Co nauka o złamanym sercu
Pocket

Zanim rozwinęliśmy naukę, znaliśmy uczucie „złamanego serca”, i używaliśmy do jego opisu słów związanych z fizycznym bólem. Ostatnio naukowcy odkryli dlaczego. Emocjonalny ból związany z końcem związku miłosnego i ból fizyczny mają coś wspólnego – obydwa aktywują tę samą część mózgu. Co zatem mówi nauka o złamanym sercu

Skany mózgów ludzi, którzy niedawno rozstali się z partnerem/partnerką, ujawniły, że ból społeczny (emocjonalny ból z powodu rozstania lub odrzucenia) oraz ból fizyczny mają takie same szlaki neuronowe.

W jednym badaniu przeskanowano mózgi 40 osób, które niedawno przeszły niepożądane rozstanie. Skany robione zostały w momencie, gdy patrzyły one na zdjęcia swoich byłych i zastanawiały się nad rozstaniem. Kiedy patrzyli na zdjęcia, aktywizowała się ta część mózgu, która związana jest z odczuwaniem fizycznego bólu.

Gdy właśnie się rozstałaś

Badacz, Ethan Kross wyjaśnia: „Odkryliśmy, że silne uczucia odrzucenia społecznego aktywują regiony mózgu, które są zaangażowane w fizyczne odczuwanie bólu, które rzadko są aktywowane w badaniach dotyczących neuroobrazowania emocji. Te ustalenia są zgodne z poglądem, że doświadczenie odrzucenia społecznego może stanowić odrębne przeżycie emocjonalne, które jest związane z bólem fizycznym”.

Ponadto badania wykazały, że osoby, które zażywały Tylenol (lek przeciwbólowy) przez trzy tygodnie odczuwały, na co dzień mniej bólu i społecznego codziennie, niż ci, którzy przyjmowali placebo.

Efekt był również widoczny w badaniach mózgu. Kiedy indukowano uczucie odrzucenia, część mózgu związana z fizycznym bólem aktywowała się u uczestników, którzy nie przyjmowali leku. Ci, którzy wzięli lek wykazywali znacznie mniejszą aktywność w tej części mózgu.

Nikt nie sugeruje, że przy złamanym sercu powinniśmy sięgnąć po leki przeciwbólowe. Długotrwałe ich zażywanie może, bowiem zniszczyć wątrobę.

Fizyczna Strona Złamanego Serca

Ludzki mózg kocha miłość. Bycie zakochanym wyzwala hormony szczęścia, dopaminę i oksytocynę, a mózg kąpie się w rozkoszy. Ale kiedy ten, którego kochasz, odchodzi dobre samopoczucie zaczyna spadać, a mózg zaczynać uwalnia hormony stresu, takie jak kortyzol i epinefryna.

Jak opanować sztukę „odpuszczania”

W małych dawkach hormony stresu są niezwykle ważne, zapewnia nam, bowiem szybką reakcję na zagrożenie. Jednak w czasach długotrwałego stresu, takiego, które powoduje na przykład jak rozpad relacji, hormony stresu zaczynają się gromadzić i powodują kłopoty. Oto, co kryje się za fizycznymi objawami rozstania:

  • Zbyt wiele kortyzolu w mózgu wysyła krew do głównych grup mięśniowych. Mięśnie napinają się, gotowe do reakcji na zagrożenie (walka lub ucieczka). Jednak bez rzeczywistej potrzeby na fizyczną odpowiedź, mięśnie nie mają możliwości wydalenia energii.

Mięśnie „puchną”, powodując bóle głowy, sztywność karku i straszne uczucie ściśniętej klatki piersiowej.

  • Aby zapewnić odpowiedni dopływ krwi do mięśni, kortyzol powoduje odpływ krwi z układu pokarmowego.

Może to powodować skurcze brzucha, biegunkę lub utratę apetytu.

  • Kiedy hormony stresu „szaleją” w naszym organizmie, układ odpornościowy może walczyć, zwiększając podatność na choroby.

Stąd może pojawić się porozstaniowe przeziębienie.

  • Kortyzol jest stale uwalniany.

Może to powodować problemy ze snem i zakłócać zdolność do wydawania rozsądnych ocen.

  • Rozstanie aktywuje ten obszar mózgu, który przetwarza zachcianki i uzależnienie.

Utrata związku może wywołać u Ciebie rodzaj uczucia „odstawienia”. Dlatego trudno jest funkcjonować – tęsknisz za swoim ex i nie możesz wybić go sobie z głowy. Jak każde uzależnienie, to minie.

 

Gdy jesteś w związku, Twój umysł, Twoje ciało i cała Ty, dostosowujesz się do bycia z kimś w intymnej relacji. Kiedy ten ktoś odchodzi, mózg musi się dostosować. Ból może być nieubłagany, ale w końcu chemia ciała zmieni się i wróci z powrotem do normy, a ból zmniejszy się. Przejście przez rozstanie jest, zatem nie tylko procesem emocjonalnym, ale też procesem fizycznym. Pamiętaj o tym i wiedz, że będzie łatwiej.

Być może jesteś zainteresowana/zainteresowany dołączeniem do e-kursu „Odbudowy życia”? Sprawdź jak Twoje życie może się odmienić dzięki temu dziesięciotygodniowemu treningowi. Dodatkowo, dzięki udziałowi w kursie, będziesz mieć możliwość dołączenia do zamkniętej grupy na FB, która da Ci możliwość uzyskania dodatkowego wsparcia. Sprawdź szczegóły – E-kurs „Odbudowa życia po rozstaniu”

 

Czytaj również:

Jak sobie radzić z bólem po rozstaniu

Cytaty dodające otuchy w trakcie i po rozstaniu

Uczucia po rozstaniu – jak sobie z nimi radzić

Dlaczego powinnaś uciąć wszelki kontakt ze swoim eks

Więcej ciekawych artykułów

3 Thoughts on “Twoje ciało podczas rozstania: co mówi nauka o złamanym sercu”

Comments are closed.