współczesne związki są takie „kruche”
Pocket

Współczesne relacje i związki często zdają się istnieć tylko po to by każde z nas mogło zapewnić sobie poczucie komfortu, który jest dla nas w dzisiejszych czasach priorytetem. Tak długo jesteśmy ze sobą, jak długo harmonia i miłość dominuje w związku

Gdy tylko początkowa euforia opada i pojawiają się najmniejsze problemy, kłótnie często dzieje się tak, że zaczynamy szukać nowego związku. I sytuacja się powtarza, pozostawiając w nas przekonanie, że współczesne związki są krótkotrwałe.

Dlaczego jest więc tak, że współczesne związki są takie „kruche”?

Przyjrzyjmy się następującym punktom.

  1. Nie jesteśmy przygotowani

Często nie jesteśmy przygotowani na kompromisy, pewnego rodzaju “poświęcenie” czy też w ogóle na miłość. Nie chcemy czekać, chcemy mieć wszystko na raz i od razu. Nie pozwalamy rozwinąć się naszym uczuciom, zamiast tego narzucamy sobie różnego rodzaju ograniczenia czasowe na to, co i kiedy powinniśmy zacząć czuć.

  1. Mylimy miłość z innymi uczuciami

Często jest tak, że chcemy być z kimś po to by mieć, z kim chodzić do kina czy też do klubu, a nie po to by nas rozumiał i wspierał w życiu. Nie lubimy nudny w życiu i dlatego szukamy wesołego towarzystwa, które zamienia nasze życie w jedną wielka przygodę. Jednocześnie nie zawsze jesteśmy gotowi na zmianę, która, po pewnym czasie, nieuchronnie czeka każdy związek.

  1. Żyjemy w biegu

Po pewnym czasie nie mamy czasu i przestrzeni na związek i miłość. W końcu wszyscy jesteśmy tak bardzo zabiegani w pogoni za dobrami materialnymi.

  1. Oczekujemy natychmiastowych rezultatów

Kiedy się zakochujemy, od razu oczekujemy, że nasz związek będzie poważny i dojrzały. Natomiast ta dojrzałość i wzajemne zrozumienie wymaga czasu by mogło się rozwinąć. Niestety wielu współczesnych uważa, że nic w naszym życiu nie jest warte cierpliwości i czekania, nawet miłość.

  1. Wolimy marnować naszą energię

Wielu z nas woli spędzić godzinę z wieloma różnymi ludźmi, niż dzień z jedną osobą. Obecnie często pokutuje przekonanie, że lepiej jest znać wielu ludzi, niż poznać ich bliżej. Jakość idzie w ilość. Jesteśmy zachłanni. Chcemy wszystkiego na raz. Zaczynamy jakiś związek i kończymy go jak tylko pojawi się na horyzoncie lepszy “wariant”. Nie dajemy osobie, z która się wiążemy, tego, co w nas najlepsze, ale oczekujemy by była ona perfekcyjna. Spotykamy się na randkach z wieloma osobami, ale rzadko dajemy którejkolwiek z nich szansę.

  1. Uzależniamy się od technologii

Technologia zarazem zbliża jak i oddala ludzi od siebie. Czasem dzięki niej jesteśmy tak blisko siebie, że zaczynamy się dusić. Smsy, wiadomości głosowe, czaty, rozmowy video – to wszystko, w wielu przypadkach, zastąpiło nam kontakt twarzą w twarz z drugim człowiekiem. Często ten ciągły kontakt sprawia, że nie możemy oddychać. Każdy potrzebuje od czasu do czasu oddechu i możliwości bycia ze sobą sam na sam. Jednocześnie mamy poczucie, że nie musimy spędzać razem zbyt wiele czasu, bo przecież już wiemy o sobie tak wiele. Nagle okazuje się, że pozornie jesteśmy razem, a nie mamy, o czym rozmawiać.

  1. Trudno nam pozostać długo w jednym miejscu

Wielu ma przeświadczenie, że nie są stworzeni do związku. Najmniejsza nawet myśl, że można by się ustatkować, dojrzeć wprawia w przerażenie. Często przez całe życie udaje nam się unikać wszystkiego, co ma etykietkę stałości i trwałości, nie chcemy, bowiem spędzić całego swojego życia, tylko z jedna osobą, skoro mamy taki wybór dookoła.

  1. Jesteśmy seksualnie wyzwoleni

Obecna generacja już zupełnie oddzieliła seks od uczuć. Najpierw ludzie uprawiają seks, a dopiero potem decydują się, czy chcą w ogóle ze sobą być. Otwarte związki, seks na jedną noc, „friends with benefits” to naturalna część naszego współczesnego życia.

  1. Obawiamy się wielu różnych rzeczy

Boimy się nowych związków, rozczarowań, ran emocjonalnych i złamanych serc. To wszystko prowadzi do tego, że nie wpuszczamy do swojego życia ludzi. Nasze związki są płytkie i powierzchowne. Budujemy wokół siebie mury, które czasem okazują się zbyt grube i wysokie, nie tylko by inni ludzie przez nie przeszli, ale też byśmy my sami mogli poza nie wyjść i zobaczyć życie takim, jakie jest.

  1. Nie doceniamy związków

Łatwo przychodzi nam opuszczenie osoby, która nas kocha. Ogólnie często odczuwamy rozczarowanie osobami, które nas otaczają. Często dzieje się tak z powodu braku umiejętności nawiązywania głębokich więzi. One, bowiem wymagają czasu, który w dzisiejszych czasach i przy obecnych stylach życia to towar reglamentowany.

A wam jak się wydaje? Dlaczego współczesne związki są takie „kruche”? Dodalibyście coś do listy?

 

Być może jesteś zainteresowana/zainteresowany dołączeniem do e-kursu „Odbudowy życia”? Sprawdź jak Twoje życie może się odmienić dzięki temu dziesięciotygodniowemu treningowi. Dodatkowo, dzięki udziałowi w kursie, będziesz mieć możliwość dołączenia do zamkniętej grupy na FB, która da Ci możliwość uzyskania dodatkowego wsparcia. Sprawdź szczegóły – E-kurs „Odbudowa życia po rozstaniu”

 

Czytaj również:

Cytaty dodające otuchy w trakcie i po rozstaniu

14 sposobów na ocalenie związku na odległość

Toksyczne zachowania, które odpychają od Ciebie ludzi

Więcej ciekawych artykułów

6 Thoughts on “Dlaczego współczesne związki są takie „kruche”?”

Comments are closed.