Krajobraz po burzy: życie po zdradzie
Pocket

Małżeństwo jest długą i krętą drogą, wypełnioną wybojami, zagłębieniami, wzgórzami i dolinami. Przez większość podróży może być ona gładka, ale życie i miłość są niedoskonałe, więc teren w końcu może zaoferować kilka przeszkód. Jedną z takich przeszkód – często największą przeszkodą – jest niewierność. Kiedy partner oszukuje, naruszone zostają wszystkie aspekty relacji. Życie po zdradzie nie jest proste. Zdrada wpływa na przysięgę małżeńską, która została złożona w dniu ślubu i niszczą piękno miłości, która była kiedyś bez skazy

Gdy pojawia się niewierność, związek staje na rozstaju dróg. Mamy dwie opcje do wyboru. Są one różne, ale obydwie wymagają zaangażowania.

Pozostanie razem

Jedną z opcji, jest lojalność wobec siebie nawzajem i związku. Pomimo niewierności jednego lub obu partnerów, niektórzy mogą zdecydować się dotrzymać przysięgi, jaką składali na ślubnym kobiercu.  Nie ma nic złego w tym podejściu, ale ma ono własne „wady”. Jeśli para nie jest wystarczająco uważna, bez względu na to, ile lojalności jest w ich związku, niechęć i nieufność może pojawić się w związku.

Gorąco polecam poszukać terapeuty par, który może być obiektywny i udzielić wskazówek oddzielonych od emocji pary. Próba samodzielnego pracowania nad związkiem, w którym pojawiła się zdrada, może zakończyć się długą, ciężką podróżą wypełnioną pokusami i błędami. Podobnie jak palacz, który korzysta z plastrów lub gum nikotynowych, gdy rzuca palenie, wesprzyjcie próbę uratowania i odbudowy małżeństwa pomocą specjalisty. Terapeuta par jest przeszkolony w pomaganiu zrozumienia przyczyny zdrady, ale także w odkrywaniu, co zrobić by „ruszyć dalej”. Może dać Tobie i Twojemu partnerowi rzeczy do pracy i kroki do podjęcia w celu wyleczenia rany, którą pozostawiła niewierność. Ta rana jest prawdopodobnie głęboka i skomplikowana, nie próbuj sama jej naprawiać.

Ta droga lub ścieżka, to taka, która wymaga ogromnego zaangażowania w związek i w przebaczenie. Gdy wszystkie karty są wyłożone na stół, obie strony muszą podjąć działania w kierunku przebaczenia. Jeśli małżeństwo będzie trwać po tak traumatycznym wydarzeniu, nie ma szans, aby pojawiały się w nim gorycz i urazy. Jeśli uważasz, że nie jesteś w stanie pogodzić się z tym, co Twój partner zrobił, nie pozostawaj w małżeństwie tylko, dlatego, że czujesz, że tak będzie honorowo z Twojej strony. Z pewnością się razem zestarzejecie. Jednak życie, które zdecydujecie się prowadzić ze sobą będzie nędzne, wypełnione pretensjami i cichymi dniami. Czy naprawdę chcesz żyć takim życiem?

Wyjście z małżeństwa

Niektóre rany mogą być uleczone, inne nie. Zapytaj lekarza lub ratownika medycznego, a powie Ci, że są ludzie, których mogą uratować, a innych, pomimo swoich starań, nie mogą. Jedyną różnicą między raną fizyczną, a raną emocjonalną jest widoczność tej pierwszej. Ran emocjonalnych nie widać. Są one incognito. Wiesz, że tam są, ale nie możesz jej komuś pokazać i powiedzieć „oto, co się stało, czy możesz mnie wyleczyć?”

Jeśli rana emocjonalna jest zbyt głęboka, wyjście z małżeństwa może być jedynym sposobem na uzdrowienie siebie. Zostanie z kimś, kto Cię zranił w taki traumatyczny sposób, będzie jedynie przypominało o tym bólu.

Czy możesz sobie wyobrazić, że ktoś został dźgnięty przez kogoś, a potem musiał się obudzić obok niego codziennie? Urazy emocjonalne spowodowane przez czyjąś zdradę mogą boleć tak samo, więc patrzenie w kółko na twarz tej osoby nie może Ci pomóc.

Widzenie tego człowieka dzień po dniu przypomina o dwóch bardzo smutnych rzeczach. Jedną z nich jest przypominanie, co zrobił Tobie i Waszej rodzinie. Drugą jest przypominanie, jak wyglądało Wasze wspólne życie przed zdradą. W jego obliczu wciąż widać obraz osoby, w której się zakochałaś. To, w połączeniu z dowodem jego niedawnej niewierności, wystarczy, aby doprowadzić Cię do „szaleństwa”.

Czasem odejście od tej jest najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla siebie. Jest to niewątpliwie jedna z najbardziej przerażających rzeczy, które zrobiłaś, ale może być ważna dla Twojego długoterminowego zdrowia emocjonalnego.

Podobnie jak gdybyś postanowienie pozostania z mężem lub żoną po romansie, szukanie terapeuty lub psychologa jest czymś, co powinnaś zrobić. Życie jest pełnym bałaganu, mylącym, ogromnym, nieznanym terytorium. Specjalista od zdrowia psychicznego to przewodnik, który nauczył się narzędzi, które pomogą Ci w podróży. Wybranie się w drogę samej może być onieśmielające, ale i niebezpieczne. Terapeuta lub psycholog potrafi utrzymać zdrowe wzorce Twojego myślenia i pozytywne działania.

Największym darem, jaki może Ci dać terapeuta, jest spojrzenie na Twoją sytuacją z innej perspektywy. Jesteś człowiekiem, a to prawie niemożliwe, abyś obserwowała swoją sytuację oddzielając się od emocji. Specjalista zdrowia psychicznego nie tylko może to zrobić dla Ciebie, ale może nauczyć Cię, jak to robić. Nie będziesz w stanie pójść do przodu i stworzyć zdrowej relacji z kimś innym, dopóki nie będziesz w stanie stworzyć zdrowego związku z samą sobą, poprzez obiektywne obserwacje.

Niezależnie od wybranej drogi, zaangażuj się w nią w pełni. Żadna ścieżka nie przerodzi się w szczęście, jeśli nie zamierzasz kontynuować swojej drogi w tym kierunku. Jeśli zdecydujesz się pozostać, nie zajdziesz zbyt daleko, jeśli nadal będziesz zastanawiać się nad tym, jakie mogłoby wyglądać Twoje gdybyś wyszła ze związku. Jeśli zdecydujesz się zakończyć małżeństwo, nie będziesz w stanie tworzyć żadnych zdrowych relacji na swojej nowej drodze, chyba, że porzucisz myśli o tej drugiej ścieżce, która mogłaś wybrać.

Niewierność w małżeństwie stawia Cię na rozstaju dotychczasowej drogi i od Ciebie zależy, którą z dróg wybierzesz. Nikt nie zna twojego związku tak jak Ty, więc wybierz ścieżkę najlepszą dla Ciebie i Twojego partnera.

 

Czytaj również:

4 rzeczy, które są niezbędne do odbudowania małżeństwa po zdradzie

7 głównych grzechów w związkach

Pięć rzeczy, których nikt nie mówi o rozwodzie

Kontrakt, który może uratować Twój związek

Twój związek zmierza w złym kierunku? Zapytaj siebie o…

Więcej ciekawych artykułów

One Thought on “Krajobraz po burzy: życie po zdradzie”

Comments are closed.