Toksyczne zachowania odpychające od Ciebie innych ludzi
Pocket

Toksyczne zachowania mają w sobie dużą moc. W swojej praktyce i w kontaktach z ludźmi natknęłam się na szereg zachowań, które blokują wzajemne relacje, a nawet odpychają ludzi od siebie nawzajem. Toksyczne zachowania mają wpływ na wiele sfer ludzkiego życia, a najbardziej chyba na związki romantyczne.


Nie oszukujmy się, każdemu z nas zdarza się zachowywać w mniej lub bardziej toksyczny sposób. Niektórym z nas jednakże zdarza się to częściej niż innym. Niezależnie od tego czy Twoje toksyczne zachowania są sporadyczne czy też są stałym elementem Twojego życia, umiejętność ich rozpoznawania i radzenia sobie z nimi może zaważyć na Twoich związkach.
Jakie więc toksyczne zachowania odpychają od nas potencjalnych znajomych, przyjaciół i partnerów?

Brak emocjonalnej samokontroli

Nieumiejętność kontrolowania swoich stanów emocjonalnych może być bardzo toksyczna dla innych ludzi. Dla niektórych może być tak wielkim ciężarem do udźwignięcia, że czym prędzej znikną oni z Twojego życia. Każda z nas zna co najmniej jedną osobę, która potrafi ni stąd ni zowąd nagle wybuchnąć gniewem lub zalać się łzami z powodu błahej sprawy. Krzyczenie na kasjera w sklepie z powodu zbyt długiej kolejki, ganienie podwładnego za zrobienie małego błędu, kto z nas nigdy tego nie był świadkiem takiego zachowania? Jeżeli uważasz, że jesteś zbyt emocjonalna być może warto poszukać specjalistycznej pomocy by nauczyć się samokontroli – zwłaszcza w kwestii negatywnych emocji.

Negatywne myślenie

W kategorii „toksyczne zachowania” jest to jedno z najpopularniejszych zachowań. Ciężko jest wytrzymać z ludźmi, którzy widzą świat tylko i wyłącznie w czarnych barwach. Wszędzie widzą wyłącznie przeciwności losu. Wciąż mówią o swoich prawdziwych lub wyobrażonych krzywdach. Nie dopuszczają do siebie nawet myśli, przebłysku, że w ich życiu jest też wiele pozytywnych rzeczy. Nie potrafią też wynieść żadnej nauki z lekcji, jakie ich w życiu spotkały. Na szczęście przy odrobinie woli można to zmienić.

Brak dystansu do samej siebie i nadwrażliwość

Ludzie, którzy biorą wszystko personalnie i wierzą, że wszystko dookoła nich skierowane jest przeciwko nim, są na dłuższą metę bardzo męczący. Zapominają, że tak naprawdę ludzie poświęcają większość swoich myśli i uwagi samym sobie. Ludzie postrzegają innych często z własnej perspektywy – swoich doświadczeń i ran z przeszłości. Nie oznacza to jednak, że mamy ignorować wszelkie informacje zwrotne od innych ludzi. Nie bierz jednak wszystkiego od razu tak bardzo do siebie, bo przyniesie to Ci tylko ból, cierpienie i samotność. Zastanów się sama czy lubisz ludzi przewrażliwionych na własnym punkcie?

Zazdroszczenie innym

Nie pozwól by zazdrość i zawiść zabiły w Tobie inne pozytywne cechy. Nie ma nic atrakcyjnego w tych dwóch emocjach ani w osobie, która ich doświadcza. Zawiść i zazdrość to bardzo toksyczne zachowania. Nie zapominaj więc, że Twoje życie jest Twoim życiem, a nie zawodami, w których konkurujesz z ludźmi dookoła Ciebie. A już na pewno nie powinnaś konkurować z mężczyzną, z którym chciałabyś by łączyło się coś więcej. Jeżeli już lubisz rywalizację zacznij rywalizować tylko i wyłącznie z jedną osobą. Z samą sobą by być najlepszą wersją samej siebie. Chcąc zmierzyć swoje postępy porównaj się do samej siebie, jaką byłaś jeszcze tydzień temu.

Zbyt duże przywiązanie do swojego bólu i straty

Niestety jedną z najtrudniejszych umiejętności do opanowania w życiu jest umiejętność odpuszczania. Sztuka trudna, jednak praktyka sprawia, że można sobie ją w końcu przyswoić. Trenuj więc odpuszczanie winy, gniewu, utraconej miłości lub jakiejkolwiek innej straty. Zmiana nigdy nie jest łatwa i pewnie dobrze o tym wiesz. Ale odpuszczenie często jest najzdrowszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla siebie samej tu i teraz oraz dla siebie w przyszłości otwiera ci, bowiem przestrzeń na pojawienie się czegoś nowego i świeżego w twoim życiu. Być może będzie to upragniony partner.

Zachowywanie się jakbyś zawsze była ofiarą

Wiara w bycie ofiarą, w to, że nie ma się żadnej kontroli nad własnym życiem bardzo wyczerpuje. Jest ona toksyczna nie tylko dla innych, ale również dla Ciebie samej. Zatrzymuje cię, bowiem w życiu i uniemożliwia jakikolwiek ruch. Kiedy przestaniesz na moment narzekać i traktować siebie, jako ofiarę innych ludzi, okoliczności czy też losu, wówczas możesz odnaleźć w sobie więcej siły niż ci się marzyło. Ponadto prezentując taka postawę sprawiasz, że w twoim życiu będą się pojawiać tylko mężczyźni, którzy będą widzieli w tobie swoją bezradna ofiarę.

Bycie upartą perfekcjonistką

Wiele z nas goni za stanem perfekcji. Czy to w pracy czy też w życiu osobistym mamy pewną wizję, która wydaje się nam idealna i chcemy ją osiągnąć. I zazwyczaj nie ma w tym nic złego. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy za nic nie jesteśmy w stanie sobie owej wizji odpuścić. Ideały, bowiem nie istnieją i często się zmieniają, tak jak nasze życie wciąż ewoluuje i się zmienia. To, co dziś jest jednym jutro niekoniecznie musi być dokładnie takie samo – idealna przyjaciółka, praca, partner, dom. Wszystko w pewnym momencie straci swoją perfekcyjność, a przy odrobinie czasu może okazać się czymś wspaniałym. Nudna praca może zamienić się w spełniającą karierę. Nieperfekcyjny dom w ten najbardziej przytulny. Nieidealny kochanek w wiernego i niezawodnego towarzysza życia. Sztuką jest umieć sobie w pewnym momencie odpuścić swój perfekcjonizm.

Zachowania, które odpychają ode mnie ludzi

Potrzeba stałego potwierdzania swojej ważności

Ludzie nieustannie poszukujący i potrzebujący potwierdzania własnej wartości są bardzo męczący w obcowaniu. Pewnie znasz kogoś, kto ciągle musi udowadniać ci swoją wyższość i ważność. Ciągle konkurują z ludźmi dookoła nich i za wszelką cenę chcą wygrać w tej wyimaginowanej walce. To powoduje, że są toksyczni dla otoczenia – nieświadomie pozbywają innych ludzi energii. Pamiętaj, zatem, że w życiu znaczenie ma coś więcej niż tylko Twoje sukcesy i osiągnięcia, które wzbudzają szacunek i podziw innych. Jesteś czymś więcej niż tym, co masz i tym, kim jesteś. Liczy się, bowiem najbardziej to, jaka jesteś.

Zbyt pochopne ocenianie innych ludzi

Pamiętasz powiedzenie “nie oceniaj książki po okładce”? Zapamiętaj, że warto je stosować również wobec ludzi. Nie zawsze pierwsze wrażenie jest słusznym i prawdziwym. Często to, co widzisz w trakcie pierwszego spotkania to to, co dana osoba zdecydowała Ci się pokazać lub też te cechy, które podbudowane są stresem i zdenerwowaniem. Pomyśl sama czy od razu ujawniasz każdemu całą siebie? Zapewne nie. I bardzo słusznie. Z całą pewnością sama również nie chciałabyś być oceniania zbyt pochopnie, na podstawie kilku przesłanek. Poznawanie ludzi wymaga czasu i zaangażowania.

Okrucieństwo

To chyba najbardziej toksyczne zachowanie, jakie może być prezentowane przez kogokolwiek. Wynika ono z całkowitego braku empatii, współczucia i zainteresowania dobrem drugiego człowieka. W świecie mediów i świata on-line codziennie mamy okazję natrafiać na jego przykłady. Znasz pewnie pojęcie „hejterów” – ludzi okazujących innym pogardę, poniżających ich i raniących. Robią to ukrywając się za swoją anonimowością w sieci. Takie zachowanie jest toksyczne nie tylko dla innych, ale też dla raniącego. Jeżeli zdarza Ci się być okrutną spróbuj się zatrzymać w swych działaniach. Pamiętaj, że nie przyniesie ci to szczęścia i spowoduje, że inni szybko odwrócą się od ciebie. Zamiast tego spróbuj odnaleźć w swoim sercu odrobinę współczucia dla innych.

Ukrywanie swojego prawdziwego Ja

Ludzie nie mogą Cię poznać, ani nawiązać z Tobą bliższej relacji, jeżeli wciąż próbujesz ukryć przed nimi swoje prawdziwe Ja. A już najbardziej toksyczna i niszcząca dla nich będzie sytuacja, gdy przywiążą się do Twojego fałszywego Ja. W rezultacie obydwoje wyjdziecie z tej sytuacji zranieni. Ty, jako ta, która ma głębokie przekonanie, że nie jest warta prawdziwego zaangażowania, a druga osoba z poczuciem oszukana. Pamiętaj, że jesteś warta miłości taka, jaka jesteś. Masz w sobie wewnętrzne światło tylko pozwól mu rozbłysnąć. Wszystkie Twoje cechy, te, które lubisz i te, których nie, czynią Cię kimś wyjątkowym. Możesz starać się „ulepszać”, ale nigdy nie kryj swojej prawdziwej iskry!

Scena należy do ciebie!
Jeżeli odnajdujesz siebie, w opisanych toksycznych zachowaniach, pamiętaj, że nie jesteś sama. Wszyscy z nas mamy swój toksyczny „cień”, który momentami może się ujawniać ludziom dookoła nas. Sztuką jest jednak samoświadomość i umiejętność rozpoznawania tego rodzaju toksycznych zachowań i zamieniania ich na bardziej budujące Ciebie i ludzi dookoła.

 

Sprawdź również


Poznawanie nowych ludzi

Poznawanie nowych ludzi: 11 ekscytujących sposobów na znalezienie nowych znajomych

Poznawanie nowych ludzi stanowi dla ciebie wyzwanie? Wydaje Ci się to trudne, bo w końcu nie jesteś już w szkole podstawowej? Spokojnie, nie musisz być dzieckiem, aby mieć szansę na poznawanie nowych ludzi. Oto kilka porad dla Ciebie.

Czytaj więcej!

Subskrybuj nas!

Podobają Ci się nasze artykuły? Chcesz otrzymać informacje o najnowszych artykułach, specjalnych ofertach i materiałach, prosto na swoją skrzynkę? Podaj swój adres email. Spokojnie, też nie lubimy spamu, więc Twój adres będzie bezpieczny.


Więcej ciekawych artykułów