Cytaty dodające otuchy przed i po rozstaniu
Pocket

Gdy w naszych sercach zagości smutek i rozpacz warto sięgnąć po cytaty dodające otuchy

Często używamy cytatów w codziennym życiu. Można je znaleźć w nieograniczonej ilość na Facebooku, w odmętach Internetu. Czasem wydaje mi się, że dzisiejsze czasy stoją pod znakiem cytatów. Dlaczego więc nie wykorzystać ich, gdy cierpimy z powodu rozstania? Nie wlać, za ich pomocą, odrobinę pociechy w nasze serca? Nie stworzyć sobie osobistej biblii zbudowanej z dodających otuchy i wzmacniających nas cytatów?

Co jest takiego fascynującego w cytatach?

Przede wszystkim pozwalają ci zrozumieć, że nie jesteś sama w tym, co przeżywasz. Jest to ważne zwłaszcza, gdy cierpimy po rozstaniu. Czasem samo uświadomienie sobie, że ludzie od zawsze cierpieli z powodu złamanego serca, może przynieść ci pewne ukojenie.

Jedną z cech charakterystycznych rozstania jest to, że czujemy obezwładniającą samotność. Wiedza, że inni ludzie również przezywali podobne wydarzenie, i mimo całego cierpienia przeżyli, może dodać ci siły i wzmocnić cię w tym ciężkim okresie.

Z drugiej strony, spojrzenie na sprawy z innej strony może być bardzo pomocne. To zaś może ci zapewnić sięgnięcie do różnych cytatów i mądrości. Nie z każdym musisz się zgadzać. Niektóre mogą cię wręcz złościć. Niemniej poświęcając im chwilę swojej uwagi rozszerzasz też swoje pole widzenia.

Dlatego też zgromadziłam tu dla ciebie kolekcję 13 cytatów, które nie tylko brzmią dobrze, ale również mogą pomóc ci poczuć się lepiej i spojrzeć bardziej optymistycznie w przyszłość. Oto one:

#1 “Pamiętaj, ze czasami nie otrzymanie tego, czego chcesz może okazać się twoim największym szczęściem” – Dalajlama

Znasz zapewne te przypadki w życiu, gdy czujesz i wierzysz, że coś lub ktoś, może uczynić cię niewyobrażalnie szczęśliwą. Ten mocny cytat przypomni ci jednak, że są przypadki, gdy nieotrzymanie tego, czego bardzo pragnęłaś może okazać się nie tylko niczym strasznymm ale również największym szczęściem w twoim życiu. Chodzi tu nie tylko o związki, ale też o życie, na przykład zawodowe.

Zastanów się czy pamiętasz takie przypadki ze swojego życia?

#2 “Nic na świecie nie jest w stanie powstrzymać cię przed rozpoczęciem na nowo” Guy Finley

Czasem wszystko, czego potrzebujemy to świeży start. Nowy początek. Kiedy poczujesz się gotowa, ruszysz do przodu pełna optymizmu. Wiedząc, że tylko ty sama jesteś w stanie narzucić sobie jakiekolwiek limity.

#3 “Związki są jak szklanka. Czasem lepiej zostawić ją połamaną tam gdzie spadła niż zranić się próbując ją sklejać” Anonim

Czy słysząc te słowa nie czujesz, że pewne rzeczy nabierają właściwej perspektywy? Cytat ten pozwoli ci uzmysłowić sobie, że kiedy dochodzi do rozpadu związku i zaczynamy wkładać dużo wysiłku i energii w jego utrzymanie, to często może to nam przynieść więcej złego niż dobrego. Zwłaszcza wówczas, gdy wkładając cały swój wysiłek w ratowanie związku zaczynasz się cofać do tyłu.

#4 “Ci, którzy nie wiedzą jak płakać całym swoim sercem, nie wiedzą również jak się całym swoim sercem śmiać” Golda Meir

Doświadczanie negatywnych emocji jest częścią życia. Dopiero, gdy nauczysz się świadomie przechodzić przez życiowe kryzysy, nauczysz się również doceniać i czerpać ze wszystkich pozytywnych wydarzeń w swoim życiu.

#5 “Nie myśl w kategoriach mogłoby. Jeżeli mogłoby to by było.” Anonim

Koniec związku może przynieść ci rozmyślanie i pytanie odnośnie tego, co mogło być, co powinno być, etc. Słowa te mogą pomóc ci, gdy zaczynasz w swej głowie proces odtwarzania, wciąż na nowo, różnych sytuacji w waszym związku i usiłujesz dociec czy mogłaś coś zrobić inaczej. Czasem lepiej po prostu sobie odpuścić. Tak, wiem, że łatwo powiedzieć, ale przy odrobinie praktyki – można.

#6 “Mam zamiar uśmiechać się byś myślał, że jestem szczęśliwa. Będę śmiać się, byś nie widział mnie płaczącej. Dam ci odejść, i nawet, jeżeli to mnie zabije – będę się uśmiechać” Lone Star

Jest to dobra rada przy rozstaniu. Po pierwsze daje ci wskazówkę by być silną przy swoim ex, co może dać mu do myślenia, że być może popełnił błąd rozstając się z tobą.

Po drugie, ciągły uśmiech na twarzy jest świetnym sposobem na „oszukanie” twojego umysłu. Gdy uśmiechasz się, twoje mięśnie twarzy wysyłają umysłowi sygnał, że jesteś szczęśliwa (nawet, jeżeli nie jesteś). W końcu twój umysł podda się i zaakceptuje wskazówki ciała i twoje samopoczucie faktycznie się poprawi. To taka „sztuczka” NLP

#7 “Czasem dobre rzeczy rozpadają się by zrobić miejsce czemuś lepszemu” Marylin Monroe

Ten cytat pomaga ci się przyznać, że doceniasz te rzeczy, które były dobre w twoim związku. Jednocześnie przypomina ci, że czasem trzeba odpuścić sobie w życiu to, co dobre, a wtedy pojawi się to, co najlepsze.

#8 “Pierwszy krok na drodze do wyznaczonego celu to decyzja, że nie pozostaniesz dłużej w miejscu, w którym jesteś” Adriana Cylwik

Być może jesteście w zupełnie innym miejscu – ty i twój partner. Być może obydwoje chcecie zupełnie innych rzeczy, zupełnie innego życia. Nie ma w tym niczyjej winy. Niemniej cytat ten może pomóc ci inaczej spojrzeć na status twojego, dopiero, co zakończonego związku. Możesz dojść do wniosku, że właśnie to było przyczyną rozstania, a tym samym zmniejszyć swoje cierpienie.

#9 “Nie bój się utracić czegoś, co nie było ci pisane” Anonim

Nigdy nie wiemy, co dobrego może nas spotkać za następnym rogiem. Jeżeli usilnie się starałaś a mimo to nie udało ci się utrzymać związku, być może po prostu związek z tym partnerem nie był ci pisany? Wyciągnij odpowiednie wnioski i odpuść sobie. Zrób miejsce na związek, który będzie odpowiedni dla ciebie.

#10 “Niektórzy ludzie sądzą, że trzymanie się czegoś czyni ich silnymi. Czasami silnymi czyni ich „puszczenie tego” Anonim

Dopiero, gdy jesteś w stanie całkowicie oddzielić się od przeszłości, możesz poczuć się wolna. Zarówno w przypadku związków, jak i innych wydarzeń. Podejście do życia zakładające, że nigdy nie wiesz gdzie cię ono poprowadzi, może być bardzo wyzwalające.

#11 “By móc zapomnieć – wybacz, by móc ponownie czuć – zapomnij” Adriana Cylwik

Nie można iść do przodu, jeżeli nie wybaczyłaś swojemu eks partnerowi. Jeżeli nadal o nim obsesyjnie myślisz i życzysz mu jak najgorzej blokujesz sobie szansę na pojawienie się kogoś nowego w swoim życiu. Nie można, bowiem zacząć nic nowego, jeżeli dźwigasz ze sobą wszędzie stary bagaż emocjonalny.

#12 “Ból jest nieunikniony. Cierpienie jest opcjonalne” M.Kathleen Casey

Zawsze mamy wybór. Możemy zaakceptować ból i mimo wszystko nie pozwolić mu by obrócił się w cierpienie. Jednym z powodów, dla jakich twój ból mentalny może zamienić się w cierpienie to twoja tendencja do ciągłego rozważania wszystkiego złego, co się wydarzyło w twoim związku. Możesz przerwać ten powtarzający się cykl ucząc się jak kontrolować swoje myśli.

#13 “Lepiej jest kochać i stracić, niż nie kochać wcale” Alfred Lord Tennyson

Wielu z nas cierpiało z powodu złamanego serca”. Wielu z nas słyszało też w jakimś momencie życia ten właśnie cytat. Niestety daje mało wsparcie na początku rozstania. Dopiero po latach możesz być w stanie zrozumieć jego głębię. Chyba, że masz już wcześniej doświadczenia związane z miłością i jej końcem, wówczas łatwiej ci może być zrozumieć siłę i wartość tej myśli. Kiedy poczujesz, że rozumiesz i się zgadzasz z tymi słowami, będzie to oznaczać, że twoje serce jest w dużym stopniu „uleczone”.

To kilka z inspirujących cytatów, jakie znalazłam dla ciebie. Mam nadzieję, że sprawią, że choć na chwilę poczujesz się lepiej. Uczą nas one o naturze rozstania i jak sobie z nim radzić. Pokazują, że dobrze jest wybaczać i odpuszczać pewne rzeczy, nauczyć się kontroli swoich emocji oraz zaakceptować, że ludzie i życie posiadają również ciemne strony. Rozstanie może być ciężkie, możemy mieć poczucie emocjonalnej pustki. Jednakże może też, z perspektywy czasu, okazać się wartościowym i wzmacniającym przeżyciem.

 

Być może jesteś zainteresowana/zainteresowany dołączeniem do e-kursu „Odbudowy życia”? Sprawdź jak Twoje życie może się odmienić dzięki temu dziesięciotygodniowemu treningowi. Dodatkowo, dzięki udziałowi w kursie, będziesz mieć możliwość dołączenia do zamkniętej grupy na FB, która da Ci możliwość uzyskania dodatkowego wsparcia. Sprawdź szczegóły – E-kurs „Odbudowa życia po rozstaniu”

 

Czytaj również:

Jak czuć się lepiej po rozwodzie lub rozstaniu?

Cytaty ze Sztuki kochania – Michaliny Wisłockiej

Wyzwanie dla singielki

Więcej ciekawych artykułów