Jak mówić o swoich potrzebach
Pocket

Każdy z nas ma lub miewa czasem problemy by mówić o swoich potrzebach i pragnieniach. Są jednak sposoby na poradzenie sobie z tymi trudnościami

Być może unikając mówienia o swoich potrzebach chcesz uniknąć konfliktu. Być może nie chcemy narazić innych ludzi na kłopoty i niedogodności. Być może nieustanna realizacja potrzeb innych ludzi zastąpiła Ci Twoje własne, i trudno jest Ci teraz wyrazić swoje osobiste cele i pragnienia. Być może Twój problem z wyrażaniem własnych potrzeb bierze się z przekonania, że jeżeli powiesz komuś coś wprost, to wówczas ktoś się na Ciebie obrazi. Być może wreszcie podstawa Twojego braku umiejętności komunikowania swoich potrzeb leży w przekonaniu, że nie masz prawa mieć własnego zdania, potrzeb i pragnień…. Jednak nie o tym dzisiaj. Dziś zajmę się bardziej „techniczną” stroną wyrażania swoich potrzeb.

Zapewne zgodzisz się ze mną, że zamiast polegać na umiejętności „czytania umysłu” przez innych ludzi, którzy przecież powinni, intuicyjnie lub nie, wiedzieć, jakie są Twoje potrzeby, szybciej będzie zakomunikować owe potrzeby wprost? Nie powiem, że łatwiej. Bowiem komunikowanie wprost wymaga wysiłku emocjonalnego i poznawczego. Musisz nauczyć się jak mówić by Cię zrozumiano i by zwiększyć swoje szanse uzyskania tego, na czym Ci zależy. Uwierz mi jednak, z doświadczenia wiem, że ludzie nie są specjalistami w telepatii i często łatwiej im dać Ci to, czego oczekujesz, gdy usłyszą to wprost.

Jak jednak zacząć, jeżeli mówienie o swoich potrzebach, w czym czujesz się komfortowo?

Jak można zacząć mówić na ten temat? Jak zrobić to w taki sposób, który nie wywołuje postawy obronnej i gniewu drugiej osoby oraz oferuje najlepszą szansę na wysłuchanie i realizację Twojej potrzeby?

Pokażę Ci tu pewien szablon, który możesz wykorzystać przy okazji mówienia o swoich potrzebach. Bardzo prosty szablon do komunikowania Swoich potrzeb w zdrowy i produktywny sposób Pamiętaj jednak, że to, co mówisz będzie się znacznie różnić w zależności od potrzeby, relacji i sytuacji.

Skrypt pokazujący, jak mówić o swoich potrzebach:

  • Sytuacja 

(szczegóły, obiektywny opis faktów). Rozpocznij rozmowę, oferując prosty opis sytuacji, który chcesz rozwiązać. Porzuć wszelkie analizy, interpretacje i oskarżenia. Staraj się być konkretny/konkretna, bezosobowy/bezosobowa i obiektywna/obiektywny.

Np zamiast mówić „Twoje wydatki są poza kontrolą” powiedz „Przekroczyliśmy nasz budżet w tym miesiącu o 300zł”.

  • Uczucia 

(bez obwiniania, komunikat typu „Ja”). Kiedy mówisz drugiej osobie, co czujesz, jakie masz potrzeby, trzeba czasem być bardzo ostrożnym, by nie dać upustu swojej frustracji. By nie eksplodować.  By nie zacząć oskarżać. Owszem możesz się poczuć po tym lepiej, ale czy przyniesie Ci to faktycznie na dłuższą metę „korzyści”. 

Zanim, więc zaczniesz rozmowę postaraj się dokładnie przyjrzeć i zdefiniować swoje uczucia. Staraj się być bardzo dokładną/dokładnym. Kiedy mówisz, że jesteś zły/zła, czy to faktycznie znaczy zły/zła, czy też może rozdrażniony/rozdrażniona, a może rozczarowany/rozczarowana? Określ też intensywność odczuwanego uczucia oraz czas jego trwania. Następnie określ przyczynę i kontekst. Dzięki temu unikniesz określania drugiej osoby, jako przyczynę Twoich uczuć. Wywoływanie winy u drugiej osoby rodzi w niej opór i obronę, a nie chęć do komunikacji. Zamiast więc mówić „Ty + oskarżenie”, mów w o Sobie „Ja + uczucia”.

  • Prośba 

(o zmianę zachowania, spełnienie prośby, etc.) Na tym etapie możesz poprosić drugą osobę, aby zrealizowała Twoją potrzebę i np. zmieniła swoje zachowanie, zrobiła coś dla Ciebie, etc. Pamiętaj by prosić o zmianę zachowania a nie o zmianę jej wartości, postaw, pragnień, motywacji czy uczucia. Cechy te są, bowiem bardzo trudne do zmiany. Poza tym to druga osoba musi zadecydować czy, kiedy i na ile chce te cechy zmienić. Łatwiej jej będzie zmienić ewentualnie swoje zachowanie. Ewentualnie, bowiem musisz być gotowy/gotowa, że mimo wszystko ktoś może nie respektować lub nie spełnić Twoich potrzeb. Takie jest jego prawo. 

Jeżeli wyrażanie Swoich potrzeb to coś tak trudnego dla Ciebie, że musisz walczyć ze sobą, aby w ogóle jakkolwiek je zakomunikować, użytecznym dla Ciebie może być napisanie sobie wcześniej wypowiedzi wg tego skryptu. Dzięki temu przećwiczysz sobie to wszystko na sucho, a w „krytycznym momencie” pozwoli Ci to uniknąć postawy biernej bądź agresywnej oraz w zdrowszy sposób, dla dwóch stron, zakomunikować swoje potrzeby.

Czytaj również:

9 sposobów na docenienie ludzi w Twoim życiu

Więcej ciekawych artykułów