Nieszczęśliwe małżeństwo
Pocket

Decyzja o tym, czy pozostać w nieszczęśliwym małżeństwie czy odejść, jest prawdopodobnie jedną z najtrudniejszych decyzji rodziców. Czasami, pomimo najlepszych intencji zbudowania szczęśliwej rodziny, związek może stać się pełnym napięć, konfliktów i nieszczęść. Jeśli tak jest, nie uda się w nieskończoność ukrywać tego przed dziećmi – będą wiedziały i odczują w końcu wpływ panującego w domu napięcia

Wiele badań wskazuje na negatywny wpływ rozwodu na dzieci. Są jednak też badania sugerujące, że wiele z tych problemów ma swoje korzenie w konflikcie i napięciu, które poprzedziły rozpad. Powszechnie uznaje się, że konflikty rodzicielskie powodują szkody, szczególnie, gdy mają następujące cechy:

  • są częste;
  • gwałtowne (werbalne zniewagi i podniesione głosy);
  • fizycznie agresywne;
  • nierozwiązane (w oczach dziecka);
  • dotyczą dziecka;
  • przynoszą ciche dni pomiędzy rodzicami.

Oczywistym jest, że zazwyczaj rodzice będą robić wszystko, co najlepsze dla swoich dzieci. Może to również utwierdzać decyzję o tym, aby zostać razem w nieszczęśliwym małżeństwie. Konflikt jednak może szkodzić dzieciom bardziej niż rozwód. Oto, dlaczego:

1. Narusza więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem

W nieszczęśliwym małżeństwie, w którym napięcie i konflikt to norma, interakcje pomiędzy rodzicami a dzieckiem również noszą znamiona pewnego napięcia. Dokładne powody tego zjawiska nie są niejasne, ale istnieje kilka prawdopodobnych wyjaśnień. Jedno z nich jest takie, że konflikt wyczerpuje zasoby w związku i w ten sposób może doprowadzić do mało efektywnego lub niespójnego rodzicielstwa. Energia rodzicielska jest również ograniczona, pozostawiając jej mniej do zainwestowania w dzieci.

2. Prowadzi do uczucia braku bezpieczeństwa emocjonalnego

Badania wykazały, że gdy rodzice tkwią w nieszczęśliwym małżeństwie, konflikt wpływa na społeczne i emocjonalne samopoczucie dzieci, zagrażając również ich poczuciu bezpieczeństwa w rodzinie. To z kolei może wskazywać na przyszłe problemy w okresie dojrzewania, w tym depresję, czy też nadmierny niepokój.

3. Powoduje stres i wzrost kortyzolu (hormonu stresowego)

Napięcie lub konflikt między rodzicami powoduje reakcje fizjologiczne u dzieci. Według badań, gdy dzieci widzą konflikt między rodzicami, doświadczają stresu i znacznego wzrostu poziomu kortyzolu w organizmie. Ta reakcja fizjologiczna może zaszkodzić ich umiejętnościom reagowania i regulowania poziomu stresu oraz wpływać na ich rozwój psychiczny i intelektualny.

4. Prowadzi do problemów psychologicznych i behawioralnych

Konflikt małżeński związany jest z szeregiem problemów zinternalizowanych (takich jak depresja, lęk, wycofanie) oraz uzewnętrznionych (takie jak agresja, niezgodność) u dzieci.

5. Powoduje pogorszenie wyników w szkole

Dzieci, które zgłaszają wyższy poziom wrogich, intensywnych lub nierozwiązanych konfliktów pomiędzy rodzicami wykazują często też słabsze wyniki w nauce.

6. Sprawia, że dzieci rozwijają słabsze umiejętności interpersonalne

Jeśli dziecko widzi i czuje ciągle napięcie i nierozwiązane konflikty między rodzicami, wówczas najprawdopodobniej będzie doświadczało minimalnego modelowania skutecznych sposobów rozwiązywania konfliktów. Rozbieżności pomiędzy ludźmi są częścią życia i pierwszym miejscem, w którym dzieci uczą się, jak sobie z nimi radzić jest w dom. Obserwując swoich rodziców. Jeśli w domu istnieje ograniczone modelowanie skutecznego rozwiązywania konfliktów, ograniczone będzie również uczenie się umiejętności interpersonalnych.

7. Powoduje kłopoty z własnymi, przyszłymi, romantycznymi relacjami

Dzieci narażone na częste konflikty małżeńskie częściej mają kłopoty ze swoimi romantycznymi związkami w okresie dojrzewania i w dorosłości. Dla dzieci z domów pełnych agresji i kłótni, doświadczenia odnośnie romantycznych związków są negatywne. To zaś skutecznie ogranicza ich wiedzę na temat działania i budowania szczęśliwych związków.

8. Konflikty niewerbalne i słowne powodują podobne reakcje u dzieci

W badaniu przeprowadzonym na uniwersytecie w Notre Dame stwierdzono, że dzieci odpowiadały podobnie zarówno na słowne, jak i niewerbalne formy konfliktu między rodzicami. Krzyki, wyzywanie i werbalne ataki wywołują taką samą stresującą reakcję u dzieci, jak wywracanie oczu, ciężkie westchnienia, ciche dni i niewerbalne zastraszanie (wpatrywanie się, grożenie palcem).

9. Zwiększa prawdopodobieństwo przyszłego rozwodu dzieci

Badania wykazują, że największa częstotliwość rozwodów występują u dorosłych dzieci, których rodzice rozwiedli się po małżeństwie pełnym gwałtownych konfliktów. Na drugim miejscu znajdują się dorosłe dzieci rodziców, którzy pozostali razem, ale mieli małżeństwo o wysokim stopniu konfliktu.

 

Jak się „dobrze” nie zgadzać – nawet, jeśli jesteś w nieszczęśliwym małżeństwie

Nieporozumienia są czymś normalnym w naszym życiu. Nie zgadzaj się „dobrze”, a zapewnisz swoim dzieciom możliwość poznania cennych umiejętności życiowych, które przydadzą im się przez całe życie. Oto jak:

1. Unikaj walki nie fair

Zmniejsz wrogość i nie walcz nie fair. Unikaj wyzwisk, krzyków, ataków osobistych, wywracania oczami, cichych dni. Walka nie fair to wszystko, na co możesz sobie teraz pozwolić, trzymaj „ją” z dala od dzieci.

2. Rozwiążcie konflikt i pozwólcie, aby dzieci wiedziały, że dogadaliście się (dzieci będą w stanie stwierdzić, że udajecie)

Upewnijcie się, że dzieci wiedzą, że Wasz konflikt został wyjaśniony. Badania wykazały, że konflikt jest szczególnie szkodliwy dla dzieci, jeśli uważają one, że jest on nierozwiązany. Niech wiedzą, że Ty i Twój małżonek/żona przebaczacie sobie nawzajem i dogadujecie się. Ważne jest, aby to zrobić z szacunkiem i serdecznie. Dzieci są bardziej domyślne niż nam się wydaje, i jeśli udajesz koniec konfliktu, od razu to odkryją.

3. Miej świadomość, że dzieci mogą się obwiniać

Dzieci mają tendencję, aby się obwiniać, że są powodem sporu między rodzicami. Daj im znać, że dorośli czasem się nie dogadują, ale to ma nic wspólnego z nimi. Niech wiedzą, że są one najważniejszymi powodami, dla których jesteście razem, i że niezależnie, od jakie są relacje między wami-rodzicami, dzieci nigdy nie będą powodem walki. Jeśli faktycznie kłócicie się z powodu czegoś związanego z dziećmi, zróbcie wszystko, abyś trzymać je z dala od tej kłótni, albo przynajmniej uczyńcie, co tylko możecie, aby ją jak najszybciej zakończyć.

4. Trzymaj dzieci z dala od skutków konfliktu

Bądź uważna i trzymaj relacje pomiędzy Tobą a dziećmi z dala od skutków konfliktu małżeńskiego. Spory wpływają negatywnie nawet na najsilniejsze osoby, a co dopiero dzieci. Nieszczęśliwe małżeństwo szkodzi Twojej energii, ale ważne jest, aby pozostawać cierpliwym, wrażliwym i konsekwentnym rodzicem wobec swoich dzieci. Rób cokolwiek możesz, aby mieć pewność, że Twoje dzieci czują, że nadal masz dla nich dostatecznie dużo energii.

 

Podsumowując:

Pamiętaj, że nie wszystkie konflikty małżeńskie są niezdrowe. Ważne jest, aby nauczyć dzieci skutecznie zarządzać konfliktem, a jednym z najlepszych sposobów na to, jest to, że widzą one, że ich rodzice radzą sobie ze sporami i nadal się kochają. Konflikt, który zostanie rozwiązany z szacunkiem, z ciepłem i empatią, będzie miał pozytywny wpływ na dzieci i wyposaży je w cenne narzędzia do wykorzystania w życiu.

Dzieci rozwiedzionych rodziców mogą się rozwijać i odnosić sukcesy tak jak dzieci z pełnych rodzin.

Nikt nie może zdecydować, czy najlepiej jest pozostać razem czy się rozejść, ale to, co wiemy z badań to to, że jeśli pozostaniecie razem wówczas kluczowe znaczenie ma minimalizacja konfliktów pomiędzy wami. Zwłaszcza w obecności dzieci. Ciągłe napięcie i spory mogą zaszkodzić im bardziej niż rozwód.
Wyrazem szacunku do Twojego partnera/partnerki nie musi być pozostanie w związku. Jeśli walczyłaś, aby zachować związek nienaruszonym, a on nadal rozpada się, szacunek może oznaczać zakończenie tego procesu, a nie oczekiwanie na jego powolną śmierć. Jedynie para może podjąć decyzję, a inni nie powinni ich osądzać.

Jest duża różnica pomiędzy rezygnacją a wiedzą, kiedy odejść. Decyzja o rozwodzie w żaden sposób oznacza, że ​​nie udało Ci się lub że związek nie był ważny, właściwy ani wspaniały w jego najlepszym okresie. Oznacza to, że się wypalił i obecnie, ma niewiele Wam do zaoferowania. Przemyśl to dogłębnie, zanim zdecydujesz się pozostać razem dla dzieci, bowiem mogą one być powodem, dla którego właśnie musisz podjąć tę odważną decyzję, aby odejść.

 

Czytaj również:

Definitywne sygnały, że powinnaś się rozwieść

Czy to koniec mojego małżeństwa? – sprawdź możliwe odpowiedzi

Kłócisz się ze swoim partnerem? Nie rób wówczas tych 4 rzeczy

Jak czuć się lepiej po rozwodzie lub rozstaniu?

Więcej ciekawych artykułów

2 Thoughts on “Nieszczęśliwe małżeństwo: co jest najlepsze dla dzieci – zostać razem czy rozstać się?”

Comments are closed.