Co nas powstrzymuje przed poznawaniem innych ludzi

Co nas powstrzymuje przed poznawaniem innych ludzi

Pragnienie bycia lubianym przez innych ludzi jest naturalną potrzebą większości z nas. By jednak tak się stało musimy najpierw wyjść do innych ludzi i otworzyć się na nich. Przydatne do tego jest rozbudzanie i budowanie zaufania społecznego oraz zaufania do samych siebie, które pozwolą nam porzucić swoje mury obronne i pokazać się takimi, jakimi jesteśmy. Wymaga to jednak wielkiej odwagi, a często czujemy, że jest coś co nas powstrzymuje przed poznawaniem innych ludzi

Wielu z nas zna zapewne to uczucie, kiedy chcemy być częścią społeczności, wyrażać się w kontaktach z innymi, a jednocześnie boimy się, że powiemy lub zrobimy coś, co ściągnie na nas negatywne uwagi.

Na podobne dylematy narażeni są nie tylko ludzie walczący z nadmierną nieśmiałością. To wewnętrzne konflikty często odczuwane przez ludzi szykujących się do wyjścia wieczorem ze znajomymi. Z jednej strony chcą wyjść do ludzi, poznawać, eksplorować świat, a z drugiej słyszą wewnętrzny głos powtarzający im, że lepiej jak zostaną w domu.

Większość z nas posiada jakąś dziedzinę życia gdzie tracimy pewność siebie, i której się lękamy

Niezależnie od tego jak wiele sukcesów w życiu odnieśliśmy. Ludzie mogą odbierać nas jako przebojowych, pewnych siebie, zaradnych… a jednak mamy jakiś obszar, którego za wszelką cenę staramy się uniknąć.

Niezależnie czy są to wystąpienia publiczne, umawianie się na randki, chodzenie na przyjęcia, poznawanie nowych ludzi – są wśród nas osoby, którym unikanie tego udaje się przez prawie całe życie. W pewnym momencie większość z nas jednak znajduje się w takim punkcie życia, gdzie uświadamia sobie, że nie da się dłużej tego unikać i trzeba sobie jakoś z tym poradzić. Jeżeli tego nie uczynimy nadal będziemy  tracić coś ważnego w swoim życiu.

Pewność to siła. Siła bycia sobą. Pewność niesie ze sobą poczucie uprawnienia do bycia samą sobą

Ten rodzaj pewności zyskujemy pokonując zawirowania życiowe, rożnego rodzaju przeszkody (zewnętrzne i wewnętrzne). Udowadniając sobie, że to, co kiedyś powiedziano nam o naszych umiejętnościach, lub ich braku, niekoniecznie jest prawdą. Jeżeli nie będziemy pracować nad swoją pewnością siebie ryzykujemy wycofywanie się z różnych okoliczności i stratę szans na potencjalną przyjaźń, znajomość czy miłość.

Wielu z nas z lękiem podchodzi do różnego rodzaju sytuacji społecznych

Tylko wyzbycie się go i stłumienie da nam szansę na faktyczne zauważenie tego, co się wokół nas dzieje i na poznanie ludzi, którzy być może szukają towarzystwa właśnie kogoś takiego jak my. Niektórzy ludzie przyciągają swoim entuzjazmem. Inni swoim poczuciem humoru. Jeszcze inni swoją łagodnością i dobrocią. Dobroć i łagodność innej osoby wobec nas gdy jesteśmy zestresowani, czyni nas spokojniejszymi. Ten sam mechanizm działa również wówczas, kiedy okazujemy dobroć wobec samych siebie. Odrzucenie i krytyka może zagrozić każdemu poczuciu wartości i pewności siebie, niezależnie jak silne jest. Kiedy wiec jesteśmy sobą rozczarowani, gdy popełnimy błąd i jesteśmy na siebie źli, pamiętajmy, że to tylko powiększy nasze leki i strach. Postarajmy się być dla siebie współczujący i dobrzy, to spowoduje, że będziemy spokojniejsi.

Jaki rodzaj wewnętrznego głosu chciałbyś mieć w sobie?

Krytyczny czy wspierający? Wstyd zwiększa naszą samokrytykę i wywołuje myślenie katastroficzne w momencie gdy popełnimy najmniejszy błąd.  Może też wprawić nas w poczucie ciągłego braku adekwatności naszego zachowania, niezależnie od sytuacji. Wszystko zawsze jest naszą winą. Jeżeli będziesz ciągle myśleć o sobie, że nic Ci się nie udaje i ludzie Cię nie lubią, będziesz nadal sabotować samego/samą siebie. Wielu ludzi nie zwraca uwagi na to, co do siebie codziennie mówią. Jak bardzo są samokrytyczni .

By cokolwiek zmienić w swoim życiu niezbędne jest usłyszenie tego wewnętrznego głosu i zwrócenie uwagi na to jak do nas mówi

Dostrzeżenie jak niszczący i negatywny potrafi być czasem. Samoświadomość jest tutaj kluczem. Uświadomienie sobie, że tkwimy w ciągłym nawyku kwestionowania i oceniania samych siebie jest pierwszym krokiem do zmiany. Do zmiany głosu na bardziej akceptujący i dobry. Jednym z ważniejszych elementów budowania pewności siebie jest, bowiem miłość własna i samoakceptacja. Bądźmy więc dobrzy i łagodni dla samych siebie.

 

Czytaj również:

Jak mówić o swoich potrzebach?

Poznawanie nowych ludzi: 11 ekscytujących sposobów na znalezienie nowych znajomych

Toksyczne zachowania, które odpychają od Ciebie ludzi

Kochanie siebie? Jak to naprawdę wygląda

Więcej ciekawych artykułów

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *