zanim razem zamieszkacie
Pocket

Kochacie się i chcecie przebywać ze sobą jak najczęściej? Wpadliście na pomysł by razem zamieszkać?

Spokojnie, zanim to zrobicie przeczytajcie o rzeczach, które dobrze jest przemyśleć, a nawet przedyskutować, zanim razem zamieszkacie

#1 Pieniądze

To jest chyba największy problem do przedyskutowania zanim razem zamieszkacie. Nie istnieje jeden właściwy wzór do zadecydowania, kto, za co płaci. Niemniej koniecznie musisz czuć się wygodne omawiając temat pieniędzy otwarcie i szczerze. Nie unikaj rozmowy na szczegóły dotyczące finansów. Nie zapomnij porozmawiać również na temat całej logistyki związanej z „przeprowadzką”. Oczywiście wspólne zamieszkanie jest romantyczne i emocjonalne, ale chodzi w nim również o połączenie razem dwóch różnych stylów życia i istnieje wiele nudnych detali i rozwiązań, które muszą zostać wypracowane. Pomijanie tych rozmów nic nie da, a wręcz przeciwnie spowoduje zamieszanie, stres i zawiedzione oczekiwania.

#2 Gdzie będziecie mieszkać

Ludzie często myślą, że zadecydowanie, kto ma gdzie zamieszkać to prosta sprawa, ale jest to bardziej skomplikowane niż się wydaje. Nawet, jeśli któreś z was ma ładniejsze/większe/bardziej korzystnie zlokalizowane mieszkanie, nie musi to automatycznie oznaczać, że jest to właściwe miejsce dla Was dwojga, aby rozpocząć swoje doświadczenia wspólnego życia. Przeprowadzka razem oznacza dzielenie przestrzeni, i bez względu na to, ile czasu spędziliście pomieszkując u partnera/partnerki, w chwili, gdy oficjalnie wprowadzicie się zaczynacie żyć w ich przestrzeni. Do pewnego stopnia będziesz tego świadomą/-ym. I istnieje silna dynamika, które się z tym łączy.

Będą momenty, kiedy osoba, która mieszkała tam pierwsza poczuje się nieuchronnie terytorialna (i wtedy zapewne poczuje się winna i zdezorientowana czując w ten sposób). Osoba, która wprowadziła się będzie czuć się mniej w domu lub będzie miała mniejsze poczucie własności przestrzeń, w której żyje. Idealnym rozwiązaniem w tym wypadku byłoby zamieszkanie w zupełnie nowym miejscu. Żadne z was nie ma wówczas żadnej historii ani podświadomego poczucie uprzywilejowania. Jeśli zdecydujecie, że jeden z Was będzie przenosić się do tego drugiego, upewnijcie się, że porozmawiacie o potencjalnych problemach wcześniej, i zobowiążcie się ponowne podjąć temat w każdej chwili, gdy któreś z Was poczuje się trochę niekomfortowo.

#3 Czas dla siebie

Wszystkie pary przechodzą przez ten etap, w którym dosłownie czują się jakby nie mogły nacieszyć się sobą. Potem przechodzą okres, w którym nadal bardzo pragną być wciąż ze sobą. Ostatecznie, dotrzecie do punktu, w którym zaczniecie ponownie pragnąć przestrzeni i czasu tylko dla siebie. To nie znaczy, że kochasz tę osobę mniej, czy że jesteś niezadowolona/-ny z łączącej Was relacji – to tylko oznacza, że wciąż jesteś sobą i nadal sporadycznie potrzebujesz przestrzeni dla siebie.

Czasami ponowne wprowadzenie przestrzeni osobistej i czasu dla siebie może powodować chwilowe tarcia w waszym związku. Jedna osoba może czuć się zaniedbana, albo wasza komunikacja jest trudna w sytuacji, gdy macie ochotę pobyć sami. Jest to okres dostosowawczy, który przechodzi w pewnym momencie każda para, a większość wychodzi z niego szczęśliwsza, bardziej połączona i z większym zrozumieniem dla siebie. Jest po prostu dużo mniej ciśnienia po tym, gdy dogadacie się jak dać sobie ilość przestrzeni.

#4 Oczekiwania dotyczące małżeństwa, etc.

Niektórzy ludzie nie są w ogóle zainteresowani legalizacją związku, dla nich przejście do wspólnego zamieszkania może oznaczać najwyższy stopień zaangażowania. Dla innych ludzi, jest to swego rodzaju „okres próbnym” przed podjęciem decyzji o ślubie. Niektóre pary mogą po prostu pomieszkiwać razem tymczasowo. Podsumowując: nie istnieje jeden zestaw reguł dla każdej pary. Istnieją różne spojrzenia na mieszkanie razem, tak jak jest milion opcji miłości, albo sposobów na uporządkowanie relacji i budowania przyszłości. Możesz tworzyć własne życie. Jedynym kluczem by się to udało jest bardzo jasne zaznaczenie, czego chcesz, jak postrzegasz kolejne kroki, jakie razem podejmujecie. Przed zamieszkaniem razem, upewnij się, że oznacza to dla Was to samo, i że oboje jesteście w stanie uzyskać to, co oczekujecie ze wspólnego mieszkania razem.

Macie inne pomysły na rzeczy do przemyślenia i przedyskutowania, zanim razem zamieszkacie? Podzielcie się nimi w komentarzu.

Czytaj również:

Tak zabijasz intymność, czyli zwroty, których używasz nierozważnie

Sposoby na powiedzenie “Kocham Cię… niekoniecznie przy użyciu słów

Sygnały, że spotykasz się z dupkiem – bądź na nie uważna

Toksyczne zachowania, które odpychają od Ciebie ludzi

Więcej ciekawych artykułów