gotowa na nowy związek
Pocket

Chodzenie na randki i wchodzenie w nowe relacje zanim zaczniesz być gotowa może prowadzić do wielu problemów i złamanego serca. Chcesz wiedzieć czy już jesteś gotowa na nowy związek, sprawdź poniższe punkty

Po rozstaniu się z partnerem możesz nie wiedzieć kiedy powinien nadejść czas byś znowu rozpoczęła chodzenie randki. Bywa bowiem tak, że rozstanie wywołuje w nas emocjonalną burzę, która może zaburzać nasze racjonalne myślenie i zdolność do podejmowania decyzji. Jako świeży singiel, a czasem nawet i “stary”, możemy od czasu do czasu chodzić na randki, spotykać się w z innymi singlami, jednak tak naprawdę możemy nie mieć pojęcia czy szukamy kolejnego poważnego związku, czy też usiłujemy wypełnić jakąś lukę, która powstała w naszym życiu po rozstaniu.

Każdy z nas ma inne sposób na radzenie sobie z rozstaniem. Każdy człowiek potrzebuje innej ilości czasu na przeżycie rozstania i “uzdrowienie” siebie. Kiedy jednak nadchodzi moment, że zaczynasz rozważać wejście w nowy związek być może zastanawiasz się czy faktycznie jesteś gotowa by zaakceptować kogoś nowego w swoim życiu.

Pamiętaj, że tylko ty jesteś w stanie powiedzieć czy nadszedł już ten czas by zacząć budować nowy związek. Jeżeli jednak szukasz sygnałów pamiętaj, że nigdy nie pojawią się one w postaci ogromnego bilbordu z wielkimi, czarnymi literami mówiącymi ci “Jesteś gotowa!”. Znaki, których powinnaś szukać, choć subtelne, to:

#1 Nie starasz się za wszelką cenę skończyć ze swoją samotnością

Często nowe nieudane związki zaczynają się właśnie od takiego scenariusza. Jedna lub dwie osoby szukają sobie usilnie kogoś by zakończyć etap samotności w swoim życiu. Nie ważna osoba ważne, że dzięki niej poradzimy sobie z uczuciem samotności. Zdarza się, że jest to pomocne w procesie zdrowienia, ale może też sprawić, że staniesz się uzależniona od tej osoby.

Poczucie samotności często jest przykrym uczuciem, ale też i powszechnym. Im szybciej więc nauczysz się radzić sobie z tym uczuciem, tym lepiej dla ciebie. Wskoczenie w ramiona drugiej osobie najczęściej nie jest tym najefektywniejszym ze sposobów (biorąc pod uwagę długoterminowość). Pamiętaj także, że osamotnienie pozwala ci na lepsze poznanie samej siebie oraz daje ci przestrzeń na zadbanie o siebie by wzmocnić się przed nowym związkiem.

#2 Jesteś emocjonalnie dostępna

Gdy spotykamy nową osobę, którą jesteśmy zainteresowani jedną z najważniejszych rzeczy jest byśmy byli w stanie w pełni zaangażować się emocjonalnie w nową relację. Musimy czuć, że mamy wybór czy chcemy kochać czy nie, a nie czuć naglącą potrzebę zatkania dziury jaką pozostawił nasz ex.

Kluczowym jest również by w każdą nową relację wchodzić dlatego, że chcemy, a nie traktować nowego związku jako sposobu zemsty czy też poradzenia sobie po rozstaniu ze swoim ex. Chyba nie muszę ci tłumaczyć jakie skutki może przynieść budowanie nowego związku na takich podstawach? Obydwoje skończycie poharatani emocjonalnie i nieszczęśliwi.

#3 Nie ma już w Tobie złości

Jednym z częstych sposobów w jaki radzimy sobie z rozstaniem i bólem jaki on w nas wywołuje jest złość. Nie ma w tym nic złego by być złą na osobę, która cię zostawiła bądź też na całą sytuację. Złość może dawać ci potrzebną w tym ciężkim momencie energię do działania. Na pewno nie jest dobrze ją w sobie tłumić. Jednakże na pewno nie jest też dobrze gdy zbyt długo tkwisz w tym stanie. Gdy rozbudzasz ją w sobie wciąż i wciąż na nowo. Jednym ze sposobów zatem na stwierdzenie czy jesteś już gotowa na nowy związek jest brak tejże złości związanej z końcem poprzedniego związku.

#4 Nie porównujesz każdego napotkanego potencjalnego partnera do swojego ex

Zabawa w porównywanie może oznaczać, że jeszcze nie rozstałaś się ostatecznie ze swoim ex. Być może zrobiłaś to fizycznie, ale emocjonalnie nadal jesteś z nim w związku. Zastanów się zatem czy gdy umawiasz się na randkę z jakimś mężczyzną to zauważasz drobne podobieństwa, które przypominają ci o twoim byłym? Czy nie  uczyniłaś ze swojego byłego swego rodzaju wzorca, do którego porównujesz wszystkich innych mężczyzn?

Oczywiście znajdą się momenty gdy nie będziesz w stanie uniknąć pewnych porównań. To jest dla nas jak najbardziej naturalne. Jeżeli jednak robisz to nagminnie i nie możesz się powstrzymać, być może jest to znak, że potrzebujesz jeszcze trochę czasu by wyjść z poprzedniego związku.

#5 Nie ma żadnych więcej “co by było gdyby?”

Znasz tą fazę? Wciąż po głowie chodzą ci pytania “co by było gdybym zrobiła to”, “co by było gdyby on zrobił tamto”. Faza to jest częścią wychodzenia z żalu. Zastanawiasz się nad wszystkimi rzeczami, które mogłaś ty czy on zrobić inaczej. Może nawet posuwasz się o krok dalej i rozważasz co możesz jeszcze zrobić po to by uratować wasz związek.

Spójrzmy prawdzie w oczy – rozważasz scenariusze, które mają nikłą szansę realizacji. Co więcej jeżeli nadal masz nadzieję, że cofniesz czas, oznacza to, że nadal tkwisz w przeszłości, a w twoim życiu nie ma miejsca na nowy związek. W momencie gdy zaakceptujesz fakt, że stało się jak się stało, nadejdzie czas, że będziesz w stanie wynieść naukę z tego doświadczenia. A stąd już krok do zastosowania jej w teraźniejszości i zadbania o swoje lepsze jutro.

#6 Jesteś gotowa komuś zaufać

Problemy z zaufaniem w związkach są zazwyczaj wynikiem zdrady lub oszustwa w przeszłości. Może to być niewierność lub kłamstwo w kwestii bardzo ważnej dla ciebie (finanse, sekrety z przeszłości). A z zaufaniem jest tak, że ciężko je zdobyć po raz pierwszy, a tym trudniej odbudować je po serii kłamstw.

Im częściej padałaś „ofiarą” zawiedzionego zaufania tym trudniej może być ci się otworzyć. Ochranianie siebie jest normalne i wielce pożądane. Stawianie jednak wokół niego wysokich murów sprawi, że ludzie którzy będą chcieli do ciebie dotrzeć rozbiją się o nie. I znikną bo poczują się odepchnięci.

Na szczęście jest wiele sposobów na rozwiązanie problemu zaufania. Możesz skorzystać z wielu z nich. Na pewno ważne jest byś rozwiązała je, zanim wejdziesz w nowy związek.

 

Czytaj również:

Jak zwiększyć efektywność w randkowaniu

9 złych nawyków, które sprawiają, że nie chodzisz na randki

Mężczyźni Cię rozczarowują i frustrują? Jak to zmienić?

13 rzeczy, na które zasługujesz w związku

 

 

Więcej ciekawych artykułów

One Thought on “Czy jesteś gotowa na nowy związek? Sprawdź te sygnały”

Comments are closed.