uczucia dotyczące diagnozy autyzmu
Pocket

Gdy dziecko dostaje diagnozę autyzm lub Zespół Aspergera, możesz czuć się emocjonalnie przytłoczona. Nie zawsze jednak tak będzie i istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby w międzyczasie, zarządzać swoimi uczuciami dotyczącymi diagnozy autyzmu lub Zespołu Aspergera u Twojego dziecka.

Twoje uczucia dotyczące diagnozy autyzmu u Twojego dziecka: czego się spodziewać

Każdy rodzic jest inny. Ale po tego rodzaju diagnozie, bardzo często rodzice czują się zagubieni i przytłoczeni, wstrząśnięci, nie dowierzają, czują odrętwienie i zmartwienie. Ta cała gama uczuć dotyczących diagnozy ASD u Twojego dziecka jest normalna.

Gdy zaczynasz przyzwyczajać się do nowej sytuacji, możesz być smutna. Zwłaszcza kiedy myślisz o swoich zawiedzionych nadziejach i marzeń związanych z przyszłością swoją i Twojego dziecka. Możesz również odczuwać poczucie winy – skierowane zarówno wobec siebie, jak i innych ludzi, oraz obawiać się o przyszłość.

Możesz również czuć się zagubiona i przeciążona zbyt dużą ilością informacji, sprzecznych porad i koniecznością podejmowania szybkich decyzji.

Na Twoje uczucia może mieć wpływ również fakt jak stan Twojego dziecka wpływa na inne aspekty Twojego życia. Może mieć wpływ na Twoją pracę, życie towarzyskie czy też ilość czasu spędzaną na osobiste zainteresowania lub hobby.

Jak w każdej rodzinie, ilość wsparcia jaką otrzymasz od innych, jak Twój partner, rodzina i przyjaciele, ma również wpływ na to, jak się będziesz czuła. Na przykład, wiele zachęcania i wsparcia pomoże Ci bardziej pozytywnie myśleć o swojej nowej roli.

Kiedy w końcu uzyskasz diagnozę swojego dziecka, możesz nawet poczuć ulgę. Zwłaszcza jeśli już od długiego czasu martwiłaś się o jego rozwój. Diagnoza często oznacza, że można zacząć zadawać pytania i podejmować różnorodne decyzje.

Ważne byś pamiętała, że nie ma żadnego właściwego sposobu jak powinnaś się czuć. Twoje uczucia dotyczące diagnozy autyzmu  lub ZA u Twojego dziecka mogą być przeróżne.

Nie możesz zapobiec swoim uczuciom, i nawet nie powinnaś. Radzenie sobie ze swoimi uczuciami jest częścią pogodzenia się z diagnozą i pójściem do przodu z życiem Twojego dziecka, swoim i życiem całej rodziny.

Czytaj również:

Rzeczy, które każdy rodzic dziecka z autyzmem powinien usłyszeć

Więcej ciekawych artykułów

One Thought on “Twoje uczucia dotyczące diagnozy autyzmu u Twojego dziecka”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *