szczęście rodzinne
Pocket

Masz własną rodzinę i dbasz o nią. Chcesz aby Wasze szczęście rodzinne było jak największe. Oto jak lepiej wykorzystać Wasz czas razem

Każdy rodzic zna magię tych unikalnych momentów, kiedy jedno z Twoich dzieci powie lub zrobi coś tak słodkiego, bądź też cała rodzina będzie miała tyle radości, że chwilowo serca Was wszystkich wypełnią się niesłychanym szczęściem. Ale bądźmy szczerzy: rodzice znają również bardzo dobrze ten gorszy stan znużenia, poirytowania, który przychodzi, gdy dziecko nie chce wykonywać swoich obowiązków, kłóci się z rodzeństwem, negocjuje z rodzicem. Wówczas nastaje okres, który ciężko określić jako szczęście rodzinne.

Jeśli często zdarza Ci się, że łapiesz się na pragnieniu, by wszyscy w Twojej rodzinie  byli w stanie się dogadać i żyć w zgodzie, i nadziei, że możesz jakoś wykorzystać te chwile harmonii rodzinnej, ale potem życia niesie Cię ze sobą. Zanim zdążysz coś z tym zrobić, weź sobie do serca to zdanie: Nie musisz czekać na następne rodzinne wakacje by odzyskać tę magię.

Spróbuj wypróbować te pięć pomysłów, zadbaj o szczęście rodzinne i wykorzystaj jak najwięcej z czasu spędzonego ze swoją rodziną.

1. Odłącz, odłącz, odłącz

Wszyscy wiemy, że powinniśmy trochę mniej patrzeć w nasze telefony, tablety czy komputery, ale ostatnie badania pokazują, że sam widok ekranów (nawet, jeśli są wyłączone) może skutkować bardziej płytkimi interakcjami pomiędzy ludźmi, którzy spędzają czas razem. Wycisz telefon i schować go, gdy jesteś z rodziną, chyba, że czekasz na pilną wiadomość. Następnie możesz zachęcić partnera i/lub dzieci, aby zrobili to samo.

2. Dziel i rządź

W swojej bestsellerowej książki „Rodzeństwo bez rywalizacji” autorzy ostrzegają przed pułapką „wspólnoty”, zwłaszcza, jeśli dzieci przeżywają ciągłe kłótnie. Jeden rodzic zabierając gdzieś jedno dziecko, podczas gdy w domu zostaje drugie, albo „rozdzielając” się na rodzinnym wyjściu, a potem spotykając się razem na posiłku, może dać każdemu odpocząć od dynamicznej sytuacji, w której wszyscy utknęli. Podobnie, rodzice powinni nadać priorytet spotykaniu się na regularnych randkach, dzięki którym mogą zbliżać się do siebie.

3. Jednak pamiętaj o utrzymywaniu rodzinnej rutyny

Wszelkie obrzędy rodzinne, takie jak specjalne posiłki w weekendy, film lub gry wieczorem, kultu religijny, a nawet wszystkie mniejsze codzienne rytuały, takie jak zwykły rodzinne obiady lub wspólne czytanie bajek przed snem, zapewniają przewidywalne ramy dla bycia razem. Dają one każdemu członkowi rodziny poczucie bezpieczeństwa i komfortu, i sprawia, że czują się szczęśliwi będąc członkiem grupy.

4. Nie daj się wciągnąć w to, co każdy robi źle

Nasze nawyki kształtują nasze postrzeganie naszego partnera (lub dzieci).  Jeśli  więc zaczniemy myśleć na przykład, że nasz współmałżonek jest niechlujny, zawsze zauważymy skarpetki rozrzucone na podłodze, ale nie zauważamy, jak często skarpetki te są w koszu na brudną bieliznę. Jeśli zauważysz, że jesteś uwięziona w pętli frustracji na coś, co robi jeden z członków Twojej rodziny, zatrzymaj i przypomnij sobie jedno, niedawne wydarzenie, gdy dana osoba zrobiła coś dobrego.

5. Witaj się uściskiem, a żegnaj pocałunkiem

Przytulanie wytwarza szczęśliwe neurochemiczne substancje takie jak endorfiny, oksytocynę i serotoninę. Dodatkowo jest to zawsze dobry pomysł, aby rozpocząć i zakończyć dzień szerząc dookoła siebie miłość. Znajdź, zatem trochę czasu, aby dać swojej rodzinie ciepłe powitanie i pożegnanie. Zrób to nawet, jeśli bardzo się spieszysz lub nie masz na to w danym momencie ochoty. Zwiększy to Twoje dobre samopoczucie i stymuluje dobre uczucia wśród Twoich bliskich.

Czytaj więcej:

5 sposobów, w jaki inteligentni emocjonalnie rodzice budują lepsze relacje ze swoim dzieckiem

9 sposobów na docenienie ludzi w Twoim życiu

Rzeczy, które każdy rodzic dziecka z autyzmem powinien usłyszeć

Nastolatek nie chce z Tobą rozmawiać? Dlaczego tak się dzieje?

Więcej ciekawych artykułów

One Thought on “Szczęście rodzinne – 5 sposobów jak je zwiększyć”

Comments are closed.