Nastolatek nie chce z Tobą rozmawiać

Nastolatek nie chce z Tobą rozmawiać? Dlaczego tak się dzieje?

Nastolatek nie chce z Tobą rozmawiać? Wydaje się zamknięty, nawet wtedy, gdy szczególnie potrzebuje Twojego wsparcia. Trudno mówić do nastolatków – to fakt, o którym przekonuje się wielu rodziców.

Są jednak sposoby jak ułatwić sobie komunikację z Twoim nastoletnim dzieckiem.

Nastolatki mają ogólną tendencję do zamykania się w sobie w towarzystwie swoich rodziców i wybierania przyjaciół, jako towarzyszy rozmów. Dzieje się tak pomimo tego, że jest to dla nich okres, gdy szczególnie potrzebują więzi z rodzicami i ich wsparcia, ponieważ jest to czas, gdy zmierzają w kierunku większej autonomii i niezależności

Co zatem zrobić, gdy Twój nastolatek nie chce z Tobą rozmawiać? Podejdź do sprawy nieco rozsądniej.

Choć może się wydawać, że nastolatki unikają rozmowy z rodzicami na złość, w wielu przypadkach chcą chronić swoich rodziców przed obawami, czy też boją się negatywną odpowiedź rodzica. Ale wielu nastolatków będzie rozmawiać, jeżeli rozmowa odbędzie się w odpowiednich okolicznościach:

 • Zastanów się nad czasem i okolicznościach rozmowy:

Twój nastolatek nie chce rozmawiać, kiedy Ty jesteś gotowy, ale kiedy on jest gotowy. Jeśli możesz poczekać na odpowiedni moment, być może późno w nocy, gdy nastolatek jest często bardziej otwarty lub kiedy robicie coś razem – na przykład wspólnie przygotowujecie kolację. To są momenty, gdy nastolatek może być bardziej skłonny do rozmowy. Jeśli nastolatek nie jest gotowy do rozmowy w tym samym czasie, gdy Ty jesteś, rozważ możliwość odłożenia rozmowy.

Akceptuj sprzeciw:

Twój nastolatek może mieć zupełnie inny punkt widzenia od Ciebie i dobrze wziąć pod uwagę, że jego pogląd może być również prawdziwy. A na pewno jest dla niego ważny. Bądź gotów zaakceptować to, że nie możecie się ze sobą zgodzić.

Unikaj oceniania:

Nastolatkowie są bardzo czuli na wszelkie przejawy oceny, częściowo ze względu na rozwój mózgu w okresie dojrzewania, a częściowo ze względu na ich żywą świadomość społeczną. Jest to szczególnie ważne, aby osoby dorosłe utrzymać ciekawość zamiast dążyć do osądzania.

Używaj humoru:

Nastolatki mogą otworzyć się bardziej, kiedy używasz humoru. To może obniżać napięcie związane z potencjalnym konfliktem.

Uważnie odpowiadaj:

Kiedy rodzice są zestresowani, mogą powiedzieć nastolatkowi rzeczy, których będą później żałować. Staraj się unikać mówienia w sposób szyderczy, czy też prześmiewczy, to pewny sposób by sprawić, że Twój nastolatek się zamknie w sobie. Rodzice, którzy lepiej kontrolują własny stres, mają mniejszą tendencję do wyrzucania z siebie raniących słów.

Słuchaj często i dobrze:

Komunikacja jest procesem dwukierunkowym. Im więcej będziesz słuchać i słyszeć, co się mówi, tym bardziej prawdopodobne, że Twój nastolatek będzie z Tobą rozmawiać i słuchać tego, co masz do powiedzenia. Dobre słuchanie obejmuje odłożenie telefonu komórkowego i nie odrywanie się od rozmowy, żeby wykonać inne rzeczy.

nastolatek nie chce z Tobą rozmawiać

To, co jeszcze może Ci pomóc to zrozumienie rozwoju nastolatka i wprowadzenie w życie pozytywnego modelu wychowania nastolatka, który zakłada:

• świadomość, że rodzice nadal mają duże znaczenie w życiu nastolatka;

• dwukierunkową komunikację: zrozumienie sposobów komunikowania się nastolatków, nawet, jeśli wydaje się, że nie nastolatek nie chce z Tobą rozmawiać, i wykorzystać wszelkie możliwości;

• budowanie autorytetu poprzez wykorzystanie wiedzy, kiedy należy postawić granice i kiedy negocjować obowiązujące zasady;

• uznanie istnienia różnic pokoleniowych, i zrozumienie, że dzisiejsze nastolatki mogą zachowywać się inaczej niż wtedy, gdy Ty byłeś nastolatkiem;

• zrozumienie, w jaki sposób Twoje emocje są pobudzane, i uczenie się jak regulować je lepiej.

 

Te podstawowe wskazówki mogą pomóc Tobie, i innym rodzicom, lepiej komunikować się i przełamać ten etap, gdy Twój nastolatek nie chce z Tobą rozmawiać.

Więcej ciekawych artykułów

One thought on “Nastolatek nie chce z Tobą rozmawiać? Dlaczego tak się dzieje?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *