Cytaty ze Sztuki kochania
Pocket

„Sztuka kochania” Michaliny Wisłockiej cieszą się ostatnio szczególnym powodzeniem. Film o autorce wywołał wiele szumu i spowodował odgrzebanie jej twórczości. Również my przygotowaliśmy najciekawsze cytaty ze Sztuki kochania. Sprawdź czy Ci się spodobają.

Cytaty ze Sztuki kochania: Miłość

„Miłość, łącząca dwoje kochanków, nie pojawia się nagle „z niczego”, ale jest konsekwencją całego życia ludzkiego. Nieomalże od okresu płodowego wszystkie doświadczenia uczuciowe rzutują na ostateczny kształt miłości w wieku dojrzałym.”

„Proporcje dawania i brania w miłości zmieniają się stale w przebiegu życia ludzkiego, przeważając to w jedną, to w drugą stronę.  Już Balzak powiedział, że w miłości zawsze jest ten, który całuje i ten, który jest całowany.”

„W miłości pośpiech jest fatalnym błędem. Nie należy się spieszyć”

„Niczym nie uwarunkowana miłość odpowiada jednej z najgłębszych tęsknot nie tylko dziecka, lecz każdej ludzkiej istoty; z drugiej strony sytuacja, w której się jest kochanym z powodu własnych zasług, dlatego, że się na miłość zasługuje, zawsze budzi wątpliwości; a może nie zadowoliłem osoby, o której miłość zabiegam? A może to, a może tamto? — zawsze istnieje obawa, że miłość może zniknąć. Co więcej, «zasłużona» miłość łatwo pozostawia gorzkie uczucie, że nie jest się kochanym dla siebie samego, ale jedynie dlatego, że sprawia się przyjemność, że ostatecznie zbadawszy rzecz dokładnie, okaże się, iż w ogóle się nie jest kochanym, lecz używanym. Nic więc dziwnego, że wszyscy tęsknimy gorąco do miłości macierzyńskiej i jako dzieci, i jako dorośli.”

Cytaty ze Sztuki kochania Michaliny Wisłockiej

„Miłość dojrzała  bliższa jest raczej miłości ojcowskiej, ponieważ każdy z kochanków ma własny świat zainteresowań i poglądów, które partner musi poznać, polubić,  rozumieć, nauczyć się postępować tak, aby zasłużyć na miłość , a także rozwijać ją stale według swej woli i chęci. Mamy tu możliwość budowania, upiększania, wzbogacania wzajemnego stosunku oraz przyjęcia pełnej odpowiedzialności za jego walory i wartość. Szukając metod i form wzbogacających wzajemne uczucia mamy spokojną pewność, że kształt miłości leży w naszych rękach.”

„Narodziny miłości przypominają okres niemowlęctwa i napawają nas radosnym zdumieniem, dlaczego właśnie ja jestem kochany, pomimo że tylu jest piękniejszych, mądrzejszych, elegantszych ode mnie. Tajemniczy moment narodzin miłości, kiedy żaden z kochanków nie potrafi powiedzieć, za co i dlaczego pokochał właśnie tę kobietę, czy mężczyznę, przypomina niczym nieuwarunkowany okres miłości matki do dziecka. Kochamy za to, że jest! Ale już po pierwszych chwilach upojenia i oczarowania sobą następuje faza zapracowywania na miłość , starannego, pełnego wyrzeczeń budowania więzi. Dojrzała forma miłości po przebyciu tych dwóch etapów osiąga okres partnerstwa, to znaczy harmonijnej przyjaźni opartej na wzajemnym zrozumieniu, na poczuciu odpowiedzialności za drugiego człowieka, trosce o jego dobre samopoczucie tak fizyczne, jak i psychiczne, nie tylko w dziedzinie seksualnej, ale i w innych sytuacjach, jakie im życie przyniesie. Jednakże, moim zdaniem, udane współżycie seksualne stwarza najkorzystniejsze podłoże dla rozwoju wszystkich wyżej wymienionych walorów i więzi łączącej dwoje ludzi.”

Cytaty ze Sztuki kochania: Seks

„Nie należy nigdy upijać się na smutno ani kochać się dla zabicia zmartwień, w obu przypadkach bowiem mamy potem straszliwego kaca.”

„Ludzie wybitnie piękni bywają nieciekawi i egocentryczni. Pieszczeni od dziecka zachwytami otoczenia, dochodzą szybko do wniosku, że im się to należy bez najmniejszego wysiłku z ich strony, i współżycie z nimi na co dzień nie jest proste”.

Cytaty ze Sztuki kochania Michaliny Wisłockiej

„Nie sztuka się rozebrać, trzeba umieć się rozebrać i pięknie poruszać we własnej skórze”.

„Zbieranie wszelkich złych i brzydkich stron życia codziennego, aby rozsnuć je w wieczornej rozmowie jako tło do miłości, jest bardzo niebezpieczne. Stopniowo, w miarę upływu lat, omawianie w łóżku pretensji i krzywd całego dnia staje się nałogiem, jak picie alkoholu, rodzajem kieliszka na zalanie robaka po ciężkim dniu pełnym kłopotów, zgrzytów i nieprzyjemności”.

„Szukanie pociechy i zrozumienia u człowieka kochanego jest rzeczą ludzką, ale nie należytego robić nigdy w  łóżku ani przy stole, bowiem bardzo złym nawykiem jest mieszanie seksu i posiłków z kłopotami dnia.”

„Miłość jest twórczością, a nie recytacją wyuczonych wierszyków. Nie ma na Świecie dwu jednakowych kobiet i nie można załatwić tej sprawy po prostu z książki.”

Cytaty ze Sztuki kochania: Flirt

„Flirt to gra seksualna, pojedynek na słowa, błyskotliwa rozmowa o miłości.”

„Instrumentami wyobraźni są jeszcze flirt i kokieteria. (…) Kokieteria angażuje wszystkie zmysły: wzrok – to zgrabne ruchy, uwodzicielskie gesty, spojrzenia wiele obiecujące, strój i oryginalne ozdoby; słuch – to barwa głosu, miękka, intymna, sposób mówienia, śpiew, gra słów; węch – o perfumy, świeżość, czystość, wreszcie dotyk – to muskanie, ocieranie, dotknięcie dłoni, przytulenie w tańcu”.

„Kobiety współczesne, podniecone otwierającą się szansą równouprawnienia w pracy i nauce, w zapale zdobywania pozycji dotąd niepodzielnie męskich wylewają dziecko wraz z kąpielą, robiąc sobie wielką krzywdę.”

Więcej ciekawych artykułów

2 Thoughts on “Cytaty ze Sztuki kochania – Michaliny Wisłockiej”

Comments are closed.