Dalajlama
Pocket

Często w sieci znaleźć można pewne zasady życia głoszone przez Dalajlamę. Dziś przedstawiam Wam te zasady w odniesieniu do związków, bowiem każda z tych zasad ma swoje odzwierciedlenie w relacjach między ludzkich (niektóre nawet bezpośrednio ich dotyczą)

Przejdźmy zatem do tych zasad:

Zasada 1. Weź pod uwagę, że wielka miłość i wielkie osiągnięcia wiążą się z wielkim ryzykiem

Zadaj więc sobie pytania czy jesteś gotowa podjąć ryzyko. I jeżeli tak, jak wielkie może ono być? Być może mimo wszystko gra jest warta świeczki?

GDY TRACISZ, NIE TRAĆ NAUKI WYNIKAJĄCEJ Z TEJ LEKCJI

Zasada 2. Gdy tracisz, nie trać nauki wynikającej z tej lekcji

Każde rozstanie jest dla nas okazją do wyciągnięcia wniosków. Po bolesnym początku w końcu nadejdzie moment gdy będziesz w stanie zdystansować się i rozpoznać naukę płynącą z twojego poprzedniego związku. Zapamiętaj ją dobrze, inaczej lekcja się powtórzy.

Zasada 3. Podążaj następującą ścieżką:

  1. Szacunek dla siebie
  2. Szacunek dla innych
  3. Odpowiedzialność za wszystkie swoje czyny.

– W związku ważne jest byś przede wszystkim szanowała samą siebie. Taka postawa automatycznie przeniesie się na partnera. Szacunek jest oddawany. Szanuj również swojego ukochanego – w końcu z jakiegoś powodu jesteś z tym człowiekiem. Zapewne są to ważne powody. Bądź też odpowiedzialna za wszystko co się dzieje w związku. Gdy coś jest nie tak, nie obwiniaj tylko partnera – do dobrych zdarzeń i tych gorszych zawsze potrzeba bowiem dwojga ludzi.

Zasada 4. Pamiętaj, że nie dostanie tego co chcesz, jest czasami wspaniałym łutem szczęścia

Nie wyszło ci z tym mężczyzną? Być może był jakiś dobry powód dlaczego tak się stało. Niestety zdarza się często, że nigdy nie dowiesz się jaki ów był. Pozostaje nam czasem czyste zaufanie. Być może to właśnie kolejny związek pokaże ci dlaczego poprzednio nie wyszło.

zWIĄZKI DAMSKO MĘSKIE RZĄDZĄ SIĘ PEWNYMI REGUŁAMI

Zasada 5. Naucz się zasad, żeby wiedzieć jak złamać je prawidłowo

Związki damsko-męskie również rządzą się pewnymi regułami. Relacje międzyludzkie posiadają wiele nienazwanych, często też nie uświadomionych zasad. Obserwuj, czytaj, ucz się. Wszystko to po to by w odpowiednim momencie, gdy sytuacja tego wymaga, móc je złamać.

Zasada 6. Nie pozwól by niewielkie spory zniszczyły wielką przyjaźń

Co ważniejsze nie pozwól by niewielkie spory zniszczyły wielką miłość. Nauczcie się kultywować łączące was uczucie i pracujcie nad tym by rosło ono w siłę.

Zasada 7. Kiedy zdajesz sobie sprawę, że popełniłeś błąd, podejmij natychmiastowe kroki, aby to poprawić

Nie ma ludzi nieomylnych. Każde nasze działanie narażone jest na pewne ryzyko porażki. Nie myli się tylko ten co nic nie robi. A by związek trwał i kwitł konieczne jest podejmowanie różnych działań. Czy zdarzy ci się popełnić błąd? Owszem. Zawsze jednak możesz go naprawić.

Zasada 8. Każdego dnia spędź samotnie trochę  czasu

Pamiętaj, że każdy z nas potrzebuje chwili wytchnienia i samotności. To buduje nas wewnętrznie. Dodatkowo daje też przestrzeń na rozwój związku.

GDY PRZYCHODZI DO CIEBIE MIŁOŚĆ POWITAJ JĄ Z OTWARTYMI RAMIONAMI

Zasada 9. Otwórz swoje ramiona na zmiany, ale nie wypuść swoich wartości

Gdy przychodzi do nas miłość powitajmy ją z otwartymi ramionami. Pamiętaj jednak, ze nowy partner i związek wiąże się z pewnymi zmianami w twoim życiu. W związku często trzeb iść na kompromis. Nigdy jednak nie zapominaj o swoich wartościach, kompromis z nimi może zakończyć się, na dłuższą metę, twoim cierpieniem.

Zasada 10. Pamiętaj, że cisza jest czasami najlepszą odpowiedzią

W relacjach międzyludzkich bywa tak, że na pewne tematy czy też pytania najlepszą odpowiedzią jest milczenie. Czasem dlatego, że nie warto podejmować rękawicy rzuconej przez partnera. Czasem dlatego, że niektórym brak odwagi by wyartykułować odpowiedź, przyjmij więc wówczas tę ciszę i działaj zgodnie z własnym sercem.

Zasada 11. Atmosfera miłości w twoim domu jest podstawą twojego życia

Miłość jest naprawdę odpowiedzią na wszystko. Zbyt często pochłonięci jesteśmy zdobywaniem kolejnych rzeczy, kolejnych doświadczeń, kolejnych sukcesów, a zapominamy o swoim domu i o tym co w nim najważniejsze. Miłość buduje bliskość, zrozumienie, uważność. Miłość buduje dobre życie.

Zasada 12. W nieporozumieniach z bliskimi, rozwiązuj tylko obecną sytuację. Nie przywołuj przeszłość

Nie ma związków, w których od czasu do czasu nie dojdzie do mocniejszej wymiany zdań, do kłótni. Najważniejszą zasadą do zapamiętania jest by „kłócić” się o teraźniejszość, a nie przeszłość. Dawne scysje niech zostaną tam gdzie ich miejsce – w przeszłości. Nie warto je przywoływać. Zajmujcie się tym co tu i teraz. To najważniejsze dla szczęścia waszego związku.

Zasada 13. Raz w roku, idź gdzieś gdzie nigdy wcześniej nie byłeś

By wnieść pewną dozę nowości i ekscytacji do swojego związku zaplanujcie co roku wypad gdzieś gdzie jeszcze nie byliście. Takie wyjazdy, nawet weekendowe, mogą wnieść do waszego związku wiele dobrego. Warto więc dbać o takie powiewy świeżości.

PAMIĘTAJ, ŻE NAJLEPSZY ZWIĄZEK TO TAKI...

Zasada 14. Pamiętaj, że najlepszy związek to taki, w którym miłość do siebie nawzajem przewyższa zapotrzebowanie na siebie

Ktoś kiedyś powiedział, że kochać się powinno nie dla tego, że się kogoś potrzebuje, ale potrzebować dlatego, że się kogoś kocha. W szczęśliwym i zdrowym związku partnerzy są dojrzali i samodzielni. Nie potrzebują drugiej osoby by móc przeżyć. Chcą być razem z powodu łączącej ich miłości, a nie dlatego, że bez partnera „nie przeżyją”.

Jak tak patrzę na te zasady to bardzo mi się podobają i do mnie przemawiają. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że ciężko się do wszystkich z nich, i zawsze stosować. Sądzę jednak, że warto na początek wybrać choć kilka z nich. Ja już wybrałam…. a Ty?

 

Czytaj również:

Umiejętności niezbędne do stworzenia udanego związku

7 głównych grzechów w związkach

Intymność z partnerem – sposoby na jej zwiększenie

Rzeczy, które rozwalają Twój związek

Więcej ciekawych artykułów

2 Thoughts on “Zasady życia wg Dalajlamy przeniesione na związki”

Comments are closed.