Jak przestać się bać tego co inni o Tobie pomyślą?
Pocket

No dobrze, ale zastanówmy się co jest złego w tym, że chcemy zadowalać innych ludzi? Szukanie akceptacji pośród innych jest w porządku tak długo, jak jesteśmy w stanie oprzeć się pokusie poświęcania na jej ołtarzu swojego szczęścia i zdrowia. W momencie gdy zaczynasz odczuwać, że uznanie innych jest Ci potrzebne do życia niczym tlen – wiedz, że coś się dzieje! I z całą pewnością nie jest to nic dobrego. Jak zatem przestać się bać tego co inni o Tobie pomyślą?

Ciągłe martwienie się o to co inni o Tobie pomyślą powoduje bowiem, że zaczynasz gubić samą siebie. Gdzieś po drodze przestajesz wiedzieć jakie są Twoje pragnienia, cele i pomysły. Przestajesz być sobą, zubażasz swoje życie.

Jak więc przestać się martwić tym co pomyślą o Tobie inni? Spójrzmy:

Zapytaj siebie “Czy to co ktoś o mnie myśli ma tak naprawdę znaczenie?”

Ludzie i tak zawsze będą myśleć sobie to na co mają ochotę. Nieważne jak uważnie będziesz się zachowywać czy dobierać słowa, szanse że znajdzie się ktoś, kto błędnie zinterpretuje Twoje czyny lub słowa są bardzo duże. Czy z perspektywy czasu warto jednak martwić się tym, co ktoś pomyślał o Tobie, powiedzmy 5 lat temu? Nie, nie warto.

To jak inni Cię widzą nie ma zbyt dużego znaczenia. ogromne znaczenie ma natomiast to, co Ty sama sądzisz o sobie. Kiedy więc podejmujesz jakieś ważne decyzje w życiu pamiętaj, że to co sama o sobie myślisz jest ważniejsze niż to, co myślą o Tobie inni. Pozostań wierna sobie i uczyń to co czujesz, że jest właściwe.

Poczuj komfort w tym, że nie wiesz co inni myślą o Tobie

Pomyśl nad tym jak wiele energii marnujesz martwiąc się opinią innych ludzi na swój temat. Zastanów się, czy to aż tak wielki problem w Twoim życiu? I co ważniejsze, czy masz szansę go rozwiązać? To jak ludzie cię postrzegają ma, tak naprawdę, większy związek z nimi samymi niż z Tobą. Ludzie mogą cię lubić lub też nie z bardzo absurdalnych powodów, takich jak fakt, że wywołujesz z nich np. nieprzyjemne wspomnienia o kimś kto ich skrzywdził. Sama musisz przyznać, że ma to niewiele wspólnego z Tobą samą i nie masz wpływu na ich skojarzenia i przeżycia w przeszłości.

Spróbuj więc się zrelaksować w swojej niewiedzy.

Możesz powtarzać sobie również mantrę „To jest moje życie, moje wybory, moje błędy i moje lekcje. Tak długo jak nie krzywdzę świadomie ludzi nie muszę się martwić tym co sobie o mnie pomyślą”.

Uświadom sobie, że tak naprawdę ludzie nie myślą o Tobie

Zapomnij o tym co inni o tobie myślą, bo szansa, że w ogóle nie poświęcają ci uwagi jest bardzo duża. Tak naprawdę większość z nas poświęca większość naszych myśli i uwagi samym sobie. Nasze myśli są w dużej mierze egocentryczne. Zastanów się jak wiele uwagi ty poświęcasz innym ludziom, a jak wiele samej sobie.

Natomiast jeżeli nadal wydaje Ci się jednak, że jednak wciąż Cię oceniają, to jest to Twój subiektywny odbiór rzeczywistości. Tylko Ci się wydaje, że inni non stop Cię oceniają. To Twoje wewnętrzne lęki i niepewność tworzą ten rodzaj „iluzji”. To jak sama siebie oceniasz jest Twoim problemem.

Zaakceptuj fakt, że czyjaś opinia nie jest twoim problemem

Zadaj sobie pytanie “jak wiele razy pochopnie kogoś oceniłam?” Wygląd i zachowanie innych jest czasem mylące. Trwanie w opinii wytworzonej na podstawie pierwszego wrażenia może być więc również mylące. Pewnie co najmniej raz w życiu tego doświadczyłaś? To jak nas ludzie odbierają i to jacy naprawdę jesteśmy często nie idzie w parze. To co ktoś myśli o Tobie, nawet po bliższym poznaniu, rzadko będzie całą i absolutną prawdą.

Jeżeli ktoś pochopnie tworzy sobie opinię o kimś bez wysiłku włożonego w bliższe poznanie tejże osoby wówczas do nich, a nie do Ciebie należy praca nad zmianą owej oceny na bardziej obiektywną i racjonalną. Tej osobie zostaw więc martwienie się jak to zrobić. Opinia innych na Twój temat to ich problem, nie Twój. Im mniej się bowiem martwisz tym co inni myślą o Tobie, tym mniej skomplikowane życie będziesz mieć.

Pamiętaj:

Życie spędzone na wiecznym staraniu się zadowolić wszystkich dookoła, nawet tych, których być może nie można nigdy zadowolić, wiedzie Cię prosto do życia pełnego żalu. Przede wszystkim żalu za zmarnowanym czasem. Żalu nad niewykorzystanymi okazjami. Pytanie czy to jest życie jakie chcesz wieść?

Twoja kolej…

Czy kiedykolwiek zamartwiałaś się tym co ludzie sobie o Tobie pomyślą? Jak to wpłynęło na Twoje życie? Jak sobie z tym poradziłaś?

Czytaj również:

Toksyczne zachowania, które odpychają od Ciebie ludzi

Samotność – 7 zaskakujących faktów o niej

Więcej ciekawych artykułów