcję w naszym ciele. Sprawia, że nasze ciśnienie krwi zaczyna być podwyższone. Podwyższa się też poziom cholesterolu w naszym ciele. Dodatkowo samotność aktywuje naszą psychologiczną i fizjologiczną reakcję na stres.

Samotność spowalnia działanie naszego system immunologicznego

Poprzez poczucie osamotnienia nasz system immunologiczny zaczyna coraz słabiej działać. Z czasem może to doprowadzić do tego, że zwiększy się ryzyko naszych zachorowań na różnego rodzaju choroby. Począwszy od zwykłych przeziębień, a skończywszy na o wiele poważniejszych chorobach.

Podsumowując jasne jest, że poczucie samotności ma bardzo duży wpływ na nasz samopoczucie psychologiczne i fizyczne. Nawet krótkie okresy, gdy czujemy się samotni źle na nas wpływają. Nie powinniśmy, więc ignorować samotności i nauczyć się efektywnie jej zapobiegać, a jeżeli już się pojawi, to szybko jej zaradzać. Dobrze, zatem uzyskać wsparcie specjalisty i wraz z nim wypracować sobie swój własny sposób radzenia sobie z uczuciem osamotnienia.

Zainteresowanych tematem informujemy, że wkrótce pojawi się e-kurs dotyczący radzenia sobie z uczuciem samotności. Subskrybuj Ministerstwo Relacji, a na pewno nie ominie Cię informacja o starcie e-kursu.

Czytaj również:

Jak mówić o swoich potrzebach?

Toksyczne zachowania, które odpychają od Ciebie ludzi

Poznawanie nowych ludzi: 11 ekscytujących sposobów na znalezienie nowych znajomych

 

Więcej ciekawych artykułów

One Thought on “Samotność – 7 zaskakujących faktów o niej”

Comments are closed.