lepsze relacje ze swoim dzieckiem

5 sposobów, w jaki inteligentni emocjonalnie rodzice budują lepsze relacje ze swoim dzieckiem

Żyjemy w społeczeństwie, które żyje w szybkim tempie i nie pozostawia dużo czasu dla rodziny. Jednocześnie rodzice stają się coraz bardziej świadomi i chcą budować lepsze relacje ze swoim dzieckiem.

Oto kilka sposobów jak to zrobić

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób możesz budować lepsze relacje ze swoim dzieckiem, wiedz, że nie jesteś sama. Widzę wiele rodzin, które to przeżywają. Często słyszę w swoim gabinecie pytanie: „Jak mogę mieć udane relacje z moim dzieckiem?”. Zawsze jestem zadowolona, gdy słyszę to pytanie, bowiem oznacza ono, że głęboko dbają o swoje dziecko. To jest bardzo ważne.

Oczywiście zawsze można zbudować lepsze relacje ze swoim dzieckiem. Trzeba tylko zrozumieć ich emocje. Wszyscy mamy emocje. Są one istotną częścią naszego życia. Pomagają one podejmować wiele decyzji. Czasami żałujemy, że je mamy. Jednakże ich obecność w naszym życiu wiąże się z tym, że jesteśmy człowiekiem. Bywa jednak, że zapominamy, że dziecko również jest człowiekiem. Ma zatem prawo do posiadania własnych emocji. Nie odmawiajmy im tego.

Budując lepsze relacje ze swoim dzieckiem, zacznijmy od zrozumienia ich emocji. Oto jak to zrobić:

Zainteresuj się zainteresowaniami swojego dziecka

Jest to jedna z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić dla swojego dziecka. Wiem, że czasami to może być trudne. Zwłaszcza, jeżeli ich zainteresowania dotyczą najnowszych technologii, które czasem ciężko zrozumieć. Spokojnie, nie proszę Cię byś robiła to samo, co Twoje dziecko, a o to byś wykazała szczere zainteresowanie jego światem. Gdy czegoś nie rozumiesz zawsze możesz zadawać pytania. Będzie to niech sygnał, że naprawdę jesteś zainteresowana.

Nie spotykajcie się pełni gniewu

To tylko pogorszy sprawę. Gniew jest normalną emocją. Również dzieci muszą być w stanie wyrazić swoje uczucia. Jeśli nie pozwolisz im wyrażać swojego gniewu, w przyszłości nie będą wiedzieć, jak to zrobić. Co gorsza, jeśli je ukarzesz za wyrażanie złości, nauczą się, że nie jest w porządku, by ją wyrażać. To zaś może prowadzić w przyszłości do wielu problemów, na przykład bólów głowy i innych problemów fizycznych. Ważne jest, aby mieć ujście dla swoich emocji, co nie oznacza, że możemy z tego powodu ranić innych.

Pamiętaj, każde dziecko jest inne

Różne sposoby wyrażania przez dzieci uczuć nie są niczym niezwykłym. Jedno dziecko może być bardziej wrażliwe, drugie rzadko może rzadko wyrażać emocje. Te różnice mogą być widoczne nawet w jednej rodzinie. Dzieci uczą się, jak wyrażać swoje emocje na wiele różnych sposobów. Uczą się tego na placu zabaw z innymi dziećmi. Uczą się także w kontaktach, ze swoimi rodzicami. Oczywiście genetyka również odgrywa tu pewną rolę. Stwórz zatem w swoim domu, przestrzeń do wyrażania emocji.

Nie pobłażaj zbytnio swojemu dziecku

To może być łatwo to zrobić. Wiele osób miało problemy w okresie dorastania, co może skutkować pragnieniem by ich dziecko żyło bez stresu. Jednak takie życie nie jest możliwe. Ważne jest by wymagać pewne rzeczy od swojego dziecka. Jeżeli dziecko nigdy nie słyszy słowa „nie” od swoich rodziców, dorastają bez szacunku dla innych. Mogą w przyszłości być przekonani, że mogą robić, co tylko chcą.

Jest w porządku, aby ich zachowanie prowadziło do określonych konsekwencji. To nauczy ich różnicy, pomiędzy co jest dobre, a co złe. Wierzcie lub nie, dzieci naprawdę potrzebują i chcą, aby stawiać im granice. To również uczy je szacunku dla samych siebie.

 

Bądź wzorem do naśladowania

„Rób tak jak mówię, a nie tak jak ja robię” nie jest dobrym sposobem na wychowanie dziecka. Dzieci łatwo poddają się wpływowi swoich rodziców. Jeżeli mówisz im, aby nie jeść zbyt wiele czekolady, a następnie sama zjadasz całą tabliczkę, Twoje dzieci będą zastanawiać się, dlaczego to robisz. Wszyscy popełniamy błędy, więc po prostu przyznaj się do nich, kiedy to zrobisz. Bądź też niezawodna, kiedy coś obiecasz swojemu dziecku.

 

Dodatkowo pamiętaj, aby dbać o siebie. Zaplanuj sobie dzień wolny, kiedy jest Ci to potrzebne. To naprawdę jest prawdą, że nie może zająć się nikim, jeżeli nie zadbasz o siebie w pierwszej kolejności. Rodzicielstwo może być ciężką praca. Upewnij się, że Ty i Twoje dziecko cieszycie się czasem spędzonym razem, bowiem bardzo szybko on przeminie.

Dobrą wiadomością jest to, że nigdy nie jest za późno, aby budować lepsze relacje ze swoim dzieckiem. Przy czym im wcześniej zaczniemy, tym mniej wysiłku będziesz musiała w przyszłości włożyć w utrzymanie dobrych relacji.

Czytaj również:

http://ministerstworelacji.pl/index.php/2017/01/24/nastolatek-nie-chce-z-toba-rozmawiac/

Więcej ciekawych artykułów

One thought on “5 sposobów, w jaki inteligentni emocjonalnie rodzice budują lepsze relacje ze swoim dzieckiem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *