sygnały, że powinnaś się rozwieść
Pocket

Tak naprawdę istnieją pewne okoliczności i sygnały, że powinnaś się rozwieść

Niewiele małżeństw można scharakteryzować, jako 100% szczęśliwie. Każde małżeństwo spotyka na swojej drodze różnego rodzaju nierówności. Wszystkie małżeństwa wymagają wysiłku, aby działały.

Jednak czasami nie ważne jak wiele pracy włożysz w związek, Wasze relacje nie wydają się być lepsze. Bądź też poprawiają się tylko na krótką chwilę. To właśnie doprowadziło Cię do tego punktu – zastanawiania się, czy powinnaś się rozwieść.

Mimo to, nadal bardzo trudno powiedzieć, czy rozwód jest dobrym rozwiązaniem dla Ciebie. W końcu podejmując decyzję o małżeństwie, podjęłaś również pewne zobowiązania. Pewnie zainwestowałaś też ileś lat w małżeństwo. A może nawet macie ze sobą dzieci.

Niemniej istnieją trzy sytuacje, które dają Ci definitywne sygnały, że powinnaś się rozwieść. Są to:

1. Przemoc i nadużycia

Jeśli Ty lub Twoje dzieci doświadczacie przemocy fizycznej, seksualnej lub emocjonalnej, oznacza to, że powinnaś się rozwieść. O ile chcesz być wyrozumiała i pomóc swojemu mężowi, nic nie możesz zrobić.

To Twój współmałżonek musi zdecydować, że chce zaprzestać stosowania przemocy, a następnie uzyskać pomoc, której potrzebuje, aby się zmienić. Jeżeli się na to zdecyduje, to będzie długa i ciężka droga dla niego. Niemniej bezpieczeństwo Twoje i Twoich swoich dzieci jest najważniejsze. Musisz wyjść z tej sytuacji, tak szybko jak to możliwe.

(Jeśli to Ty jesteś sprawcą, potrzebujesz natychmiastowej pomocy, by przestać narażać swoją rodzinę na niebezpieczeństwo)

2. Nieleczone uzależnienia

Jeżeli Twój mąż cierpi na uzależnienia, ale odmawia leczenia, powinnaś się rozwieść. Odmawiając terapii, Twój mąż naraża Ciebie i Wasze dzieci na niebezpieczeństwo. Powinnaś, zatem robić to, co jest najlepsze dla Ciebie i bezpieczeństwa Twoich dzieci.

(Jeśli cierpisz na nieleczone uzależnienia, powinnaś natychmiast uzyskać potrzebną Ci pomoc i przestać narażać swoją rodzinę na niebezpieczeństwo.)

3. Twoje małżeństwo jest okropnym przykładem dla Twoich dzieci

Jeśli nie chcesz, aby Twoje dzieci miały w przyszłości małżeństwo podobne do Waszego, powinnaś rozważyć rozwód.  Na pierwszy rzut oka ten sygnał, że powinnaś się rozwieść może być nieco mniej wyraźny niż dwa pozostałe, ale to jest on tak samo ważny.

Twoim zadaniem jako rodzica, jest upewnienie się, że Twoje dzieci mają największe szanse na to by wyrosły na zdrowych, szczęśliwych, produktywnych dorosłych. To również obejmuje wiedzę o tym, jak mieć zdrowe relacje. Jeżeli swoim małżeństwem pokazujesz im, że każdy dzień jest straszny, to jaki wzór relacji i małżeństwa im przekazujesz?

Pozwól mi uszczegółowić: Jeśli pracujecie nad swoim małżeństwem by było lepsze lub jeśli po prostu macie okresy, kiedy rzeczy nie układają się najlepiej, to różni się to od zły związek, w którym tkwisz na co dzień.  To tylko te małżeństwa, które są absolutnie nieudane powinny zakończyć dla dobra dzieci.

 

Nawet, jeśli rozpoznajesz te sygnały, że powinnaś się rozwieść, podjęcie decyzji o rozstaniu może być naprawdę trudne. To, dlatego, że sposób, w jaki obecnie żyjesz, jest czymś normalnym dla Ciebie.

Pamiętaj jednak, że nie musisz dalej żyć w taki sposób. Twoje życie na pewno może być lepsze.

Czasami człowiek po prostu potrzebuje trochę dodatkowego wsparcia. Na szczęście, istnieją różne organizacje wspierające rodziny w podobnych sytuacjach. Wystarczy poszukać pomocy i po nią sięgnąć.
Możesz tez uzyskać dodatkową pomoc w podejmowaniu decyzji i przeprowadzaniu rozwodu współpracując z psychoterapeutą. Jeśli chcesz sprawdzić, czy praca z naszą specjalistką jest dla Ciebie, zaplanować swoją 20-minutową darmową konsultację w gabinecie w Łodzi lub przez Skype/telefon. Napisz do nas na ministerstworelacji@gmail.com i podaj 3 odpowiadające Ci terminy konsultacji. Wybierzemy odpowiedni i skontaktujemy się z Tobą.

 

Czytaj również:

Czy to koniec mojego małżeństwa? – sprawdź możliwe odpowiedzi

Jak czuć się lepiej po rozwodzie lub rozstaniu?

Więcej ciekawych artykułów