Manipulacja w związku
Pocket

Manipulacja w związku jest czymś co potrafi być bardzo okrutne i pozostawiać trwałe rany. Może się ona przejawiać na szereg sposobów i być trudna do zdemaskowania. Sprawdź jakie to sposoby

Twój partner/partnerka nie wybiera manipulacji, ponieważ zależy mu na Tobie. Manipulacja jest tylko ukrytą kontrolą, która często przebrana jest za miłość. Jej zdolność do maskowania się i wyglądania jak pozytywne uczucia może sprawić, że jest to jedna z najbardziej podstępnych form nadużyć. Tylko  dlatego, że coś nie jest kłamstwem, nie oznacza, że nie rani ludzi. Kłamca wie, że jest kłamcą, ale ten, kto mówi zaledwie fragmenty prawdy w celu oszukania jest mistrzem destrukcji.

Istnieje kilka typowych sposobów myślenia, które lubią wykorzystywać manipulatorzy. Na szczęście, wszystkie z nich są łatwe do przejrzenia – pod warunkiem, że wykorzystasz swój zdrowy rozsądek.

Oto siedem częstych sposobów w jaki przejawia się manipulacja w związku:

1. „Patrz, do czego mnie zmusiłaś!”

Gdy słyszysz te słowa, zatrzymaj się i pomyśl sobie: „Przecież nie mam takiej władzy, aby zmusić kogokolwiek do zrobienia czegokolwiek. Również Ciebie! Ty sam/sama wybierasz sposób, w jaki chcesz zareagować, tak, więc Ty ponosisz odpowiedzialność za swoje czyny. Ja zaś, jestem odpowiedzialna za swoje”.

2. „Jak możesz być na mnie zła po tym, co dla Ciebie zrobiłem/kupiłem?”

Czy Twoje przebaczenie można kupić za pieniądz? Nie sądzę. Pomyśl sobie, zatem „Moje przebaczenie nie można kupić za pieniądze. Byłeś bardzo miły, że to zrobiłeś/kupiłeś, jednakże, jeżeli ten czyn jest zależny od mojego przebaczenia, to nie jest on darem. Jest to raczej łapówka, której nie przyjmę, więc możesz go wziąć z powrotem”.

3. „Nie noś tego. Daj mi sprawdzić swój telefonie. Do kogo wysyłasz SMSy? To nie Tobie nie ufam- tylko innym ludziom”

Słysząc takie zdania pomyśl sobie: „Nie musisz ufać innym ludziom. Po prostu musisz zaufać mi, że potrafię być wierna i szczera. Kiedy zachowujesz się w ten sposób, mogę zakładać, że sądzisz, że albo jestem oszustką lub bardzo słabą kobietą. Nie jestem żadną z nich”.

4. „Chcę, żebyś została w domu, ponieważ to, jest najlepsze dla naszych dzieci. Chcę po prostu dbać o Ciebie.”

Czy faktycznie jest to coś najlepszego dla Waszych dzieci? Możesz pomyśleć sobie: „Najlepszą rzeczą dla moich dzieci jest mieć matkę, która jest szczęśliwa i żyje w pełni. Wybór czy pragnę pracować czy pozostać w domu należy do mnie. Robiąc to, co sprawia, że jestem szczęśliwa, uczę Nasze dzieci, że również mają autonomię i prawo by panować nad własnym życiem. Zmuszanie mnie do takiego sposobu życia, jakiego nie chcę, nie oznacza dbania o mnie. Wręcz przeciwnie, oznacza to zaostrzenie kontroli nad moim życiem.” (Uwaga: To może również działać w drugą stronę tj. partner może próbować sprawować kontrolę zmuszając Cię do podjęcia pracy, której nie chcesz wykonywać).

5. „Ja wiem, że nie chcesz mieć teraz dzieci, ale spróbujmy tak czy inaczej. Po prostu chcę, żebyśmy byli rodziną.”

Rodzina może przybierać różne formy, prawda? Pewnym jest, że wspólny wątek między nimi to uczucia i wzajemny szacunek. Pomyśl sobie, zatem: „Mam prawo wyboru, ile dzieci będę mieć, i kiedy je będziemy mieć. Powiem ci, kiedy będę gotowa.”

6. „Wiem, jak bardzo chcesz to zrobić w ten sposób, ale musisz to zrobić tak jak ja chcę. To będzie najlepsze dla nas.”

Słysząc takie słowa, zastanów się: „Czy najlepszym dla nas, nie jest podejmowanie decyzji we dwoje? To, co jest najlepsze dla mnie to to, że mój głos jest usłyszany i uszanowany. Czy Twój sposób jest faktycznie najlepszy dla nas, czy jest on najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie?”

Nie dopuść, aby Twoje życie było na łasce słodkich słów manipulatora. Trzymaj się mocno swojego poczucia kontroli i podejmuj własne decyzje. Jeśli manipulacja staje się stałym wzorem Twoich relacji z daną osobą, rozważ wyjście z niej. Manipulacja w związku jest, bowiem nie tylko kontrolą, ale też jest ona bardzo samolubna.

Możesz uzyskać  pomoc w „ratowaniu” związku bądź też w wydostaniu się z toksycznej relacji współpracując z psychoterapeutą. Jeśli chcesz sprawdzić, czy praca z naszą specjalistką jest dla Ciebie, zaplanować swoją 20-minutową darmową konsultację w gabinecie w Łodzi lub przez Skype/telefon. Napisz do nas na ministerstworelacji@gmail.com i podaj 3 odpowiadające Ci terminy konsultacji. Wybierzemy odpowiedni i skontaktujemy się z Tobą.

Czytaj również:

Definitywne sygnały, że powinnaś się rozwieść

Rzeczy, które Twój chłopak powinien Ci powtarzać

W związku z psychopatą? – 8 subtelnych sygnałów, że możesz w nim być

Sygnały, że spotykasz się z dupkiem – bądź na nie uważna

Więcej ciekawych artykułów

One Thought on “Manipulacja w związku – jak sobie z nią poradzić”

Comments are closed.