Rzeczy, które każdy rodzic dziecka z autyzmem powinien usłyszeć
Pocket

Rodzic dziecka z autyzmem czy też Zespołem Aspergera, nie jest zwyczajnym rodzicem. Jego życie usłane jest różnego rodzaju wyzwaniami, które nieustannie musi podejmować i wychodzić z nich zwycięsko. To nieustanna walka, która powoduje wiele napięcia. Dlatego też są pewne rzeczy, które każdy rodzic dziecka z autyzmem powinien choć raz w swoim życiu usłyszeć

1) Nie jesteś sama/sam

Być może nie ma na świecie drugiego dziecka z tymi samymi objawami jak Twoje dziecko, ale są ludzie, rodzice, którzy stają w obliczu podobnych wyzwań. Znajdź takie osoby, bowiem każdy rodzic dziecka z autyzmem powinien posiadać jak najwięcej wsparcia. Może to dać Ci wiele dobrego. W ten sposób możesz zdobyć wspaniałych przyjaciół i otrzymać, czy też ofiarować, dużo pomocy. Czasem wystarczy porozmawiać z ludźmi ze swojej grupy wsparcia, by poczuć, że nie jest się samotną/samotnym.

2) Ty też zasługujesz na opiekę

Jesteś praktycznie na stałe umieszczona w roli osoby troszczącej się o innych. Jednak również ty potrzebujesz i zasługujesz na opiekę. To upoważnia cię, do proszenia, od czasu do czasu, przyjaciół i rodzinę o drobne przysługi, na przykład o przyniesienie posiłku, popilnowanie dziecka, gdy idziesz na manicure albo randkę, lub gdy chcesz zrobić cokolwiek innego, na co masz ochotę. Cokolwiek sprawia, że czujesz się wyjątkowo i pod opieką, znajdź czas, aby się tym cieszyć. Jesteś tego warta!

3) Nie jesteś idealna, ale to jest ok!

Nikt nie jest perfekcyjny. Wszyscy popełniamy błędy. Możemy rozmyślać nad swoimi pomyłkami, bądź też możemy zapomnieć o nich i iść dalej. Spróbuj zmienić swój sposób myślenia, może tak naprawdę miałaś dobry powód, dla którego nie poszłaś na to spotkanie, które byłaś pewna, że umówione jest na wtorek, ale w rzeczywistości umówione ono było na poniedziałek. Może twoje dziecko miało ciężki dzień w szkole i po prostu potrzebowało spokojnie przespać całą noc. Kto wie? Niemniej obwinianie się o wszystko nic nie zmieni, zatem staraj się po prostu ruszyć dalej.

4) Jesteś super bohaterem

Wprawdzie nie możesz przeskoczyć jednym susem budynków lub biec szybciej niż wystrzelona kula, ale mimo to jesteś super bohaterem. Codziennie radzisz sobie z sytuacjami, o których rodzice zdrowych dzieci nie mają pojęcia. Ćwiczysz, gdy trzeba, pamiętasz o pigułkach, przestrzegasz diety. Uspokajasz napady histerii, radzisz sobie z napadami złości i płaczem. I najczęściej udaje Ci się samej nie mieć napadu furii czy też nie płakać. Zachęcasz swoje dziecko do robienia rzeczy, których lekarze, czy też terapeuci, byli przekonani, że nigdy nie zrobi, ale Ty nigdy nie porzuciłaś nadziei. Jesteś terapeutą, pielęgniarką, lekarzem, przyjacielem i powiernikiem. Nie jesteś zwykłym rodzicem, a rodzicem dziecka z autyzmem.

5) Znajdź czas, aby cieszyć się swoim dzieckiem

Super rodzice mają tendencję do bycia bardzo zajętymi i mają bardzo napięte grafiki. Jednak, podczas gdy wszystko w kalendarzu jest ważne, ważne jest również, aby znaleźć czas na zabawę, śmiech, wygłupy i po prostu cieszenie się swoimi dziećmi. Poczytaj im, przytulcie się, angażują się z nimi w to, co jest ważne w ich świecie. Stwórzcie razem wspólne wspomnienia poza ramami choroby.

6) Zaufaj swojemu instynktowi

Ty znasz najlepiej swoje dzieci. Lekarze, nauczyciele, terapeuci są fantastycznym zasobem, ale jeśli nie czujesz się jakbyś była wysłuchana lub potrzeby Twojego dziecka spełnione, to uzyskanie drugiej opinii będzie bardzo rozsądne. Nie bójcie się walczyć o swoje dzieci i ich potrzeby. Podczas gdy specjaliści są ekspertami w swoich dziedzinach, Ty, jako rodzic dziecka z autyzmem, jesteś ekspertem od swojego dziecka.

7) Bycie rodzicem jest trudne. Bycie rodzicem dziecka ze specjalnymi potrzebami jest wyjątkowo trudne

Może też dawać dodatkową satysfakcję. Czyni Cię silniejszą i bardziej wytrwała. I prawie zawsze sprawia, że życie staje się jeszcze bardziej ciekawsze. Z wyzwaniami przyjdą też i korzyści. Czasem musisz poszukać tych nagród głęboko w swoim sercu, ale są tam na pewno, jeśli ich poszukasz.

8) Będziesz zobowiązana podejmować bolesne dla serca decyzje

Będziesz musiała dokonywać bolesnych decyzji, które zranią twoje serce i postawią w wątpliwość wszystko to, co myślałaś, że wiesz lub rozumiesz. Wiedz, że robisz wszystko najlepiej jak potrafisz. Dywagacje nad tego typu decyzjami, mogą stać się naprawdę przytłaczające i obezwładniające. Przedyskutuj wszystkie kwestie z tymi, którzy to rozumieją, i którym ufasz, aby podjąć najlepszą decyzję. Podejmij decyzję i idź dalej, nie kwestionuj jej. Po prostu uznaj to za fakt. Łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale warto spróbować!

9) Nie zawsze podejmiesz właściwą decyzję

Wiele z wyborów, jakie będziesz musiała podjąć, jako rodzic dziecka z autyzmem, nie będzie jasne czy też jednoznaczne. Nie będzie jednej właściwej odpowiedzi, tylko mniejsze, twarde i bolesne, niewłaściwe wybory. Będziesz starała się podjąć jak najlepszą decyzję, ale nie zawsze będziesz miała rację. Nie ma tutaj znaczenia, ile bezsennych nocy spędzisz na rozważaniach nad tym, jak poradzić sobie z daną sytuacją.

10) Wybacz sobie

Tak, czasem pomimo Twoich najlepszych intencji, coś Ci się nie uda. Żadne torturowanie się i obwinianie nie sprawi, że poczujesz się lepiej, nie pomoże Ci również w podejmowaniu lepszych decyzji. Pamiętaj, że wiele z najtrudniejszych decyzji nie ma właściwej odpowiedzi.

Więcej ciekawych artykułów

One Thought on “Rzeczy, które każdy rodzic dziecka z autyzmem powinien usłyszeć”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *