9 sposobów na docenienie ludzi w Twoim życiu
Pocket

Sposobów na docenienie ludzi w Twoim życiu może być wiele. Wszyscy dorastamy ze zdrowymi i niezdrowymi historiami o miłości i relacjach.

Te różne wyobrażenia o mogą powodować problemy w naszych związkach, nie tylko romantycznych, ale też w relacjach zawodowych i osobistych

Dobrze, zatem mieć opracowane własne wytyczne, które wyrażają jak chcesz odnosić się do ludzi wokół Ciebie.

Oto moje wytyczne, którymi staram się kierować w kontaktach z ludźmi, być może zechcesz skorzystać z moich sposobów na docenienie ludzi w Twoim życiu:

1. Powiedz im o ich wyjątkowości

Oni prawdopodobnie nie wiedzą, że są wyjątkowi. Zazwyczaj, bowiem ciężko zauważyć nam, jakąkolwiek wyjątkowość, w samych sobie. Tę wyjątkowość możesz zobaczyć Ty, i powiedzieć o niej ludziom, których spotykasz na swojej drodze.

2. Bądź autentyczna

Daj innym dar prawdziwej siebie i prawdziwej relacji. Zadawaj prawdziwe i ważne dla Ciebie pytania. Dziel się swoimi prawdziwymi przekonaniami. Podążaj za swoimi prawdziwymi marzeniami. Opowiadaj ludziom swoją prawdę.

3. Nie myl „autentyczności” z dzieleniem każdym przykrym wydarzeniem i narzekaniem

Medytuj, pisz, uprawiaj jogę czy cokolwiek innego, co pozwala Ci radzić sobie ze swoim lękiem, niechęcią, stresem. Naucz się radzić sobie sama, aby nie siać dookoła swoich negatywnych nastrojów. Oczywiście nie oznacza to, że masz udawać zawsze szczęśliwą i uśmiechniętą. Dziel się swoimi smutkami. Rób to jednak z umiarem i wyczuciem.

4. Dawaj ludziom siebie, ale nigdy nie rezygnuj z samej siebie

Gdy tylko poczujesz niechęć i zmęczenie, przestań „dawać” innym siebie. Nie rób z siebie męczennicy. Nie pomoże to nikomu i niczemu. Ludzie tego nie docenią, a Ty się wypalisz. Zachowaj zatem rozsądek.

5. Zauważ wartość innych ludzi

Pamiętaj, że każda napotkania osoba ma ważną rolę do odegrania we wszechświecie. Traktuj je, jako takie. Jeżeli trudno Ci je zaakceptować, wycofaj się z relacji. Przyniesie to korzyść zarówno Tobie, jak i tej osobie.

6. Słuchaj, słuchaj, słuchaj

Nie słuchaj po to, aby określić, czy zgadzasz się ze swoim rozmówcą, czy też nie. Słuchaj, aby poznać, co jest ważne i prawdziwe dla osoby, która siedzi przed Tobą. Poznaj jej wewnętrzny krajobraz, który jest różny od Twojego i cieszyć się tą podróżą. Pamiętaj, że jeśli w jakiejkolwiek rozmowie, nic wzbudziło Twojej ciekawości i nic Cię zaskoczył, to prawdopodobnie nie słuchałaś wystarczająco uważnie.

7. Nie trać czasu i energii na myślenie o tym jak inni powinni się zmienić

Naprawdę. Nie próbuj zmieniać innych ludzi. Nie zastanawiaj się nad tym. Ich zwyczaje są ich zwyczajami. Ich osobowości są ich osobowościami. Pozwól im być takimi, jakimi są. Pracuj nad tym, co chcesz zmienić w sobie, a nie nad tym, co uważasz, że byłoby dobrze zmienić w innych.

8. Pamiętaj, że nie musisz rozumieć ich wyborów by móc ich szanować i akceptować

Zrozumienie nie jest tu potrzebne. Najważniejsze jest to, co powinno być w nas elementarne – szacunek i akceptacja dla drugiego człowieka.

7. Nie myl akceptacji z dawaniem przyzwolenia na wykorzystywanie i „zdradzanie” samej siebie

Pozwól innym być tym, kim są. Następnie zdecyduj o tym, czego Ty potrzebujesz, w świetle tego, jacy oni są. Czy potrzebujesz poprosić ich by w jakiś sposób zmienili swoje zachowanie? Być może musisz lepiej zadbać o siebie? Możesz też potrzebować postawić pewne granice w waszej relacji lub całkowicie z niej wyjść. Dbaj o siebie i nie tkwij w pogardzie do nikogo.

Masz kilka własnych sposobów na docenienie ludzi w Twoim życiu? Jeżeli tak, podziel się nimi w komentarzu.

Czytaj również:

Więcej ciekawych artykułów

3 Thoughts on “9 sposobów na docenienie ludzi w Twoim życiu”

Comments are closed.