Co nas powstrzymuje przed poznawaniem innych ludzi
Pocket

Pragnienie bycia lubianym przez innych ludzi jest naturalną potrzebą większości z nas. By jednak tak się stało musimy najpierw wyjść do innych ludzi i otworzyć się na nich. Przydatne do tego jest rozbudzanie i budowanie zaufania społecznego oraz zaufania do samych siebie, które pozwolą nam porzucić swoje mury obronne i pokazać się takimi, jakimi jesteśmy. Wymaga to jednak wielkiej odwagi, a często czujemy, że jest coś co nas powstrzymuje przed poznawaniem innych ludzi

Wielu z nas zna zapewne to uczucie, kiedy chcemy być częścią społeczności, wyrażać się w kontaktach z innymi, a jednocześnie boimy się, że powiemy lub zrobimy coś, co ściągnie na nas negatywne uwagi.

Na podobne dylematy narażeni są nie tylko ludzie walczący z nadmierną nieśmiałością. To wewnętrzne konflikty często odczuwane przez ludzi szykujących się do wyjścia wieczorem ze znajomymi. Z jednej strony chcą wyjść do ludzi, poznawać, eksplorować świat, a z drugiej słyszą wewnętrzny głos powtarzający im, że lepiej jak zostaną w domu.

Większość z nas posiada jakąś dziedzinę życia gdzie tracimy pewność siebie, i której się lękamy

Niezależnie od tego jak wiele sukcesów w życiu odnieśliśmy. Ludzie mogą odbierać nas jako przebojowych, pewnych siebie, zaradnych… a jednak mamy jakiś obszar, którego za wszelką cenę staramy się uniknąć.

Niezależnie czy są to wystąpienia publiczne, umawianie się na randki, chodzenie na przyjęcia, poznawanie nowych ludzi – są wśród nas osoby, którym unikanie tego udaje się przez prawie całe życie. W pewnym momencie większość z nas jednak znajduje się w takim punkcie życia, gdzie uświadamia sobie, że nie da się dłużej tego unikać i trzeba sobie jakoś z tym poradzić. Jeżeli tego nie uczynimy nadal będziemy  tracić coś ważnego w swoim życiu.

Pewność to siła. Siła bycia sobą. Pewność niesie ze sobą poczucie uprawnienia do bycia samą sobą

Ten rodzaj pewności zyskujemy pokonując zawirowania życiowe, rożnego rodzaju przeszkody (zewnętrzne i wewnętrzne). Udowadniając sobie, że to, co kiedyś powiedziano nam o naszych umiejętnościach, lub ich braku, niekoniecznie jest prawdą. Jeżeli nie będziemy pracować nad swoją pewnością siebie ryzykujemy wycofywanie się z różnych okoliczności i stratę szans na potencjalną przyjaźń, znajomość czy miłość.

Wielu z nas z lękiem podchodzi do różnego rodzaju sytuacji społecznych

Tylko wyzbycie się go i stłumienie da nam szansę na faktyczne zauważenie tego, co się wokół nas dzieje i na poznanie ludzi, którzy być może szukają towarzystwa właśnie kogoś takiego jak my. Niektórzy ludzie przyciągają swoim entuzjazmem. Inni swoim poczuciem humoru. Jeszcze inni swoją łagodnością i dobrocią. Dobroć i łagodność innej osoby wobec nas gdy jesteśmy zestresowani, czyni nas spokojniejszymi. Ten sam mechanizm działa również wówczas, kiedy okazujemy dobroć wobec samych siebie. Odrzucenie i krytyka może zagrozić każdemu poczuciu wartości i pewności siebie, niezależnie jak silne jest. Kiedy wiec jesteśmy sobą rozczarowani, gdy popełnimy błąd i jesteśmy na siebie źli, pamiętajmy, że to tylko powiększy nasze leki i strach. Postarajmy się być dla siebie współczujący i dobrzy, to spowoduje, że będziemy spokojniejsi.

Jaki rodzaj wewnętrznego głosu chciałbyś mieć w sobie?

Krytyczny czy wspierający? Wstyd zwiększa naszą samokrytykę i wywołuje myślenie katastroficzne w momencie gdy popełnimy najmniejszy błąd.  Może też wprawić nas w poczucie ciągłego braku adekwatności naszego zachowania, niezależnie od sytuacji. Wszystko zawsze jest naszą winą. Jeżeli będziesz ciągle myśleć o sobie, że nic Ci się nie udaje i ludzie Cię nie lubią, będziesz nadal sabotować samego/samą siebie. Wielu ludzi nie zwraca uwagi na to, co do siebie codziennie mówią. Jak bardzo są samokrytyczni .

By cokolwiek zmienić w swoim życiu niezbędne jest usłyszenie tego wewnętrznego głosu i zwrócenie uwagi na to jak do nas mówi

Dostrzeżenie jak niszczący i negatywny potrafi być czasem. Samoświadomość jest tutaj kluczem. Uświadomienie sobie, że tkwimy w ciągłym nawyku kwestionowania i oceniania samych siebie jest pierwszym krokiem do zmiany. Do zmiany głosu na bardziej akceptujący i dobry. Jednym z ważniejszych elementów budowania pewności siebie jest, bowiem miłość własna i samoakceptacja. Bądźmy więc dobrzy i łagodni dla samych siebie.

 

Czytaj również:

Jak mówić o swoich potrzebach?

Poznawanie nowych ludzi: 11 ekscytujących sposobów na znalezienie nowych znajomych

Toksyczne zachowania, które odpychają od Ciebie ludzi

Kochanie siebie? Jak to naprawdę wygląda

Więcej ciekawych artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *