Związki przemocowe
Pocket

Jak odróżnić okazyjne zachowania związane z przemocą emocjonalną od związków przemocowych?

To proste. Związki przemocowe charakteryzuje systematyczne podejmowanie prób kontroli i dominacji nad partnerem. Pojęcia kontrola i dominacja często są używane zamiennie, jako synonimy, jednakże motywacja tych zachowań jest różna. Postaram się je tutaj nieco wyjaśnić.

Potrzeba siły i kontroli zazwyczaj wypływają z dwóch różnych rodzajów motywacji

Kontrola wypływa z lęku. Gdy zachowanie spowodowane jest głębokim poczuciem lęku, kontrola jest próbą neutralizacji potencjalnego zagrożenie dla samego siebie bądź związku. Przykładem może tu być ciągłe „naleganie” i wymuszanie na partnerze by przestał pić, flirtować lub krzyczenie bądź ciągłe krytykowanie jego/jej pracy, umiejętności jazdy, przyjaciół, rodziny, etc.

Potrzeba kontroli motywowana lękiem jest próbą zapobiegnięcia poczuciu dyskomfortu

Na przykład ciągłe naleganie i wymuszanie by partner/partnerka robił pewne rzeczy w określony sposób tylko, dlatego, że czujemy dyskomfort, gdy coś nie będzie zrobione tak jak my lubimy. W takie zachowanie angażują się często ludzie lękowi, którzy starając się regulować swoje poczucie lęku poprzez kontrolowanie otoczenia. Tym samym wpadają w swego rodzaju pułapkę. Opór swojego partnera/partnerki przed byciem kontrolowanych odbierają, jako agresywną próbę wprawienia ich samych w poczucie dyskomfortu.

Dominacja z kolei motywowana jest wyrzutem niskiej dawki adrenaliny, jaką powoduje poczucie wyższości nad kimś, a jeszcze bardziej, przez zapobieganie poczuciu wstydu, upokorzenia związanego z poczuciem zagrożenia dla swojego poczucia wyższości

Ogólnie rzecz biorąc, kobiety częściej stosują przemoc gdyż chcą czuć większą kontrolę. Oczywiście zdarza się im również używanie różnych taktyk dominujących, takich jak wywoływanie poczucia winy po to by uzyskać to, co chcą np. „Prawdziwy mężczyzna wiedziałby, co zrobić”.

Mężczyźni zaś częściej stosują przemoc związana z dominacją, choć ich metody mogą być często niebezpośrednie jak na przykład nie odzywanie się do partnerki, jeżeli nie poda obiadu w określony sposób.

Zachowania przemocowe wobec kobiet ma najczęściej za zadanie wywołać poczucie lęku przed krzywdą fizyczną, izolacją i deprywacją

„Zranisz mnie, zignorujesz mnie, odrzucisz mnie, sprawisz, że będę czuć się niekochana lub zostawisz mnie bez poczucia komfortu, bezpieczeństwa, bez wsparcia, pieniędzy lub środków do życia”.

Zachowanie przemocowe wobec mężczyzn ma najczęściej za zadanie wywołać poczucie wstydu – niesprawdzenie się w roli męża, głowy rodziny, kochanka bądź też rodzica

Zazwyczaj nie wywołuje w mężczyzna poczucia lęku, większość nie boi się dosłownie swoich żon, choć boją się ich zachowania, które mimo wszystko jest psychologicznie niszczące, gdy często się słyszy:

  • „Nie jesteś prawdziwym mężczyzną”,
  • „Żadna kobieta cię nie pokocha”,
  • „Nie zarabiasz wystarczającej ilości pieniędzy”,
  • „Nie awansujesz, bo ludzie w pracy cię nie lubią”,
  • „Jesteś kiepski/odrażający w łóżku”,
  • „Jesteś przegrany w porównaniu do innych mężczyzn, za których mogłam wyjść za mąż”,
  • „Twoje własne dzieci cię nie lubą”, etc.

Nasza kultura, podobnie jak i w innych państwach, krzywdzi obydwie płcie. Szykanuje mężczyzn zawstydzając ich za bycie ofiarą przemocy. Rani też kobiety, gdy zachęca je do myślenia o sobie, niezależnie od ich zachowania, jako ofierze.

Pamiętaj, jeżeli jesteś w związku przemocowym zawsze masz szansę na uwolnienie się z niego. Możesz szukać pomocy w organizacjach działających w Twoim regionie.

Więcej ciekawych artykułów

One Thought on “Związki przemocowe – jak je rozpoznać”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *