Problem z płodnością - jak sobie z nim radzić
Pocket

Problem z płodnością dotyka w dzisiejszym świecie wiele par. Presja na powiększenie rodziny może być ogromna. Ciągłe myślenie, że nie jest w stanie mieć dzieci może sprawić wiele osób uważa, że coś jest nie tak z nimi.

Oto strategie radzenia sobie z płodnością, które naprawdę działają. 

Uznajcie, że problem z płodnością to kryzys

Problem z płodnością może być jednym z najtrudniejszych wyzwań, z jakim kiedykolwiek będziesz mieć do czynienia. To normalne, że będziesz lub będziecie mieć poczucie straty, czuć się zestresowani, smutni lub przytłoczeni. Nie karz samej siebie za te uczucia. Akceptacja tych emocji może pomóc Ci radzić sobie z nimi.

Nie obwiniajcie się

Oprzyj się pokusie słuchania wewnętrznych głosów, które wypowiadają negatywne stwierdzenia np. „nie trzeba było czekać… powinnam była bardziej dbać o siebie… nie powinnam była zakładać, że mogę mieć dzieci…”. Zamiast wymyślać sobie, zastanów się jak najlepiej zarządzać sytuacją, w jakiej się znalazłaś ty i twój partner. Pamiętaj, że problem płodności to nie twoja wina. Nawet, jeżeli dokonałaś różnych decyzji w przeszłości, są one dokładnie tym – przeszłością. Skoncentruj się na teraźniejszości i przyszłości.

Pracujcie w zespole

Pomagajcie sobie nawzajem przez cały ten okres i unikajcie obwiniania się nawzajem za trudności z zajściem w ciążę. Nie znaczy to oczywiście, że musicie czuć to samo w tym samym czasie. Takie przeświadczenie jest jedną z pułapek, w jakie wpadają pary mające problem z płodnością. Chodzi o to być zwracała uwagę na to, co twój partner przechodzi. Gdy dbacie o swoje emocje, możecie zjednoczyć się w walce z problemem.

Dokształcajcie się

Czytajcie jak można radzić sobie z problemem z płodnością. Zadawajcie pytania lekarzom, innym parom w trakcie leczenia. Bycie na bieżąco jest tu szczególnie ważne gdyż technologie i zabiegi są bardzo kosztowne i jednocześnie szybko się zmieniają. Musicie wiedzieć, co się dzieje w świecie medycyny albo nie będziecie w stanie dokonać świadomego wyboru.

Ustalcie limit jak długo jesteście gotowi próbować

Niektóre pary decydują się, że nie uciekną się do ekstremalnych środków, aby mieć dziecko. Inne spędzają lata i tysiące złotych, aż do wyczerpania wszystkich możliwości leczenia. Nie ma jednej odpowiedniej ścieżki. Nikt nie może powiedzieć, kiedy przestać próbować. Tę decyzję musicie podjąć wspólnie z partnerem i lekarzem. Poczujesz jednak większą kontrolę nad swoim życiem, kiedy zaczniesz z wyprzedzeniem myśleć o tym ule jesteś gotowa przejść by zajść w ciążę. Zacznij od omówienia swoich medycznych szans na zajście w ciążę, jakie zabiegi jesteś gotowa wypróbować, jaki jest twój końcowy cel.

Zdecydujcie, ile jesteście w stanie zapłacić

Leczenie niepłodności jest bardzo drogie. Nic dziwnego, więc, że niepokoicie się o pieniądze. Zwłaszcza, że często trzeba przejść przez wiele cykli leczenia przed zajściem w ciążę, a efekt nigdy nie jest gwarantowany. Aby poradzić sobie z lękiem spowodowanym przez wysokie koszty leczenia, usiądźcie i opracujcie plan finansowy. Zacznijcie od ubezpieczenia: dowiedzcie się dokładnie, co macie zagwarantowane, a czego nie obejmuje. Zadecydujcie też, kto z was będzie monitorować dokumenty i ewentualnie negocjować z firmą ubezpieczeniową. Następnie spójrzcie na wszystkie swoje aktywa i określcie, ile możecie wydać, i na które zabiegi. Zawsze należy mieć plan B, ponieważ nic, szczególnie przy leczeniu bezpłodności, nie jest pewne.

Uzyskajcie wsparcie ze strony specjalistów i innych osób mających problemy z płodnością

Społeczeństwo często nie rozumie smutku spowodowanego przez niepłodność, a więc pary, zmagające się z nią, mają tendencję do ukrywania swojego smutku, co tylko zwiększa ich poczucie wstydu i izolacji. Znalezienie innych ludzi, którzy przeżywają to samo może pomóc zobaczyć, że problem z płodnością jest powszechny, a rozczarowanie jest zrozumiałe. Warto też rozważyć terapię par u specjalisty.

Macie prawo powiedzieć „nie” wszelkim imprezom z dziećmi w centrum uwagi

Jeśli pewne zgromadzenia lub imprezy są zbyt bolesne dla ciebie, daj sobie pozwolenie na odrzucenie zaproszenia. Bądź przynajmniej znajdź czas na to by wypłakać się później (oczywiście, jeżeli będziesz czuć taką potrzebę). Aby uniknąć zranienia, możesz też wysłać prezent lub wybrać go on-line. To zaoszczędzi ci wizyty w sklepie z zabawkami i ubraniami dla dzieci.

Znajdź balans pomiędzy optymizmem i realizmem 

Trzeba być optymistą, aby przejść przez wszystkie procedury. Jeżeli jednak masz zbyt duże nadzieje, możesz być wystawiona na bolesne porażki. Najlepsza jest realna nadzieja i umiarkowany optymizm. Oferta medyczna dostępna obecnie na rynku może doprowadzić wiele par do ciągłych prób. Miesiąc w miesiąc, rok po roku. Niestety wiele par, leczonych z powodu zaburzeń płodności, nigdy nie będzie mieć biologicznego dziecka. Pogodzenie się z tym faktem umożliwi im przejście do kolejnego etapu ich życia. Pozostawanie realistą może pomóc w podejmowaniu trafnych wyborów podczas leczenia.

Więcej ciekawych artykułów