Ludzi, którzy uwielbiają zadowalać wszystkich dookoła
Pocket

Ludzi, którzy uwielbiają zadowalać wszystkich dookoła, a pomijają samych siebie, można spotkać dosłownie wszędzie. W każdym środowisku. Znam rodziców, którzy nie są w stanie utrzymać dyscypliny w swoim domu, bo boją się, że ich dzieci będą na nie złe. Poznałam też kilka bizneswoman i managerów, którym sen z powiek zmywa wizja konfrontacji w pracy

Tak jak różnorodne jest środowisko, z którego pochodzą, tak samo różne są powody ich starań by uszczęśliwić wszystkich dookoła. Dziś jednak zajmę się nie tym, skąd wywodzą się ich zachowania, a tym jak radzić sobie z ową potrzebą zadowalania innych.

Jeżeli więc widzisz w swoim życiu uporczywą tendencję do zgadzania się na wszystko, nawet na rzeczy, których nie chcesz, bądź też boisz się mówić to, co myślisz, bo obawiasz się zranić innych ludzi, mam dla Ciebie pewne lekcje, które warto być zapamiętała/zapamiętał:

#1 Nie jesteś odpowiedzialna/-y za emocje innych ludzi

Niezależnie od tego czy starasz się zrobić, co tylko zażyczy sobie Twój partner/partnerka, czy też starasz się zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby polubili Cię Twoi współpracownicy, zdecydowanie bierzesz na siebie zbyt wielką odpowiedzialność. Każdy z nas, bowiem jest odpowiedzialny za swoje własne emocje. Nie jesteś, więc w stanie uszczęśliwić wszystkich dookoła.

Każdy z nas odpowiedzialny jest za nauczenie się jak radzić sobie z własnymi uczuciami, nawet, jeżeli sprawiają one, że czujemy się niekomfortowo. Uczucia takie jak rozczarowanie, frustracja, smutek czy złość są stałymi elementami w naszym życiu. Ochranianie przed nimi innych ludzi zdecydowanie nie należy do Twoich obowiązków.

#2 Ludźmi, którzy starają się za wszelką cenę wszystkich uszczęśliwić, łatwo jest manipulować

Ludzie zazwyczaj łatwo rozpoznają osoby, które starają się zadowolić wszystkich dookoła. Co więcej im częściej dana osoba zgadza się zrobić wszystko, o co ktoś ją poprosi, tym ludzie proszą ją o więcej i więcej. Ludzie uszczęśliwiający wszystkich dookoła są łatwym celem dla tych, którzy chcą ich wykorzystać.

Nie ważne czy czujesz się zaszczycona tym, że możesz coś dla kogoś zrobić, „bo tylko Ty jesteś w stanie zrobić coś tak trudnego”. Czy też czujesz się winna, bo ktoś „poprosiłby kogoś innego, ale to przecież Ty jesteś jego przyjacielem”, ważne jest, że ktoś w ten sposób Tobą manipuluje i pozostawia Ci niewielki wybór. Zwłaszcza, gdy wie, że masz tendencję do uszczęśliwiania ludzi dookoła siebie.

#3 Zawsze znajdzie się ktoś, komu nie będą pasowały Twoje wybory

Jak się zapewne domyślasz nie ma na świecie takiej rzeczy, decyzji czy też usługi, która jest w stanie zadowolić wszystkich ludzi. Tym bardziej nie ma na świecie osoby, która mogłaby każdego zadowolić. Jest to po prostu niemożliwe.

Niestety nawet w przypadku decyzji osobistych, które dotyczą tylko Ciebie, również może dojść do sytuacji, że komuś się one nie podobają. Twoja rodzina może mieć obiekcje, gdy masz zamiar przyjąć ciekawą ofertę pracy. Twoja najlepsza przyjaciółka może wyrazić swoje niezadowolenie z powodu Twojego nowego związku. Owszem możesz wziąć pod uwagę ich opinie, ale prawda jest taka, że uszczęśliwianie innych ludzi nie jest Twoim czy moim obowiązkiem.

#4 Próba zadowolenia wszystkich dookoła wyczerpuje Twoje zasoby energii

Próby uszczęśliwienia każdego, kto stanie na Twojej drodze okrada Cię z energii. Im więcej myślisz o tym czy to, co zrobisz kogoś ucieszy czy też zmartwi, jak powiedzieć coś w taki sposób by nikogo nie obrazić, tym mniej energii będziesz mieć na to by zająć się tym, co naprawdę ważne.

Zamartwianie się, rozmyślanie i ciągłe powtarzanie rozmów nie pomoże Ci w osiągnięciu zamierzonych celów. Natomiast, jeżeli wykorzystasz ten czas i energię na to by być bardziej produktywną, z pewnością uzyskasz więcej.

Pozostać wierną/-ym swoim wartościom

Zadowalanie innych ludzi może stać się nawykiem, który może doprowadzić do tego, że utracisz z oczu swoje wartości. Nauka tolerowania przykrych uczuć innych ludzi może być trudna, ale jest też niezbędna do osiągnięcia Twoich celów. Twoje słowa i Twoje zachowanie musi być zgodne z Twoimi przekonaniami, dopiero wówczas będziesz mogła być autentyczna, co pozwoli Ci być samą sobą.

 

Czytaj również:

Toksyczne zachowania, które odpychają od Ciebie ludzi

Co nas powstrzymuje przed poznawaniem innych ludzi

9 sposobów na docenienie ludzi w Twoim życiu

Sekrety ludzi, którym ciężko się oprzeć

Więcej ciekawych artykułów

One Thought on “Lekcje dla ludzi, którzy uwielbiają zadowalać wszystkich dookoła… pomijając samych siebie”

Comments are closed.